ORGANICKÉ RAW VITAMÍNY V TĚHOTENSTVÍ – GARDEN OF LIFE

Normálně bych nějaké doplňování vitamínů a minerálů vůbec neřešila, ale jelikož nejsem úplně pravidelný (denní) konzument zeleniny a ovoce, kterému to tak ale vyhovuje, potom co jsem otěhotněla, začala jsem řešit, jestli to naše mimi bude tímto způsobem stravování dostávat vše potřebné k jeho správnému vývoji.

Při tomto pátrání jsem náhodně objevila za 3 dny začínající konferenci Miminko maminko, která mě velmi zaujala svými tématy, a jelikož moje máma pracuje v porodnictví, neváhala ani minutu a rovnou zakoupila celé členství, aby mohla dané přednášky pouštět i studentkám, a díky tomu jsem se k členství dostala i já. A tak jsem postupně shlídla všechny rozhovory s odborníky, a dostala jsem se i na jeden konkrétní s Mgr. Evou Hájkovou, MBA: „Výživa v těhotenství a role výživových doplňků, ať už se stravujete jakkoliv“. Konferenci opravdu doporučuji a speciálně tuto velmi přínosnou přednášku, kde jsem se dozvěděla spoustu důležitých informací.

Přednášející Mgr. Eva Hájková, MBA kompletně rozebrala vitamín po vitamínu, který je důležitý pro budoucí těhotnou a aktuálně těhotnou. Zdůraznila, že nejvíce záleží během těhotenství na stravě (ale i před otěhotněním). Podchycené stravování z lokálních základních potravin nám může plně vystačit k doplnění všech potřebných živin a vitamínů, avšak zrovna u těhotných může nastat situace, kdy budoucím maminkám není dobře, nemohou do sebe nic dostat a může tak vzniknout deficit některých látek, který lze řešit komplexními multivitaminy pro těhotné. Díky tomuto povídání jsem se dozvěděla o firmě Garden of Life, která právě takové komplexní vitamíny má v nabídce. Tato firma vyrábí vitamíny z celistvých potravin. Funguje to tak, že mají nasmlouvané farmáře s certifikátem BIO kvality a odebírají od nich ovoce, zeleninu, všechno možné, a poté to šetrně zpracují v RAW kvalitě. Po přečtení dalších základních informací o této společnosti, mi byla moooooc sympatická 🙂 Já teda naštěstí v těhotenství netrpěla na žádné nevolnosti ani jiné problémy, nemohu si na nic stěžovat (až na občasnou únavu a podrážděnost, kterou naštěstí moje drahá polovička zvládla s přehledem :-), ale jelikož, jak jsem psala v úvodu, nejsem pravidelný jedlík ovoce, zeleniny a některých dalších zdraví prospěšných potravin, rozhodla jsem se vitamíny a minerály v těhotenství doplňovat tímto způsobem. Výjimečnost vitamínů od Garden of Life spočívá tedy v tom, že jsou čistě organické a zpracované tou nejšetrnější možnou metodou. Na co se já sama při výběru firmy dost dívám, jsou certifikáty svědčící právě o čistotě surovin a způsobu zpracování, na které, kromě dobrého jména firmy, je nutné se v dnešní době spolehnout. Zde jsou ty, kterými se výrobky od Garden of Life pyšní:

RAW označuje tepelně neznehodnocené potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 42 °C, a jsou tedy plné aktivních enzymů, minerálů, vitamínů a kvalitních živin

