HOMEMADE BAREFOOT SANDÁLY

Máme tady další tip pro příznivce bosé chůze. Už jsme vyzkoušeli několik modelů sériových bot značky Vivobarefoot a poreferovali Vám o nich. Testuji teď i jedny moc fajn tenisky od Xero Shoes, a recenze na ně, na sebe nenechá dlouho čekat, ale dneska Vám tady popíšu, jak si jednoduše vyrobit ochranu chodidel na léto – sandály 🙂 Samozřejmě si můžete tento typ obuvi zakoupit v hezkých designových modelech od renomovaných BF značek, ale osobně  se mi nechtělo vyhazovat nemalé peníze za něco, co se dá opravdu snadným způsobem v domácích podmínkách vyrobit, ušetřit minimálně půlku peněz a ještě mít dobrý pocit z toho, že jste si vyrobili vlastní „botky“.  Na internetu včetně Facebookových skupin je toho o výrobě BF sandálu spousta. Já jsem přes zimu „studoval“ co by se mi líbilo tak, aby  to bylo co nejjednodušší na výrobu, co nejpohodlnější a nebylo to úplně hnusné a nestálo to moc peneěz. Rovněž jsem se pídil potom, jaké vyrobím Páji. Tam byly ty priority z jejího pohledu: musí to být hezké, musí to být hezké, musí to být hezké 🙂 Nakonec byly ty její na výrobu nejjednodušší, a právě proto u nich začnu.

Barefoot sandály typu Huarache

Zde máte dvě možnosti:

 1. Koupit si kompletní sadu na jejich výrobu, kterou si už doma jen sestavíte podle rozměrů svého chodidla jako stavebnici. Tyto sety nabízí několik značek a já jej pro Páju koupil zde. Rozdíl u těchto setů může být v tom, zda se bude Vaše chodidlo dotýkat přímo obuvnické plotny (gumová podrážka), nebo na ní bude nalepená kůže – hovězí štípenka. Já se určitě přikláním ke kůži, a to i přesto, že by obuvnické plotny nabízené například Botaservisem, neměly obsahovat žádné nebezpečné látky ohrožující zdraví člověka. Kůže bude na dotyk s bosou nohou jistě příjemnější a třeba za deště nebude tak klouzat. V zakoupeném setu je již kůže velmi kvalitně na plotně nalepena drsněnou stranou směrem k chodidlu. Kromě barvy šňůrky a barvy plotny máte ještě možnost zvolit jeden velmi důležitý údaj, a tím je tloušťka plotny. Osobně doporučuji volit 4 mm jako univerzální vhodnou tloušťku plotny, jak k chůzi po tvrdém povrchu, tak do terénu. Rovněž pokud s BF obuví začínáte, bude to pro Vás lepší volba než například již ultratenká plotna 1 mm. Huarache sandály od Botaservisu mají úvaz pouze mezi palec a druhý prst. Komu by toto upevnění nesedělo, musí se poohlédnout po jiném setu, neb přejit k bodu 2). Co se týče postupu dodělání sandálů, tak ve zkratce: Zvolíte na šabloně svojí velikost nohy (nemusíte volit, jako u klasických BF bot, tak velký nadměrek, sandály by měly držet pevně na nohou a neměly by se moc posouvat), šablonu vystřihnete a přenesete na plotnu s kůží. Pozor! plotna s kůží je ve velikosti na jedny sandály v největší běžné velikosti, ale i tak musíte přenést jednu botu zrcadlově, aby se Vám tam obě vešly. Plotnu s nalepenou kůží jsem stříhal obyčejnými velkými ostrými nůžkami a šlo to v pohodě. Potom již dírkovačem a pořádnou ránou kladivem uděláte na vyznačených místech průvleky pro padákovou šňůru Paracord. Šňůrku rozdělenou na půl provlečete nejdříve středovou meziprstní dírkou a zakončíte ji jednoduchým uzlíkem. Zbylou šňůrku těsně seříznete a zatavíte zapalovačem. Celý uzlík poté také lehce nahřejete a kombinovanýma kleštěmi zmáčknete do co nejplacatějšího tvaru, aby při chůzi nevadil. Potom podle obrázkového návodu navážete na noze jednoduchý úvaz. Napoprvé se to asi nepovede, tak aby Vám sandály perfektně seděly na noze, ale nebojte se toho, a zkuste to opakovaně, nakonec se to povede, a jelikož se nepovoluje a nemusíte ho při každém obouvání a vyzouvání předělávat, už Vám tak zůstane. Na internetu najdete mnoho možností úvazu mezi tři dírky a bude záležet jen na Vás, jaký zvolíte. Některé jsou více praktické, jiné zase spíš designové. Pája je se základním úvazem spokojená a sandály jí dobře sedí.

