CYKLUS PŘEDNÁŠEK DR. BARBARY MILLER „UZDRAVTE SE SAMI“ – PODZIM

Vařila myšička… Aneb výživa dětí

Tak jsme se zase po dlouhé době byli s Lukim trochu vzdělávat (musíme toho Kubu malinko dohnat s tím jeho úspěšným ukončením a certifikátem z Dynamické Neuromuskulární Stabilizace u profesora Koláře J). Vybrali jsme si cyklus přednášek od Dr. Barbary Miller, a jelikož to bylo na celý den, a my tady nemáme žádné hlídání syna, museli jsme si to rozdělit a každý jít na jednu přednášku a pak si to večer doma poreferovat. Já jsem si vybrala dopolední přednášku „Vařila myšička… aneb výživa dětí“, Luki odpolední delší „Hormony, (N)emoce a krev“.  Dnešní zápisky budou z té mojí části, a v příštím díle se dozvíte, co si odnesl z přednášky Luki.

Dr. Barbara Millerje lékařka a odbornice na osvětu v oblasti přínosů a rizik raw stravy, zdraví střev, bioidentických hormonů a éterických olejů. Patří k vzácnému druhu vědců, kteří mají vzdělání jak v exaktních vědách, tak ve „standardní“, ale i „alternativní“ medicíně. Studovala fyziku a medicínu v Ulmu i San Francisku na přelomu 80. a 90. let. Pracovala jako rekonstrukční chirurg v nemocnici a od roku 2000 ve vlastní ordinaci funkční medicíny v Berlíně. Specializuje se na výživu, energetickou terapii a anti-aging medicínu. Jejím hlavním mottem je, že neléčí nemoci, ale lidi. Jak sama říká – moje medicína neodstraňuje symptomy, ale příčiny. Pokud se Vám na přístroji rozsvítí červená kontrolka, můžete ji vyšroubovat a mít chvíli pokoj. A školská medicína velmi často přistupuje k nemoci právě tímto způsobem – bojuje se symptomy, jako je vysoký krevní tlak, bolesti nebo zvýšený krevní cukr, ale nehledá příčinu. Já se snažím přijít nemoci na kloub a ukázat svým pacientům, jak si mohou sami pomoci. Opravdové léčení může přijít jen zevnitř nás samotných.“ [1]

Takže přednáška, na které jsem byla já, měla být o důležitosti stravy budoucích rodičů pro správný vývoj plodu, jak stravovat děti různých věkových skupin, jaké suplementy dětem podávat, jestli fungují příkazy a zákazy nebo hravost poznávání a jaké potraviny jsou ty vhodné a prospěšné. No, prvních asi tak 20 minut jsme měla pocit, že je všechno špatně. Barbara začala pěkně zostra, a vlastně tak pokračovala po celou dobu, ale asi jsem si postupně zvykla, nebo už to nešlo být více vyšokovaná 🙂  Sepíšu Vám to tady, tak jak jsem si to poznamenala a zapamatovala. Ještě taková povzbudivá poznámka, i kdybychom dělali vše na 50 % z uvedeného, pořád by to bylo lepší než nic J Myslím, že i těch 50 % bude celkem záhul 😀

