HARIO SKERTON – MLÝNEK NA KÁVU, CO ZVLÁDNE I OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Úvod

Ostropestřec mariánský a jeho blahodárné účinky jsem Vám představil v tomto článku. Popsal jsem Vám v něm, jak jej nejlépe užívat, abychom z této zázračné byliny vytěžili maximum. Závěrem jsem i zmínil, že je možné si Ostropestřec Mariánský mlít v domácích podmínkách na mlýnku s keramickým strojkem a ušetřit tak nemalé peníze za tlučený a vakuově balený ostropestřec. Mlýnek, který jsem si za tímto účelem upravil, svou práci sice zvládl, ale byla to tak trochu dřina (někteří, co ho ode mě mají, to jistě potvrdí 😀 ). Pro své celkově malé rozměry i maličký strojek ho musel člověk pevně držet na podložce a menší klička dovedla u tvrdých semen ostropestřce klást občas odpor a po roce mletí nakonec nevydržela a ulomila se. Jelikož jsem si tuto bylinu velmi oblíbil, začal jsem přemýšlet, jak si práci s mletím ulehčit. Už nevím, jak se to přesně stalo (možná cílená reklama Googlu :-)), ale asi před půlrokem na mě vyskočily z internetu japonské ruční mlýnky na čerstvou kávu s keramickými kameny Hario. Jeden z nich mě natolik zaujal, že jsem si ho zajel osobně prohlédnout do nedaleké prodejny.

Hario Skerton (MSCS-2TB)

Když jsem paní prodavačce řekl, o jaký mlýnek bych měl zájem, a na co bych ho chtěl použít, nebyla ze mě úplně nadšená. Říkala mi, že se jí již několik lidí ptalo, zda by v těchto ručních mlýncích mohli zpracovat například obiloviny a ona je vždy od takového záměru zrazovala. Jedním z důvodu je ztráta záruky, pokud by se mlýnek pokazil a bylo zjištěno, že se s ním mlelo něco jiného, než na co je určený. To je celkem podstatný a jasný argument a upozorňují na něj již v samotném úvodu, poněvadž Vás svým způsobem přesně k takovému jednání budu nabádat 🙂 Další vyřčené proti bylo, že některá semena oproti zrnům pražené kávy jsou opravdu příliš tvrdá a keramické kameny by mohly při jejich drcení prasknout. Tady jsem však měl vlastní zkušenost s mletím ostropestřce keramikou, kdy se nikdy nic se mlecím strojkem nestalo a i přes případnou ztrátu záruky jsem se jej rozhodl vyzkoušet.

Konstrukce

Již při prohlídce mlýnku v obchodě jsem si v duchu říkal, že tohle je úplně jiná liga proti tomu, co jsem používal doteď. Po rozhodnutí, že si ho tedy vezmu, mi byl nabídnut ještě jeho menší bráška Hario Mini Mill Slim, ale ten už se rozměrově lehce blížil tomu, co jsem doma doteď používal a s ohledem na nevýrazný cenový rozdíl, jsem se rozhodl pro Hario Skerton. Nejenom s ohledem na vyšší pořizovací cenu jsem byl značně napnutý, jak si s mletím ostropestřce poradí. Ještě před prvním použitím jsem si mlýnek důkladně prohlédl a sestavil. Na zpracovaní jde vidět japonská preciznost. Nikde žádné otřepy, přelisky vše do sebe lehce zapadlo. Oproti menšímu Hario Mini Mill Slim se u Skertonu hrubost mletí seřizuje ozubeným kovovým kolečkem z vrchní strany mlýnku. To poté zůstane jednoduchým mechanismem zajištěné ve zvolené poloze, což vede k tomu, že se Vám hrubost v průběhu mletí sama nezmění. To jsem u svého homemade mlýnku neměl nebo měl jenom tak napůl. Protiskluzová podložka z odolné pryže, do které Skerton padne jako ulitý a už se Vám nehne. To je dáno také tím, že k samotnému mletí vlivem velké kovové ovládací kliky, není potřeba tolik síly. Zajisté k tomu přispívá i mnohem větší mlecí keramický mechanismus. Rozměry mlýnku jsou takové, že se skvělé drží, nebo spíš jen přidržuje na podložce. Perfektní je i silikonové víčko, které není při vkládání nové dávky mleté suroviny ani potřeba sundávat, ale stačí jen odklopit. Bez něj mi každou chvíli „střílel“ ostropestřec ven ze zásobníku. Zásobník je skleněný a průhledný, takže máte kontrolu nad tím, jakou hrubostí melete.