  Výhody: velmi rychle zhotovení, možnost volby barvy a vzorů šňůrek a barvy ploten, možnost mnoha způsobů úvazu mezi tři dírky

  Nevýhody: vyšší cena než u dalších variant, pro někoho nepohodlné upevnění mezi palcem a druhým prstem, univerzální šablona pro většinu chodidel, a s tím spojené větší přesahy v některých částech obrysu chodidla

 2. Druhou možností je, koupit si zvlášť materiál a tento typ sandálu si vyrobit sám. Oproti bodu 1) budete muset tedy slepit kůži a plotnu, nebudete mít k dispozici šablonu a budete si tak muset obkreslit nohu sami a zvolit správně místa pro dírky na Paracord šňůrku. Myslím si, že tato volba je nejlepší v případě, že si budete chtít vyrobit více než jeden pár, neboť Vás to vyjde levněji. Všechen materiál opět můžete nakoupit například u Botaservisu. Pražákům doporučuji zajet do jejich prodejny na Tiskařské ulici v Malešicích, která je ale dost pečlivě schovaná v rámci obchodního areálu Vietnamské tržnice J. Po jejím objevení Vás ale velmi překvapí moc milá obsluha, která Vám poskytne i užitečné rady a Vašim požadavkům vyjde všemožně vstříc. Koupit bude potřeba obuvnickou plotnu (opět doporučuji 4 mm Adidas, velikost vezměte podle toho, kolik párů se budete chystat vyrábět, nemusíte kupovat celou), hovězí kůži (nemusí to být štípenka, která je vhodná na stélky, ale i hovězí okraj tlustý 1-3 mm, který se dá lepit i hlazenou stranou směrem  chodidlu, což je vhodnější pro čištění a já lepím kůži do sandálu právě takto), lepidlo (nejlépe asi Vukolep, je k dostání i v malém balení, které vystačí na 2-3 páry bot), k lepidlu doporučuji koupit i toluenové ředidlo i na vyčištění štětce. Dále se Vám bude hodit děrovač kovový 4 mm, ostré nůžky, a svěrák nebo svorky, kterými stáhnete slepenou plotnu s kůží.

V první řadě si vyrobte šablonu obrysu Vašeho chodidla. Já si ji vyrobil z pevného papíru (krabice od bot), abych jí mohl používat opakovaně. Pokud máte přibližně stejná chodidla, stačí pouze jedna šablona. Do ní si rovnou můžete vyznačit a vyříznout otvory pro otvory na šňůrku, dle zvoleného typu sandálu Huarache.  Poté si z plotny a kůže ustřihnete obdélník, aby se na něj vlezla obě Vaše chodidla (vyrobená šablona) a to i přesto, že byste dělali více jak jeden pár. Tyto menší plochy se Vám totiž budou lépe lepit k sobě. Lepidlo Vukolep se velmi dobře nanáší štětcem (doporučuji větranou místnost). Nanést je musíte na obě k sobě lepené plochy a pozor!, jedno důležité upozornění: pokud budete lepit k sobě drsnou stranu kůže a gumovou plotnu, tzn., že se Vaše chodidlo bude dotýkat hladké strany kůže, je potřeba natřít tuto savou stranu kůže po zaschnutí první vrstvy ještě druhou vrstvou. Po odvětrání lepidla (bude na dotyk suché do 10 – 15 min) přiložit k sobě plotnu a kůži silně stisknout. Já dávám mezi dvě dřevěné desky do svěráku a ještě k tomu přidávám truhlářské svorky. Pokud byste dělali více páru, proložíte slepené plotny s kůží další deskou. Takto nechávám „odpočinout“ přes noc. Lepidlo sice drží pevně už po několika minutách, ale stříhat takto čerstvě slepený materiál by nemuselo být ideální. Nyní jsme již ve fázi bodu jedna a koupeného setu na sandály, a tak stačí přenést šablonu na kůži a následně vystřihnout a proděravět naznačené otvory a vytvořit Vámi zvolený úvaz.