CZ-BIO-003 – kontrolováno Organic-Bio-ekologická zemědělská produkce mimo EU

USDA Organic znamená ekologické zemědělství, žádné ozařování, žádné znečištění odpadními vody, žádná umělá hnojiva, žádné pesticidy, žádné geneticky modifikované organismy, žádná antibiotika nebo růstové hormony, dodržování zdravotních a sociálních standardů zvířat, chov zvířat v přírodě, 100 % ekologických krmiv, specifické ochrany půdy a vody, snížení znečištění. Nejdříve za tři roky se může půda stát vhodnou pro pěstování ekologických potravin. V tomto tříletém procesu dochází k ověřování, že žádné zakázané pesticidy a více než 3000 toxinů se nemohou dostat do vypěstovaných BIO produktů. Na rozdíl od ekologického zemědělství, to běžné spotřebuje každý rok v USA více než miliardu tun pesticidů a jiných toxinů, které se nám dostávají do těla. V běžném konvenčním zemědělství je sice limit pro použití každého pesticidu, ale neexistuje limit, kolik druhů pesticidů lze najednou použít. Ty se tak dostávají do potravin a následně do těla, kde mohou mít tyto chemické látky i ve velmi malém množství synergické účinky. Nicméně se můžete těmto toxinům vyhnout výběrem certifikovaných USDA produktů. Vědci tvrdí, že úroveň pesticidů v těle může klesnout až na nedetekovatelné hodnoty, při konzumaci organické stravy. Avšak s konzumací neorganické stravy se hladina toxinů vrátí téměř okamžitě zpět. USDA certifikované výrobky pro Vás znamenají vysoce kvalitní, čisté a výživné produkty bez toxinů, zakázaných pesticidů, geneticky modifikovaných potravin a mnohem dalších výhod. Pro mě nejlepší označení.

Dairy Free (bez mléka a mléčných produktů a přísad)

Gluten Free (bez lepku, vhodné pro lidi s bezlepkovou dietou)

Soy Free (bez obsahu sóji)

Vegan (označení potravin vhodných i pro vegany)

Certifikace Informed-Choice a Informed-Sport (celosvětový standard pro čistotu sportovních doplňků)

NON GMO (žádné geneticky modifikované potraviny)

S ohledem na doloženou kvalitu jsem neváhala ani minutu a hned vitamíny objednala. Máte na výběr ze dvou velikostí, menší balení Vitamín RAW Prenatal – 90kapslí a větší balení Vitamín RAW Prenatal – 180 kapslí a ze dvou forem – kapsle a gumoví medvídci Mykind Organics Multi Gummies – Prenatální – z organického ovoce. Já šla rovnou do většího a výhodnějšího balení v podobě kapslí (jednou jsem si koupila i ty gumové medvídky, ale nenadchli mě chutí a zároveň jsem měla pocit, že jím obyčejné bonbóny bez účinku na zdraví, takže jsem si pak kupovala jen ty kapsle). To větší balení vydrží na 2 měsíce, cena je vysoká, ale člověk si holt za kvalitu většinou musí připlatit. Bere se buď 1 kapsle 3x denně s jídlem nebo bez jídla. Já brala všechny 3 kapsle ráno nalačno, bylo to pro mě pohodlnější a nemusela jsem na to pak myslet 🙂

Jako první vitamín, co hned řeší i gynekolog při zjištění těhotenství je známá kyselina listová. Většinou Vám ji i předepíšou nebo alespoň doporučí, abyste ji začaly užívat v dávce minimálně 600 μg denně minimálně po dobu prvních 3 měsíců těhotenství.

Je to proto, že je důležitá pro správný růst a vývoj plodu, a nedostatek se pak může projevit rozštěpovými a jinými vývojovými vadami. Se samotnou kyselinou listovou si naše tělo až tak neporadí, musí být přeměněna na bioaktivní formu folátu, kterou už naše tělo krásně zpracuje a využije. Potřeba tohoto folátu je až 2x větší, a to hlavně v prvních 28 dnech po početí. O tuto přeměnu se stará enzym MTHFR (neboli MethylTetraHydroFolátReduktáza). Když je problém, nedochází k této přeměně, a z toho důvodu je bezpečnější rovnou doplňovat folát než kyselinu listovou. Nedostatek vitamínů z této skupiny se dá zjistit při odběru krve, a to prokázaným zvýšeným množstvím homocysteinu. Nemusí to znamenat jen nedostatek folátu, ale i třeba vitamínu B6 nebo B12. Přirozenými potravinovými zdroji folátů jsou především zelené části rostlin, tzn. především listová zelenina, špenát, brokolice, růžičková kapusta, hrášek, fazole, slunečnicová semena apod., a v menší míře ovoce. Ze živočišných tkání jsou nejbohatším zdrojem játra a ledviny.