  • vitamín D3 a jeho tvorba ze slunce už nestačí. Suplementovat vitamín D3, hlavně dětem, pořád, nejen v zimě (to mě začal oblévat pot, protože jsem synovi – od konce května do půlky září, čili od ukončeného 7. měsíce do půlky 11. měsíce, nepodávala Déčko a spoléhala na to, že jsme pořád venku, na Slunci, že to stačí, a i to všem říkala, že přes léto je to v pohodě, sakra). A to z toho důvodu, že tvorba vitamínu D3 trvá alespoň 48 hodin a my se večer umyjeme, tak ho za sebe smyjeme. Nestihne se tak vytvořit. Nezjišťovala jsem dále, jak to je, takže mě možná někdo vyvede z této informace, každopádně Barbara to tak vysvětlovala. My chystáme o vitamínu D3 a třeba možnosti zdrojů a příjmu u nejmenších dětí samostatný článek, takže více informací pak najdete v něm. Na našem e-shopu si kvalitní D3 v různých formách už teď ale můžete vybrat.
  • několikrát zdůraznila, že musíme užívat kvalitní doplňky stravy, že půda je vyprahlá a potraviny nemají tolik živin jako dříve, a všichni máme, i když jíme superzdravě a kvalitně, podprůměrné hodnoty spousty vitamínů a minerálů.
  • vyhýbat se co nejvíce cukrům i u dětí, jsme závislí na sladké chuti, a pak se divíme, že přichází chronická onemocnění. Varovala i před častým podáváním ovoce (fruktóza – zvyšuje krevní tlak, způsobuje inzulinovou rezistenci, ucpává cévy, ničí játra a klouby…), ovocných šťáv – nejsou zdravé, mají stejné množství cukru jako Coca Cola, šťávy z ovoce nejsou nic přírodního, příroda toto nevymyslela. Nenechte si nikým namluvit, že cukr (nedávno jsem dokonce zaslechla doporučení pro kojící maminky, že si mají v klidu dát koblihu ke svačině, že to vůbec nevadí, že mají jíst co 2 hodiny, no, to bych už zařadila do doporučení „Jak si spolehlivě zajistit v budoucnu cukrovku a mnoho jiných onemocnění “). Dr. Barbara Miller varovala nás maminky před cukrem a fruktózou i u dětí a podávat minimálně.
  • lepek nepatří do lidských střev
  • sója není zdravá, je to rostlinný hormon
  • maso jedině v BIO kvalitě
  • oleje jedině v RAW kvalitě lisované do 42 stupních Celsia.
  • nejtoxičtější jídlo na světě jsou ryby! Ryby 🙁 ty máme zrovna hodně rádi. Informace, kterou měla zjištěnou a ověřenou u svých pacientů. 10-14 porcí ryb týdně nedodá dostatečný příjem OMEGA 3 mastných kyselin, ale těžkých kovů nadmíru.
  • jíst TUKY, kvalitní tuky (zvířecí, GHÍ, RAW oleje) – snižují záněty, jsou antioxidanty.
  • hodně zeleniny
  • ovoce jedině nesladké
  • zdravá sladidla podle Barbary jsou Erythrit (Erythritol) a Yacon sirup. Mají rozpustnou vlákninu, sladkou chuť a Yacon sirup je fajn i pro střevní mikrobiom.
  • superfoods pro děti: MACA, LUCUMA, BAOBAB, RAW KAKAO, MESQUITE. Vše nejlépe v raw kvalitě. Přidávat dětem do jídla od té doby, co začnou jíst. Každý z těchto superfoods má trochu jinou chuť, takže nejlépe je mít doma všechny a jednoduše střídat J ano, to se mi líbilo.
  • jíst podle duhy:
Foto Google
  • děti které mají problém s jídlem a nechtějí jíst určité přínosné potraviny – radila nám vymyslet nějakou hru, zábavnou formu, jak z toho udělat legraci. Hry jsem si nestihla poznačit, ale na internetu se určitě dá najít plno takových tipů.
  • chránit dětské tělo před toxiny, a tam to jelo…to už jsem myslela, že rovnou odpadnu:
  • všechny plasty špatně, i ty BPA Free (látka Bisfenol A se tam podávala z nějakého důvodu, že když ji teda odstranili, čím ji nahradili? Není to horší látka? Zkoumá to někdo?). Doporučila na uchovávání potravin nerezové a skleněné nádoby německé značky WMF.
  • voda z kohoutku špatně, obsahuje až 1.000 různých prvků – hormony, léky, že 2,5l vody z kohoutku denně je jako 1 antikoncepční pilulka denně, BRITA filtry jsou k ničemu, když už, tak destilační aparatura WATERWISE. Mít ji kvůli odvětrávání v koupelně, určitě ne v kuchyni. Voda v plastu z obchodu taky špatně, nosit vodu ve skleněné láhvi (omg!). Na otázku, zda jsou v pohodě minerálky, Barbara doporučila si dělat minerálky sami doma – přidat sůl do destilované vody a střídat to. Sůl jedině z dolu, žádnou mořskou – moře jsou znečištěné.
  • kosmetika z obchodů je plná toxinů a přes kůži se toxiny vstřebávají daleko více než když je sníme.
  • a velké téma, které se snažíme doma trochu omezit, ale jde to těžko, těžko 🙁 bylo elektromagnetické záření (internet, telefony, wifi od sousedů). Nedávat dětem mobil do ruky. Televizi nemáme, ale nějak ten článek musíme napsat, postnout ho na facebook a instagram taky, máme nastavenou wifi na noční vypínání, cca od půlnoci do pěti rána … tady mě už napadalo, že to je tak na odstěhování někam do lesa nebo úplně na jinou planetu 😀

Co jsem si z přednášky odnesla?

Plno informací, to ano, ale musela jsem si je dost vyfiltrovat, nastavit do našeho režimu, a některé si budu určitě i dále ověřovat. Vyházela jsem pár plastových boxů na potraviny, resp. poslala dál :-), objednala jsem doporučené superfoods pro děti Lucumu, Baobab, Mesquite, Raw Kakao, a přidávám to synovi do kašiček, do buchty nebo kamkoliv, kde se mi to hodí). Máme moc rádi a víme, že mají opravdu kvalitní produkty, značku Vitalvibe nebo NATU, takže jsem vzala od nich. Mesquite tam nemají, takže od Zdravýden. Akorát jsme vynechali tu Macu. Ta nám přijde pro malé děti nevhodná. Do čeho tyto superfoods používám? Mesquite má oříškovo-karamelovo-kakaovou chuť, takže nejčastěji do ranních kašiček nebo ke svačině, Baobab má jemnou citrusovou chuť, takže do smoothie, Lucuma má takovou ani ne moc sladkou, ani ne citrusovou chuť. Vitalvibe uvádí, že podobnou vanilce, mě přijde hodně neutrální, lehce sladká, čili kamkoliv 🙂 – do kašičky, chia pudinku, buchty, smoothie. A kakaový prášek máme nejraději v nějakém dezertu – př. vegan bezlepková buchta, různé raw datlovo-kokosové kuličky atd. mi přijde opravdu bezkonkurenční, jiný doma nemáme. WIFI máme nastavenou na vypínání na noc, budu se snažit omezit mobil do ruky, ale to je těžký boj 🙁 kosmetiku používám hodně přírodní, akorát pořád nemůžu objevit přírodní deodorant, který by mi vyhovoval. Teď zkouším od Skinny coco, tak uvidíme. Uvažujeme, že si necháme udělat rozbor vody doma, jak jsme na tom a já začneme suplementovat vitamín D3 nonstop po celý rok. Jelikož jsme už rozjeli e-shop, přidáváme do článku odkazy na produkty, které v něm máme, a máme je rádi. 😀

Použité zdroje:

[1]  https://www.millermed.de

 http://www.akademielecivevyzivy.cz

 http://vitaminyspribehem.cz/cs/o-nas/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..