Výhody: při výrobě více párů se ekonomicky výrazně vyplatí, možnost volby jiné kůže a její otočení hladkou stranou vzhůru, individuální šablona chodila, možnost zvolit více upínacích otvorů a tím i jiné úvazy, dobrý pocit ze samovýroby J

Nevýhody: delší čas na výrobu, na jeden pár se příliš nevyplatí (zůstane Vám zbytkový materiál)

Barefoot sandály typu Trek

Trek není žádný ofiko název, spíš jsem si ho vymyslel s ohledem na jejich užitné vlastnosti a název sandálu od Xero Shoes, ze kterých jsem vycházel. Výše popsaný typ Huarache se podle mě hodí více pro holky, a i když jsou některé úvazy pomocí Paracod šňůrky dobře promyšlené a sandály pomocí nich drží pevně na noze, nejsou úplně ideální na nějaké náročné výlety do přírody. Já osobně nesnesu nic mezi prsty, takže i tento základní úvaz mě nutil poohlédnout se po jiné variantě. Vzorem pro moje topánky se tak staly sandály Xero Shoes UMARA Z-TRAIL potažmo český výrobek CZECH TARAHUMARA. Tyto sandály mi pro moje účely přišly mnohem praktičtější, přičemž výroba se nezdála o moc složitější, což se nakonec i potvrdilo. Paracord šňůrku zde nahradil nylonový POP popruh o šíři 16 mm (dá se koupit v různých barvách) a seřizování úvazu probíhá pomocí plastového žebříčku. Vyrobil jsem si dvě varianty. Jedny s plotnou Vibram 1 mm a jedny s plotnou Adidas 4 mm. Na obě jsem lepil hovězí okraj tlustý cca 2 mm. Ty s plotnou 1 mm Vibram jsou opravdu vhodné, alespoň pro mě, jen do přírody a na měkčí povrchy, protože Vám, co se týče došlapu, nic nedarují a zprostředkují Vám opravdu chůzi, jako byste šli bez bot. Zároveň Vám ale bezpečně chodidlo ochrání. Ty 4 mm už jsou schopny něco malinko ztlumit a absorbovat, ale taky je to opravdu skvělá bosá chůze. Výroba je stejná jako u Huarache, alespoň co se týče lepení plotny a kůže. Na šabloně byste měli mít již vyznačené i průvleky pro POP popruh (obdélníčky  2 x 16 mm). Jejich umístění je potřeba zvolit funkčně správně tak, aby sandály dobře držely na noze a nikde nic nevadilo. Mně se to povedlo hned na první pokus, takže se toho nebojte. Blbě se to popisuje, tak se případně koukněte na fotky. Tyto vyznačené průvleky na slepené kůži s plotnou nejdříve při okrajích proděravěl 2 mm děrovačem a poté prořízl modelářským skalpelem. Po vystřižení pak cca metrový POP popruh zatavený na konci zapalovačem navlečte do průvleku u palce a tam ho napevno sešijte (použil jsem režnou nit). Pak již protahovat dle fotek a za druhým průvlekem navléct ve správném směru plastový žebříček. Zase se špatně popisuje, takže mrkněte na fotky, jak je celkový úvaz vyroben. V sandálech chodím už asi 3 měsíce a jsem s nimi maximálně spokojen, absolvovaly se mnou už i výšlap v Alpách, kde jsem je pořádně otestoval v náročném terénu. Z počátku používání jsem malinko hledal to správné utažení a nastavení popruhu, ale to se celkem rychle vytříbilo.

Výhody: pohodlný a pevný úvaz, možnost rychlého seřízení, vhodné pro ty, co nemají rádi typ žabek, vhodné do náročnějšího terénu, výrobní náklady skoro stejné jako u 2).

Nevýhody: malinko složitější výroba

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 4

 1. Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, kde jste sehnal šablonu na výrobu sandál typu Trek? Stále se mi nedaří ji najít. Děkuji.
  S pozdravem
  Tomáš

 2. Zuzana napsal:

  Dobrý den,
  nemáte prosím i šablonu na výrobu sandál typu Huarache?
  Děkuji
  S pozdravem,
  Zuzana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..