PROGRESIVNÍ PŘETÍŽENÍ A ŽENY

Rád bych hned na začátku podotknul, aby každá žena po ránu přestala navštěvovat váhu, jako nějaké posvátné místo. Místo toho začněte používat starý dobrý krejčovský metr a pozorovat zrcadlo. Věřte mi, že vám to mnohem přesněji ukáže realitu. A hlavně se nesnažte napodobovat cvičení vašich oblíbených celebrit, jako je třeba Emily Skye, a zapomeňte na to, že tak někdy budete vypadat. Ne, že bych vás podceňoval, to v žádném případě, jen tím chci říct, abyste se snažily vypadat pouze jako lepší verze sebe sama. S vaší výškou, s vaší šířkou pánve, s vaší šířkou ramen, s vaší délkou nohou, s vaší prací, s vaším rodinným životem a mohl bych pokračovat dál a dál. Emilly Skye určitě nemá stejné podmínky, či možnosti jako vy a vy je nemáte stejné jako ona. Takže na větu typu, já chci vypadat jako ty, či za jak dlouho budu vypadat jako ona, rychle zapomeňte. Tyto věty jen ukazují nepochopení základů.

 Jestliže trochu čtěte mé příspěvky, pak vám určitě došlo, že kladu velký důraz na individualitu každého jedince. Proto hned jakmile si přiznáte svou jedinečnost, budete k sobě upřímné, uvědomíte si své přednosti i nedostatky, vstanete z popela jako fénix a k tréninku budete přistupovat zcela odlišně. Jak? K tomu se vám právě teď pokusím předat několik zásad a faktů, které by vám mohly pomoci přehodnotit cestu za lepším tělem.

Zcela jistě tedy nezměníte genetiku a to, co vám příroda nadělila. Avšak cíleným tréninkem, kvalitní stravou, spánkem a zkrátka důsledným přístupem určitě můžete vylepšit to, co vám naděleno bylo. Vašim cílem by proto mělo být vylepšení vlastního těla a ne snaha vypadat jako někdo jiný. Jako skvělý a osvědčený nástroj mohu uvést například zvedání závaží, které zlepší vaši sílu, pružnost, rychlost, hustotu kostí, zvýší produkci růstového hormonu, změní se procento tuku, svalů a právě tímto získáváte sexy křivky. Špatná očekávání pak mohou být limitující, či skličující, protože vaše tělo se mění na základě vlastní genetiky.

Dále je špatné očekávat od fitboxu, cirkusových kruhových cvičení, bosu, trampolín apod., výsledky a hned vám řeknu proč. Tato cvičení jsou jakýsi druh zábavy bez plánovaného zlepšení čehokoliv. To je vše. A vy se přeci zlepšit chcete.

Proto každý váš trénink musí mít přesně daný cíl, který se budete snažit splnit. Obíhání všech strojů v posilovně, či zkoušení cirkusových kousků z youtube na bosu opravdu není cílem. Jestliže chcete trénovat stabilitu, zkuste pro začátek zvednout jednu nohu. Věřte mi, že nepotřebujete dělat hrozné dřepy na bosu. Přijít do šatny a teprve začít přemýšlet, co vlastně budu dělat, není ideální. Měly byste tedy přesně vědět, jaká výzva vás na tréninku čeká a pokusit se ji zdolat.

Nikdo nezesílil a nezískal svaly jen tak náhodou někde ve sportce. Tělo se od přírody měnit nechce, musíte ho k tomu nutit a k tomu je potřeba progresivní přetížení, což je strategie, kde jsou měřitelné výsledky z tréninku na trénink. To znamená zvednout každý trénink větší váhu, udělat dvě opakování navíc nebo přidat jednu sérii, provést těžší variantu cviku, zkrátit pauzy mezi sériemi apod.

Komfortní zóna je další prvek, který často brání v pokroku. Neuvidíte změnu, pokud cvičíte stále dokola se stejnou zátěží, v pauze proberete celou Ulici a stihnete 20 selfie. Někdy byste se měly zadýchat, jindy se budou na dlaních tvořit mozoly (aspoň váš chlap pozná jaké to je z druhé strany) 😀 časem přijde také strach z váhy na čince, bude to někdy pálet, taky se občas budete třepat při posledním opakování. Ale o tom to sakra je.

Dále je třeba
si uvědomit, proč danou věc děláte. Jestliže chcete cvičit záda a cítíte hlavně ramena, pak je asi něco špatně. Většina z vás cvičí dřepy kvůli zadku a cítí přední stehna, pak je asi něco špatně. Zkrátka vnímejte, co děláte. Co sedí vám, nemusí sedět vaší sparing partnerce, která se zrovna fotí v zrcadle v nových leginách.

Další faktor, který považuji za důležitý, je cvičení celého těla. V případě, že trénujete 3 krát týdně a méně, odcvičte vždy celé tělo.

To mě přivádí k dalšímu bodu a tím jsou primárně používané cviky. Zaměřte se v první řadě na vaše jádro (core), odkud vychází veškerá síla. Dále je důležitá koordinace, stabilita a mobilita. A teprve pak komplexní vícekloubové cviky jako je dřep, mrtvý tah, tlak nad hlavu, klik, shyb atd. Zároveň čím jednodušší to bude, tím lépe. Není potřeba miliardy cviků, když technicky nezvládáte základ.

Nebojte se taky cvičit vrchní část těla. Mnoho žen má tendenci pořád bušit nohy, přitom právě vrchní polovina těla bývá u žen poměrově mnohem slabší, než spodní část.

Na druhou stranu zase při dnešní sedavé práci bývá zadek hodně ochablý a nefunkční, přičemž je základním pilířem většiny sportů, stability a vůbec pohybu. Ženám dnes dělá problém zadek do cvičení vůbec zapojit a tak se stává slabým článkem, kterému je třeba se věnovat.

Pokud si to srolujeme, tak mít za cíl proměnu vlastní postavy

Zkrátka jak asi vidíte a hlavně když se zamyslíte, není to jen tak, přijít na hodinu nějaké hopsandy, zapotit se a čekat, že budete vypadat jako Emily Skye. Respektive čekat můžete, otázka jak dlouho :D. Dřete, jak můžete a jak uznáte za vhodné, ale pěstujte si jen lepší verzi sebe sama. Nikdy nebudete jako ona, vy budete jen jako vy.

Výše zmíněné aspekty ukazují, že rovnice k vysněné postavě má mnoho více či méně důležitých proměnných. Pokud je nedokážete identifikovat a dát rozumným způsobem do souladu, bude váš cíl stále v nedohlednu nebo se bude přibližovat jen velmi pomalu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..