SILOVÝ A FUNKČNÍ TRÉNINK V BAREFOOT BOTECH

Recenzí a článků na barefoot boty už je dnes celá řada a ani už tyhle botky nejsou nic nového pod sluncem. Jestli u nás na blogu sem tam něco přečteš, tak sis nemohl nevšimnout, že naším nechodidlům také věnujeme relativně velkou péči a pozornost. Rukám samozřejmě taky, jen ne tolik, protože přece jen na rukách nenosíme celý den rukavice. Pokud nemusíš, nenos je taky (ani v gymu). Nicméně stejně jako klavírista či kytarista nenosí rukavice, když hraje, protože potřebuje perfektní cit, který se přenáší pomoci nervové soustavy, a rukavice by tento cit dost komplikovaly, tak ty bys neměl nosit do gymu (a nejen tam) vytuněné boty s vyvýšenou patou, úzkou špičkou, měkkou pěnovou podrážkou, a co já vím ještě. A proč? Protože stejně tak jako klavírista potřebuje cítit klávesy a jejich odezvu, tak ty potřebuješ cítit, co a jak zvedáš, tlačíš, taháš, jak došlapuješ, kde máš oporu a stabilitu. Stejně jako rukama vyhodnocuješ milión informací, aniž by sis to uvědomoval, tak v chodidlech máš zakončeno mnoho nervových receptorů, které dávají informace do mozku a svalů, co a jak mají dělat. Nevhodnou moderní obuvi to totálně narušíš. V předchozím článku na téma chodidla jsme ti ukázali a vysvětlili základní principy v rámci chůze a anatomie chodidla a uvedli důvody, proč považujeme za přínosné, při běžné chůzi pro většinu populace, chození v botách, které simulují chození bos, a celé to doplnili osobní zkušeností a recenzí BF botek. Celodenní ťapání po betonu už má ale s ideou přirozené a zdravé chůze pramálo společného, a tak je potřeba zvážit, zda máš natolik vytříbený došlap, že jsi schopný tvrdé rázy eliminovat, a uchránit tak tvoje klouby a páteř od dalších problémů, při dlouhých pochůzkách po městě, pokud by sis botky kupoval za tímto účelem. Dneska však postoupíme trochu hlouběji a podíváme se, jaké klady či zápory by pro tebe mohlo mít využití tohoto typu bot při silovém či funkčním tréninku, kterému se převážně s Lukášem věnujeme, a přidáme zase jeden double test botek samochodek, jež poslední měsíce v tréninku používáme.

Předně je potřeba uvést, že ani jeden z nás není profesionální vzpěrač, powerlifter či trojbojař, a naše maximální váhy se v tréninku při dřepech či mrtvých tazích pohybují někde kolem 1,5 – 2x násobku vlastní hmotnosti. Nemůžeme ti předat vlastní zkušenost při pokořování světových rekordů, velkých vah nebo při specializaci na vyložené silový trojbojařský trénink za použití BFobuvi. Nepovažovali bychom za šťastné nechat po letech dřepování ve speciální vzpěračské obuvi na čince 250 kg a přeskočit rovnou do barefootů. Při takto extrémních zatíženích by se totiž mohlo stát, že by u nepřipravených jedinců s velmi problematickými chodidly za použití BF obuvi došlo třeba ještě k většímu prohloubení ploché nohy, vbočení kotníku nebo jiné vrozené či získané vady nohou, nebo by to mělo negativní vliv na změnu provedení techniky dřepu. Zde by byla jistě na místě podrobná diagnostika a práce na nápravě (pokud by byla možná), třeba právě za použití BF obuvi a následným nácvikem správné techniky od nejnižších vah. Další možnost by spočívala v setrvání u takové obuvi, která by se na zhoršení stavu nepodílela. Že výjimka potvrzuje pravidlo, co se týče použití BF obuvi v silovém sportu, dokládá například Mgr. Boris Orava, který při nynějších powerlifterských trénincích BF boty využívá a nedá na ně dopustit. Další řádky jsou tedy spíše směřovány pro běžné cvičence, kteří pracují na svém komplexním silovém a svalovém rozvoji, neženou se za extrémy, ale komplexní silové cviky tvoří pilíř jejich tréninku. U nich totiž sledujeme nejvíce nevhodnou obuv v podobě používání například běžeckých bot, které, jak už bylo uvedeno výše, naprosto odporují potřebě dobré stability v rámci silového funkčního cvičení. Zvýšená pata, podepřená klenba, velmi tlumící podrážka, špičatá a směřující vzhůru špička, jenž nenechává dostatečný prostor palci a pata rovněž s náběhovou hranou. Toto jsou podstatné argumenty, proč do posilovny tento typ bot, a jim podobné nepatří. Pokud teda pouze nepřesedáš z jednoho posilovacího stroje na druhý, pak je asi úplně jedno, co na nohách budeš mít 🙂 Otázkou je, jestli jsou speciální běžecké boty tou nejlepší variantou proto, k čemu byly primárně určeny. Ale to je pravděpodobně otázka pro běžce profíky. My, když si chceme občas rekreačně vyběhnout, tak po naší zkušenosti šáhneme vždy už jenom po barefootech.

