SUPERPOTRAVINY – OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Úvod

Definice superpotravin není úplně určitá. Wikipedie uvádí, že „se jedná o potraviny, které mají vysoký obsah látek, které by měly prospívat našemu zdraví.“ [1] Já jsem si mezi naše superpotraviny přidal i přírodní bylinku Ostropestřec mariánský, který má kromě obecně známých blahodárných účinků na játra i mnoho dalších pozitivních vlivů na lidský organismus.

Ostropestřec mariánský

Lat. Silybum marianum, je známý také jako stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel, … Je to jednoletá nebo dvouletá bylina pocházející z Kanárských ostrovů. Zmínky o využití této byliny v léčitelství jsou staré více než 2000 let. Mezi hlavní účinné látky obsažené v plodu ostropestřce, pro které je tak ceněný, patří směs flavolignanů s převahou silybinnu a silbinu B, silidian, silychristin, kterým souhrnně říkáme silymarin. Dále pak obsahuje favonoidy, hořčiny, mastný olej, silice a aktivní látky jako biogenní aminy tyramin a histamin, a neposlední řadě dehydroflavonol taxifolin. Předpokládám, že někteří čtenáři, stejně jako já, neví, co která látka v těle způsobuje, takže si pojďme vyjmenovat jejich základní prokázané účinky.

Účinky Ostropestřce mariánského

 • ochrana jaterní tkáně (aktivní látky se vážou na membrány hepatocytů a brání tak průniku toxinů, čímž brání játra před cirhózou a nekrózou)
 • obnova jaterní membrány
 • je silným antioxidantem
 • zvyšuje vylučování žluči
 • snižuje LDL cholesterol
 • pomáhá při mononukleóze, otravách alkoholem a houbami
 • tlumí záněty a alergie
 • zbavuje tělo nahromaděných toxinů
 • stimule a posiluje imunitní systém
 • pomáhá při migrénách

Užití

Nejúčinnější je přímá konzumace drcených plodů ostropestřce. Při zpracování, při kterém dochází u drcení semen ke kontaktu s kovem nebo teploty překročují hranici 40 °C, se účinné látky, hlavně silymarin, znehodnocují a užívání ostropestřce se tak míjí účinkem. Ke stejnému znehodnocení dochází i při delším kontaktu drceného plodu se vzduchem. Všechny olejíčky a čajíčky z něj, velké nevakuované pytlíčky drceného plodu jsou tudíž na prd. Ideální se tedy jeví tlučený ostropestřec, vakuově balený v menších sáčcích. Takto připravený ostropestřec vložíte v dávce 3 – 4 g do úst, důkladně požvýkáte a promícháte se slinami (lépe se pak natravuje a látky vstřebávají). Pro spolknutí zapijte dostatečným množstvím vody. V kůře se užívá alespoň 4 x denně mezi jídly, ze začátku je možné pro nastartování detoxikačního procesu dávku i zdvojnásobit. Když kouknete na internet, zjistíte, že ostropestřec, který je připravený výše uvedenou šetrnou metodou stojí mnohonásobně více peněz, než „obyčejné“ cele plody.

Osobní zkušenost

A jelikož se mi nechtělo dávat tolik peněz na celou „kůru“ za takto tlučený a vakuově balený ostropestřec, koupil jsem si kilový pytel plodů za levňocha 😀 a říkal si, že to přeci musí jít požvýkat. Zkusil jsem a vydržel ho tímto způsobem konzumovat asi týden. Bylo to otravné, zdlouhavé a stejně to nešlo rozžvýkat dostatečně. Začal jsem tedy přemýšlet, jak si ho rozemlít, abych splnil v předchozím odstavci zmíněné podmínky a nepřišel o to nejcennější. Inspiroval jsem se u historického mlýnku na pepř s rukojetí, který ale nešel použít kvůli kovovému mlecímu mechanismu. Koupil jsem tedy kořenku (na sůl a pepř) s keramickým strojkem a k ní přibastlil rukojeť, aby mletí bylo pohodlnější a netrvalo věčnost. Mojí dvou měsíční kůru mlýnek přežil a splnil očekávání (postupně jsem ho i trochu vylepšil). Pomletí jedné dávky, kterou jsem mlel vždy čerstvou, zabralo 2-3 minuty, a takto připravena drť šla už mnohem lépe rozžvýkat. Co se týče účinku, tak zhruba po 14 dnech pravidelného užívání se mi výrazně zhoršil atopický ekzém, což mi dalo jasný signál, že se v mém těle dějí nějaké změny (nic kromě suplementace ostropestřce jsem nezměnil). Pravděpodobně odcházely z těla toxické látky. To během dalších 3 týdnu kůry odeznělo a následně jsem už pociťoval jen zlepšené trávení a sníženou únavu. S játry bych neměl mít žádný problém, ale žlučník mám „načatý“ a občas za zlobí, takže si k mé spokojenosti budu preventivně párkrát do roka dělat dobře touto zázračnou bylinou.

Malý mlýnek na Ostropestřec mariánský si můžete objednat v našem e-shopu.

 

Zdroje:

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Superpotravina

https://www.topvet.cz/herbar/ostropestrec-mariansky

https://www.zdravejatra.cz/

https://www.vasbylinkar.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 10

 1. Rastislav Jezovit napsal:

  Moc pekny a poucny clanek, dekuji 🙂

 2. Martin napsal:

  Dobrý den. Rád bych si mlýnek pořídil a ještě se zeptám. Vidím že tělo mlýnku je kovové, nebo se mi to zdá? Děkuji.

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den,
   děkujeme za Váš zájem. Plášť mlýnku je kovový, ale strojek je keramický.

   S pozdravem
   Lukáš

   • Martin napsal:

    Dobrý den. Ok, kovový plášť ostropestřci nevadí, důležitější je mlecí mechanismus, rozumím dobře? Děkuji.

    • Lukáš Kunc napsal:

     Přesně tak, důležité je aby se při mletí a po něm, nedostal ostropestřec do kontaktu s kovem.

 3. Jitka napsal:

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak namletý ostropestřec z mlýnku dostat? Vyklepat ho stejnými otvory, kterými se do mlýnku sype?

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den,
   na dřevěném podstavci je nalepené nerez víčko, ve kterém je prostor na cca jednu pomletou lžičku ostropestřce. Stačí jen dřevěný podstavec opatrně sundat.

   S pozdravem
   Lukáš

 4. Martin Pieknik napsal:

  Dobrý den,
  Kde prosím kupujete ostropestřec?

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den,
   různě, často jsme brali od Grešíka, Allnature, Salvia paradise..
   S pozdravem
   Lukáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..