Další z vitamínů je silný antioxidant, a to vitamín C, který podporuje vstřebatelnost železa a napomáhá tvorbě kolagenu (klouby). Nejlepší je samozřejmě přírodní forma – rakytník, citrusové plody, červená paprika, Acerola, Camu Camu.

Pak máme vitamín D – ten přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu, k udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální činnosti svalů, k normální funkci imunitního systému a podílí se na procesu dělení buněk. Takže nejlépe doplňovat již od začátku těhotenství. Vitamín D získáváme přirozeně ze slunečního záření, takže problém pak nastává v období zimy. Z potravy je pak perfektním zdrojem olej z tresčích jater (tady doporučím přípravek Viking Morrhuae Oleum (extra virgin) 90 kapslí), oči a vajíčka (jikry) zdravých ryb, tuky od zdravých zvířat z horské pastvy, játra a orgány, syrový vaječný žloutek od zdravých slepic, syrový kozí kefír, plody moře apod… Na kosti a jejich vývoj je také potřebný vitamín A, ale v době těhotenství je bezpečnější forma betakarotenu, protože vitamínem A se můžeme předávkovat, ne přímo z potravin, ale z nějakých syntetických vitamínů ano. Zdroj v potravinách je v mrkvi, karotce, meruňkách, mangu, nektarinkách, broskvích, špenátu, brokolici, kapustě, a také v živočišných materiálech – dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.

Železo – na tvorbu krve, hodně těhotných žen je anémických, protože v těhotenství je spotřeba železa vyšší. Pro dobrou vstřebatelnost je důležitý již zmíněný vitamín C, obsažený např. v kysaném zelí, nebo si pěkně po ránu připravit a dát smoothie ze zelených potravin 🙂 Ze živočišných potravin samozřejmě červené maso. Taky jsem se setkala s užíváním melasy (veganská forma) anebo spiruliny v době těhotenství.

Jód – vývoj nervové soustavy, velmi důležitý pro těhotné s onemocněním štítné žlázy, konkrétně snížené funkce štítné žlázy. Zdroj v potravinách – ryby, mořské řasy, vnitřnosti. Určitě si ohlídat zdroj ryb, nekupovat mražené v Tescu atd…my rádi chodíme nakupovat ryby do Makra. Dále existují jodizované koupele v lázních, kde se můžete vyloženě „naložit“ do jódu. Anebo stará známá Vincentka mě třeba vyloženě chutná a jednou za čas si ji koupím a popíjím).

Vitamín K (K1, K2, K3) – nedostatek tohoto vitamínu se projevuje demineralizaci zubů až rozdrolením zubní skloviny u malých dětí. Zdroj v potravinách – vaječný žloutek od zdravých slepic, máslo, vnitřnosti, kysané zelí nebo fermentovaný sýr NATTO (ve 100 g sýru až 870 mcg K2). Dávat pozor na složení vitamínů pro těhotné, dost často totiž právě K2 nebývá v těchto vitamínech, a to platí i pro Vitamín RAW Prenatal – 180 kapslí. Je tam vitamín K, ale není uvedeno, který konkrétně, takže bych určitě doporučila při jejich užívání, zařadit do stravy výše uvedené zdroje.