 

Pokud bychom srovnali například dřepování ve speciální vzpěračské obuvi a BF obuvi, tak kromě naprosto odlišné techniky samotného dřepu, budeš muset dbát v BF obuvi na stabilizaci chodidla. Ale ne tak, že BF bota bude v tomto působit proti tobě, jako se to děje u běžeckých, basketbalových bot apod., ale na naprosto rovné ploše, kterou BF stelka v botě tvoří, budeš muset myslet zejména na palec, malíček a patu jako opěrný bod, a tím tvořit dostatečnou klenbu chodidla, čímž dojde i k zajištění správného postavení kotníku. Jelikož mají vzpěračské boty zvýšenou patu, napomáhají při čelním dřepu nebo při dřepu s činkou v horní části zad k lepší biomechanice pohybu. Hrudní část trupu může zůstat ve vzpřímenější poloze a dřep může být hlubší, bez velkého přetížení spodních zad. Jenže, je to zase pouze nějaká technická pomůcka, kterou si ulehčíme náročnou techniku dřepu pro dosažení větších výkonů, stejně jako trhačky nahrazují silný úchop a předloktí nebo opasek pevný a silný střed těla. Takže volba v tomto směru bude už jen o tvých prioritách. U nás to z kontextu vyplývá celkem jednoznačně, ale vždy tomu tak samozřejmě nebylo 🙂 Tak teď už pojďme na samotné zhodnocení bot, které jsme si ve Vivobarefoot.cz do posilovny pořídili. Nooo, Kuba nejenom do posilovny 😀

Kuba – Vivobarefoot MOTUS M Mesh Grey/Black

Začnu dnes trochu neobvyklým využitím BF bot. Pro nezasvěcené se nedávno konala fenomenální událost jménem Ninja Factor, která je ve světě poměrně rozšířená, a u nás se letos pořádal první ročník této soutěže v obratnosti, síle a dalších dovednostech jednotlivců. Jelikož mám rád výzvy a druh této zábavy, tak jsem se samozřejmě s kamarády účastnil bez jakýchkoliv ambic vyhrát. Šel jsem si to prostě užít a zkusit. Přece jen zde dominují soutěžící z oblasti parkouru (což je metoda, při které „parkourista“ překonává překážky v přirozeném prostředí, řadí se tam i akrobatické prvky), horolezectví a podobných zaměření, se kterými se nemůžu v žádném případě porovnávat. Nicméně i přesto jsem řešil otázku, jakou zvolit obuv, zdali vůbec nějakou zvolit, protože i na boso byla jedna z variant, vzhledem k různorodým překážkám. Napadlo mě ale využít příležitosti a zvolil jsem již testované BF. Hned na úvod musím říci, že mě boty velice mile překvapily svou přilnavostí k zemi, respektive k podlaze na překážkách. Tam, kde byla voda nebo to ostatním klouzalo, tam já byl jako přikovaný. Musím se ale bohužel přiznat, že jsem v den závodu jednu překážku těžce podcenil (protože den předtím v tréninku jsem ji zvládl levou zadní) a docela nepříjemně jsem si při pádu z ní zranil záda. Každopádně to nic nemění na tom, že boty fungovaly opravdu skvěle jak v tréninku, tak v následujícím dni závodu. Abych to zkrátil, tak na všechny podobné akce mohu tyto boty jedině doporučit. Mají perfektní podrážku, nad jejímž vývojem asi někdo strávil hromadu času, cítíš v nich jistotu, pro smraďochy jsou bezva prodyšné a taky lehké. Dokážu si v nich představit hrát i tenis, squash, badminton, skákat, šplhat či hrát florbal, protože jsou opravdu stabilní. Zde zkrátka nemám konstruktivně co vytknout.