Použití

Jak jsem již naznačil v předchozím odstavci, hned po prvních pár zatočení klikou mě překvapila malá ovládací síla, která je potřeba vynaložit na její otáčení. Přitom ale cítíte, že strojek zabírá a mele. Nejdříve jsem si nastavil hrubost mletí moc najemno a proces byl moc zdlouhavý. Výsledkem byla ale úplně jemná moučka. Nastavení jsem upravil, tak abych se neutočil k smrti, a zároveň byly všechna semena rozdrcena. Výsledek vidíte na fotce. Zbytek pak již dokoná moje žvýkací a trávící ústrojí. Na to, že jste domleli celou dávku, kterou jste do zásobníku nasypali, Vás upozorní ještě lehčí chod mechanismu. Zpravidla melu 2 x denně a vždycky si dávám jednu dávku, tak abych měl ostropestřec co nejčerstvější. Za dobu, co mlýnek mám a používám (cca 4 měsíce), jsem jej ještě nerozebíral a nečistil. Jsem na to moc lenivý a nechce se mi znovu nastavovat hrubost mletí. Mlýnek nevykazuje žádné znaky zanesení a jeho účinnost je pořád stejná jako na počátku. Jediná negativní drobnost, která se v průběhu používání objevila, byla v podobě občas se povolujícího vrchního šroubku.

Závěr

Pokud máte v oblibě plody Ostropestřce Mariánského a užíváte je tím nejlepším způsobem jako čerstvě drcené, máte dvě možnosti, jak výslednou drť získat. Koupit dražší, ale šetrně drcený a v malých dávkách vakuově balený nebo si levné plody pomlít ve vlastních podmínkách za dodržení určitých pravidel. Hario Skerton se k tomu hodí výborně, i když je určený k mletí čerstvé pražené kávy. Tu jsem mlít nezkoušel, ale předpokládám perfektní účinnost, když si tak dobře poradil s houževnatějšími semeny ostropestřce. Cena mlýnku není nízká, ale za předpokladu, že by nějaký ten rok vydržel, se určitě při nákupu levnějších celých semen časem vyplatí.

Mlýnek Harion Skerton jsem koupil zde.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 8

 1. Dáša napsal:

  Dobrý den, za stejným účelem jsem zakoupila mlýnek, ale mám s ním problém. Zrnka ostropeřce nechtějí padat do mlecího mechanismu a zůstávají v násypce…nějaká rada?

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den,
   nemáte nastaveno příliš jemné mletí? Zkuste začít s větší vůlí a postupně dle potřeby utahovat. Pokud máte kameny moc natěsno u sebe, zrna ostropestřce mezi ně nemusí zapadávat. Tento mlýnek by měl ostropestřec úplně v pohodě zvládnout.

   S pozdravem
   Lukášš

 2. Břeťa napsal:

  Dobrý den přeji,

  chci se zeptat – je na ostropestřec lepší tento kafémlýnek nebo onen ručně dělaný mlýnek ve Vašem e-shopu? Který mele rychleji? Který je efektivnější? 🙂

  Díky, Břeťa

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den,

   rychlejší a tedy i efektivnější je určitě ten kafemlýnek Hario. Má větší mlecí kameny, vrchní i spodní zásobník a páku ručky mletí.

   S pozdravem
   Lukáš

 3. Jaroslav napsal:

  Dobrý den koupil sem di totožný mlýnek Hario a buď mi z toho seminka vypadavaji, nebo to melu v podobne konzistenci, jako mate obrazek, ale teda zda se mi ze to hrozne dlouho trva, 4 lzice sem mlel snad hodinu. Asi ho necham na kafe a koupim něco přímo na mletí menších zrn než je kafe.

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den, to je divné, ten Hario by měl fungovat opravdu lépe, než třeba ten, co vyrábíme z kořenek. Má větší kameny, přesnější mlecí mechanismus. Na druhou stranu 4 lžíce (polévkové) ostropestřce je už celkem velké množství. Ale hodinu je moc, zkuste si ještě pohrát s tím nastavením hrubosti mletí.
   S pozdravem
   Lukáš

 4. Lukáš napsal:

  Dobrý den mam v plánu si ho koupit ale vidím že tam jsou i kovové části se kterými by ostropestřec neměl přijít do styku nebo se to semínek nedotýká. Děkuji za odpověď Lukáš

  • Lukáš Kunc napsal:

   Zdravím Vás, nerozemletému semenu ostropestřce kov nevadí. Důležité je eliminovat až kontakt s kovem při samotném mletí. Mlýnek má keramické kameny, takže se s kovem rozemletý ostropestřec nepotká.

   S pozdravem
   Lukáš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..