Zinek – na podporu imunitního systému a na rozvoj pohlavních orgánů. Je nejlepší v kombinaci s křemíkem (Vitamín RAW Prenatal – 180 kapslí – nemají ve složení křemík, takže ohlídat ve stravě – například v hnědé rýži, jelikož slupky rýže obsahují až 20 % křemíku v sušině, dále kořen červené řepy, cibule, kukuřice, brambory, ječmen, oves, celozrnná pšenice. Výborným zdrojem zinku jsou dýňová semínka.

Z minerálů je u těhotných velmi důležitý hořčík a vápník. Vápník je v uvedených vitamínech obsažen (v 16 % doporučené denní dávky), čili opět ohlídat ve stravě – tabulka s množstvím vápníku v potravinách zde). Vápník všichni moc dobře známe – zdravé a silné kosti, činnost nervů, prevence a léčba osteoporózy. Hořčík je nezbytný pro metabolismus buněk. Nedostatek se projevuje častou bolestí hlavy, podrážděností, nespavostí, syndromem neklidných nohou, křečemi svalů. Více o hořčíku a jeho vhodných formách se dočtete zde

Od ukončeného 4. měsíce jsem si k těmto vitamínům dávala vždycky ještě ráno nalačno 2 lžičky mletého lněného semínka. Lněné semínko se doporučuje ke konci těhotenství (až od ukončeného 35. týdne), já ho užívala dříve. Neříkám, že to každému může takto vyhovovat, ale mě toto užívání takto vyhovovalo. Užívá se kvůli vazkému hlenu, které buňky lněného semínka obsahují, a tím usnadňují porod, protože se zvyšuje množství hlenu v porodních cestách, a i mírně snižuje riziko předčasného porodu. Rovněž je perfektní na případnou zácpu, na kterou se v těhotenství občas trpí.  Lněné semínko lze konzumovat v různých podobách – nedrcené, drcené, naklíčené, odvar nebo i sliz. Za mě je nej drcené, takové jsem si koupila a jen užívala. Žádná práce navíc. Nadrcená lněná semínka uchovávat v lednici v dobře uzavřené nádobě.

Já si opravdu myslím, že díky těmto kvalitním vitamínům Vitamín RAW Prenatal – 180 kapslí, jsem měla naprosto ukázkové těhotenství a až na rostoucí břicho jsem o něm pomalu nevěděla 🙂 a tak to má být! Normální fyziologické těhotenství je bez problémů, nepatří k nim ani žádné nevolnosti atd., jak si většina maminek mylně myslí a pokládá to za normální.

Přeji Vám co nejpohodovější těhotenství, ve kterém budete mít vše, co potřebuje nejen pro své děťátko, ale i pro sebe 🙂

Použité zdroje:

https://www.tehotenstvi.cz/kyselina-listova-metafolin

https://miminkomaminko.cz

https://zdravezdravi.cz/vitaminy/kremik-v-lidskem-tele-a-jeho-vliv-na-zdravi

http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92515.aspx

http://www.prvky.com/vapnik-potraviny.html

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 9

  1. Monika napsal:

    Tak přesně tyhle vitamíny beru celé těhotenství. Nikdy jsem nežila nijak zdravě a proto jsem hledala něco víc, než jen kyselinu listovou. Na doporučení kamarádky jsem zvolila tuhle variantu a jsem strašně spokojená. Sama sestřička na gynekologii mi řekla, ze mám ukázkové testy krve a nemohla uvěřit, ze je mi pořád dobře. Takhle zdravou maminku tam prý jen tak nemají. Takže z vlastní zkušenosti mohu doporučit a budu je cpát každé těhotné v mem okolí 😃

    • Lukáš Kunc napsal:

      Děkujeme moc za hezkou zpětnou vazbu. Přejeme co nejpohodovější zbytek těhotenství, krásný porod a zdravé miminko 🙂
      Lukáš
      MOveEatForLife