No a co se týče silového tréninku se železem, tak tady jsem nadšený nejvíce, už jen proto, že nevykupuji krám s ponožkami, na kterých jsem měl skoro po každém tréninku v nich, parádní díry J. Asi největší rozdíl jsem pocítil při mrtvém tahu, ve kterém mi boty změnily mechaniku pohybu a zvláštní je, jak najednou cítíš pracovat mnohem více jednotlivých svalů. Přijde mi, že najednou tahám tak nějak jistěji a dominantněji. A díky toho jsem vlastně pochopil, co znamená šroubovat nohy do země… Dřep s osou na zádech je v těchto botách další kapitola sama o sobě. Pocitově mnohem více vnímám pracující svaly chodidel, jsi prostě nucen tu zatracenou klenbu zapojit, protože v jiném případě se zhroutíš jako Thor bez kladiva. Můj dřep není zcela jistě perfektní, ale právě ve chvíli, kdy uděláš chybu, tak o ní okamžitě víš a možná tak najdeš i kostlivce ve skříni, o kterém jsme už taky mluvili… Když se ještě na závěr zmíním například o výpadech, tak tady máš naprostou svobodu pohybu chodidla. Dokonale ohneš prsty, jako kdybys byl na boso, a krásně si vyladíš stabilitu. Za sebe mohu boty opravdu jen doporučit s tím, že víš, proč je nosíš a jak na tom tvá chodidla momentálně jsou. A na závěr na druhou bych měl přece jen malou výtku, co se designu týče. Boty mě osobně v černošedém provedení s nenápadným maskáčem na utahovací pásce svým designem bez debat zcela uchvátily, až na jednu malou věc, která to malinko kazí a to je začátek šněrování, kde se boty po lehkém utáhnutí jakoby nahrnou a vytvoří nevzhledný oblouk. Možná jsem jelito, co si je neumí dobře zavázat, možná jsem chytl jen horší kousek, ale každopádně to je opravdu zanedbatelná slabina těchto jinak vynikajících bot.

Lukáš – Vivobarefoot MOTUS M BLACK/GOLD

Motusy jsou moje již v pořadí třetí Vivo, a i když se může zdát, že koncept boty je u všech modelů stejný, jde mezi nimi při nošení cítit výrazné rozdíly. Co je na tom skvělé, že tyto rozdíly přímo definují zaměření, pro které byly botky určeny. U Motusu tak cítíte mnohem větší jistotu při extrémních došlapech pod uhlem. Může za to zpevněná pata, výrazněji vyztužené boky a špička a v neposlední řadě i pevná páska na suchý zip, která obepne nárt, ale absolutně nebrání v přirozeném pohybu. Bonusem navíc je pak to, že se nepovolují tkaničky, které se pod tuhle pásku jednoduše schovají. Do Motusů se skvěle „nastupuje“ už když je lehce v tkaničkách povolíte. U mých Primusů Hiviz nebo Swimrunů to tak lehce nejde. Než jsem si Motusy pořídil, cvičil jsem pár měsíců v ponožkách, protože v původních basketbalových teniskách jsem věděl, že už to je špatně. V ponožkách to šlo, ale nesměl být podlahový materiál koberec, to už pak bylo o hubu. Po tom, co jsem Motusy poprvé nazul, jsem se mohl začít soustředit na věci, které výše popsal už Kuba, a které mi vnesly do cvičení, zejména dřepů a mrtvých tahů, trochu jiný pohled. Musel jsem ubrat už tak srandovní váhy 🙂 a soustředit se na vše od základu znovu. Mám z toho ale mnohem lepší pocit a nemyslím si, že je to nějaké placebo. Motusy jsou skvěle zpracované a vyladěné boty (což je u Vivo samozřejmost J) a navíc vzhledově jsou pro nás Vivo z BF bot prostě TOP. Navíc mám takové tušení, že vydrží věčnost. U mě se ten Kubův problém se šněrováním a pokroucením boty u začátku jazyku neprojevil, a řekl bych že to bude možná v šířce chodila kolem nártu. Pokud hledáte kvalitní univerzální BF botky do posilovny, nebo jiné sporty, tak Motusy určitě zvažte. Šel bych do nich znovu 🙂

 

Spoluautor: Lukáš Kunc

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..