DOBRÝ SPARING, VELKÁ ZMĚNA PRO TRÉNINK

Už je to delší dobu, co jsem chtěl napsat krátké zamyšlení o tréninku s a bez sparing partnera. Nic objevného a převratného. Drobný rozdíl, který ale může přinést zásadní motivující impuls a progres pro tvůj stereotypní trénink. Minulý týden jsem absolvoval trénink s našim Kubou, který zavítal do Prahy na další kurz sebevzdělávání, a jelikož jsme potřebovali nafotit botky do recenze, spojili jsme příjemné s užitečným. Moc jsem se na to těšil, protože Kuba je dnes již opravdu v oblasti tréninku jinde než já. Tím jinde nemyslím, že by se vydal zcela jiným směrem, ale jeho odbornost tu moji zcela převyšuje, čímž se dostávám k první důležité poznámce. Pokud si budeš hledat tréninkového partnera, jásej, pokud bude lepší než ty (on už takovou radost mít nebude, ale to tě nemusí trápit :-)) Nejde v zásadě o váhy a svaly. To už je jen vedlejší produkt toho, že tomu opravdu rozumí, a to nejen v teoretické rovině. Můžeš namítnout, že tím nejlepším by mohl být kvalitní trenér. Je to alternativa, ale nebude levná a taky v ní možná bude chybět ten drive v podobě společně odedřených serií a lehkého konkurenčního souboje.

Minulý týden jsem zjistil, že dělám pár základních věcí špatně. Kuba se toho nebál, a vše mi hned upřímně řekl, vysvětlil a já to příjmul. To by měl být základ. Ze strany zkušenějšího žádné velké pochlebování a řiťolezectví a ty pokud víš, že tomu tvůj parťák opravdu rozumí, není důvod rady odmítat, a neřídit se jimi. Už samotné vědomí, že na tebe kouká někdo kritickým, ale kamarádským okem, tě nutí provádět techniku s jiným nasazením. U mě to tak tedy funguje. Nemyslím si, že bych tréninky flákal, nesoustředil se, a odcházel po nich nezničený. Ani velký stereotyp u mě nehrozí. Často měním cviky záměrně nebo jen improvizuji z důvodu přeplněného fitka, ale i přesto se mi z některých drobností stane rutina. Některé věci lehce ošidím … jedno, dvě chybějící opakování, jedna zanedbaná série, spěchání domů, nebo jen tak odcvičený trénink bez pořádného spojení hlavy a svalů. To vše se občas objevuje a z toho všeho tě může dobrý sparing vytáhnout a hodit tvůj trénink zpět do 110 % nasazení. Kolik ti těch procent v tréninku nyní chybí, je už pouze na tvém svědomí, ale nejspíš to zjistíš, až absolvuješ ten správný porovnávací trénink s tou správnou osobou.

Pokud stagnuješ, pokud si nejsi jistý technikou, pokud tě neustále trápí zranění, pokud ti po mnoha letech cvičení chybí motivace do dalších tréninků, mohl by být dobrý sparing tou správnou odbočkou v jinak slepé uličce. Tím nejtěžším úkolem ho bude asi najít. Ty pro něj ale nebudeš zajímavá partie, protože ho v dalším rozvoji nejspíš přibrzdíš. Pokud ale bude svolný, tak tě to nemusí trápit. Buď v tuhle chvíli sobec a mysli na sebe. Je možné, že se rozdíly srovnají, tebe to nakopne tak, že kolegu dotáhneš nebo i předčíš a pak bude on vděčný, za tréninky s tebou. Dobrá varianta by byla, kdybyste se navzájem doplňovali. Každý měl v něčem silnou stránku a pomohli si navzájem ve slabinách. Bylo by dobré mít i alespoň trochu podobné silové výkony, aby se tréninky zbytečně neprotahovaly přehazováním závaží. A nakonec se domluvit i časově, aby z toho nebyl jeden trénink za 14 dní.

Najít si kvalitního sparinga, který s tebou pojede 4 x týdně to, co ty potřebuješ, vypadá stejně náročně, jako si najít životní partnerku. Jestli se ti to nedaří, doporučuji alespoň „milenku“, nebo „placenou společnici“ 😀 I jeden nebo dva tréninky s někým opravdu zkušeným, tě můžou popostrčit o krok kupředu. Jsi-li z Moravy, je mým doporučením Kuba, který ti kromě naučení správných technik posilování, může udělat i celkovou diagnostiku, abys věděl, na co se hlavně zaměřit, co napravit, čeho se vyvarovat…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..