  2. Gardena life prenatal pevne tablety napsal:

    Dobry den. Zamlouva ji se mi vitaminy pro tehotne od Gardena life, ale zajima me, co hodnota A? V clanku se uvadi, ze se lze predavkovat ze syntetických vitamínů. Kdyz kliknu na odkaz vitaminy Gardena life obsahuje jine slozeni treba Acko ted uvadi 188% denni davky ( stejne i u E, molybden, D,…bylo to preslozkovano nove? Proste ted to slozeni prevysuje v par slozkach nekolikrat denni dop.davku v %. Rada bych se v tom vyznala. Dekuji R

    • Pavla Dušová napsal:

      Krásný den, paní Roubcová,

      co se týče vitamínu A, tak ve Vitamínech Code Prenatal je pouze prekruzor vitamínu A, tedy Betakaroten, a u něj zvýšená dávka vůbec nevadí, protože tělo si pak samo reguluje dle potřeby výrobu vitamínu A. Rozdílnost v % doporučených denních dávkách u stejných hodnot vitamínů a minerálů, na které jste upozornila, je dána tím, že v recenzi zde na blogu jsme vyfotili originální americkou etiketu z obalu, kde jejich legislativy mají stanovené hodnoty RHP jinak než v ČR. Na Eshopu jsou již přepočtené RHP podle české legislativy (vyměnili jsme proto obrázek na blogu, aby to nebylo matoucí). A Vám děkujeme za upozornění 🙂 Firma Garden of Life však nyní změnila celkově složení, a novou šarži jsme již neskladnili, takže jsme zaktualizovali i tabulku na e-shopu. Osobně Vám opravdu tyto vitamíny z vlastní zkušenosti a zkušeností kamarádek mohu jen doporučit. Kvalitou, zpracováním, výběrem a původem surovin, certifikací firmy – jsme zatím lepší takto zaměřené pro těhotné, ale i kojící nenašli.

      Přeji Vám pohodový den
      Pavla

      • Podekovani napsal:

        Dobry den. Velice Vam dekuji za rychlou odpověď a aktualni tabulku. Jsem moc mile prekvapena a pomohlo mi to pro srovnani. Vitaminy zakoupim. Hezky den s pozdravem Roubcova

  3. Nina napsal:

    Dobrý den, přemýšlím o vitamínech pro těhotné (nesyntecické) a zaujaly mě tyto. Hodně se mluví o probioticích v těhotenství a myslíte, že je k těmto vitamínům potřeba brát probiotika? Děkuji za názor.

    • Lukáš Kunc napsal:

      Dobrý den,
      rozhodovala bych se na základě toho, jakým způsobem mi střeva fungovala do otěhotnění a případně jestli došlo k nějakému zhoršení v průběhu. Pokud žádné problémy nemáte, jíte zdravě s důrazem na potraviny, které zdravý mikrobiom podporují, tak bych to považovala za nadbytečné, ale na druhou stranu byste tím nic nepokazila. Například probiotika opět od firmy Garden of Life považujeme za velmi kvalitní.

      Krásný den a pohodové těhotenství 🙂
      Pavla

      • Nina napsal:

        Dobrý den, nejím ukázkově a kromě ryb nejím 8 let maso. Četla jsem, že probiotika pomůžou i s vývinem u miminka a může zamezit i výskytu astma a ekzému u dítěte. Já sama mám reflux a astma a občas ekzém. Určitě si hodně slibuji od těchto vitamínů, ale zase nechci být jako blázen a brát vše. Poradit se s gynekologem je jako zeptat se vrátného. Pro ně je vše jen tohle stačí a zase to nepřehánějte atd. Ale když už jednou nosím v sobě živého tvorečka, chci mu dát to nejlepší. Probiotika pokud neublíží budu brát dál. Děkuji mnohokrát za odpověď.

        • Lukáš Kunc napsal:

          Dobrý den, v tom případě budou určitě kvalitní probiotika užitečné. Podle toho, jak často jíte ty ryby bych ještě navíc doporučila nějaký kvalitní Omega 3. Výbornou zkušenost máme s Omega 3 od české firmy Epigemic. Krásný zbytek dne
          Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..