HLUBOKÝ DŘEP JAKO TVŮRCE VŠECH KRÁSNÝCH ZADEČKŮ NĚŽNÉHO POHLAVÍ ANEB NE VŽDY A U KAŽDÉHO

Existují ženy všech tvarů a velikostí. Většina z nich potřebuje ztratit tuk. Hodně jich potřebuje získat svaly po celém těle. Některé potřebují získat svaly v určitých místech a vyhnout se nárustu svalů všude jinde. Každá žena je v tomto ohledu jedinečná. Každopádně asi nebudeme diskutovat o tom, že všechny touží po krásném pozadí. A jak toho dosáhnout? To „záleží na vašem těle“.

Dále je taky třeba podotknout, že to za vás nikdo neudělá. Ani tabletky, ani měsíční diety a 30 denní výzvy, ale dlouhodobě udržitelný plán plný dřiny. Často také uvidíte motivační citáty typu: dřepy jsou jako sex, čím hlouběji, tím lépe apod.. Tohle už uslyšíte snad i ve večerních zprávách na nově. A přesně tak, jako nám ve zprávách podávají zkreslené informace vytržené z kontextu, tak na nás míří i hodně zjednodušené doporučení dělat hluboké dřepy pro krásné pozadí. Samozřejmě základy tohoto doporučení jsou pravdivé, jen je to bohužel moc všeobecné.

Každá žena touží po krásném pozadí a tak si vezmou tohle tvrzení za své a začnou dělat dřepy (nejlépe se zátěží a sednou si až na paty). Část z nich uvidí po pár týdnech hezké výsledky, protože jejich postava je k tomu jaksi předurčuje. Ta druhá část žen bohužel zjistí, že při dřepu prociťují převážně přední stehna, která získávají velký objem a pozadí je víceméně stejné. Většinou to vede k úplnému vypuštění silového tréninku ze strachu objemných stehen. Raději začnou chodit na různá kardio cvičení, jako je TRX, či běh, které je sice vhodné na spalování tuku, ale ztratí tak i ten neviditelný zadek, protože to byl jenom tuk. Věřte mi nebo ne, zkrátka každá žena chce a potřebuje mít svaly. Některá méně, jiná více. Nelze to zjednodušit pro všechny stejně. Bude hodně záležet na typu vaši postavy. Na vaši výšce, šířce pánve, usazení kyčlí, mobilitě, délce stehenní kosti, množství tuku apod… Naprosto prvořadá je technika! Dále výběr vhodné varianty dřepu pro vás a správné výchozí nastavení. Ostatně zkuste říct skoro dvoumetrovému člověku, aby nedával kolena před špičky. Viz fotka..

Zkrátka ne každý si může dovolit standardní provedení dřepu s činkou na zádech v maximální možné hloubce. Často zde také dochází k efektu zvanému butt wink, ke kterému se ještě dostaneme. Každopádně dřep je skvělý a luxusní cvik, jen si ho nemůže dovolit každý hned na začátku a ne každý z něj vytěží maximum.

V příštích dnech se budu k tomuto tématu vracet.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

 1. Katarína napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych reagovat na váš článek, jak teda zjistím, která ta varianta dřepu je pro mě jako laika vhodná?
  Děkuji.

  Katka

  • Jakub Gasman napsal:

   Hezký den. I když se to možná nezdá, tak dřep je velice rozsáhlé téma a proto je třeba především určit váš cíl. Chci tím říct, že pro silový trojboj bude vyhovovat jiná varianta než pro budování estetiky hýždí či pro funkční sílu pro daný sport. Jak je v článku zmíněno, tak bude primárně důležitá povaha vašeho těla. Myslíme tím, co je kde ztuhlé, zkrácené, předchozí zranění apod… Takže pokud například nedokážete se závažím na zádech udržet páteř po celé její délce stabilní a pevnou v celém rozsahu pohybu a bolí vás kolena či spodní záda, pak pro Vás asi tato varianta prozatím nebude. Nicméně pokud jste laik a začala jste teprve nedávno cvičit a děláte to tak nějak pro zdraví, pak vám mohu zcela jistě doporučit pohárový dřep (goblet squat), který je vhodný téměř pro všechny. Závaží držíte vpředu na hrudi, což vám pomůže se stabilitou, krásně se zapojí jádro, dostanete se hluboko bez zborcení páteře atd…
   Děkujeme za přízeň a doufám, že jsem Vám na otázku dostatečně odpověděl. Pokud ne, můžete mě osobně kontaktovat pro osobní konzultaci či diagnostiku.
   S pozdravem Jakub Gasman

   • Katarína napsal:

    Pěkný den přeji,

    ano právě tuhle variantu cvičím, závaží držím ve předu. Děkuji mockrát za Váš čas a srozumitelnou odpověď.

    Moc děkuji.
    Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..