MAGNESIUM BISGLYCINATE HOŘČÍK B-SIDE – MNOHEM VÍCE MUZIKY ZA ROZUMNÉ PENÍZE – RECENZE

O hořčíku už jsme něco napsali. Kuba přehledně popsal, k čemu je vlastně hořčík dobrý, rozdělil základní formy, jejich funkční zaměření a využitelnost, vstřebatelnost, ale i nežádoucí účinky. Dneska se podíváme blíže na zoubek jedné ze sloučenin, tohoto v široké populaci deficitního minerálu, a tou je magnesium bisglycinate. Osobně mám tuto formu ze všech nejraději. Nejlépe na ní totiž zaznamenávám „hmatatelné“ účinky v oblasti regenerace. Pro zopakování můžeme uvést k čemu všemu obecně hořčík přispívá:

  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • k elektrolytické rovnováze,
  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální činnosti nervové soustavy,
  • k normální činnosti svalů,
  • k normální syntéze bílkovin,
  • k normální psychické činnosti,
  • k udržení normálního stavu kostí,
  • k udržení normálního stavu zubů,
  • rovněž se podílí na procesu dělení buněk,

Forma bislgycinátu hořečnatého Vám pak tento obsáhlý balíček prima účinků přinese svým uklidňujícím způsobem. Svým efektem dokáže zkvalitnit a prohloubit spánek, což pak v důsledku přináší rychlejší zotavení po náročném fyzickém výkonu, po vypjatém dni plném stresu v práci apod. Tohle není teorie, tohle mám vyzkoušeno, nejen na sobě, v praxi.

Do nedávné doby jsem si na tomto poli oblíbil a dlouho užíval Albion Magnesium od Reflexu. Byl cenově dostupný, a prostě jsem na sobě pociťoval jeho účinky (jak pozitivní, tak občas i ty nežádoucí). Nežádoucí proto, že Albion není čistá sloučenina bislgycinátu hořečnatého, ale je zde v patentované formuli po boku oxidu hořečnatého a kyseliny citronové. Oxid hořečnatý, jak již Kuba ve svém pojednání zmínil, je nejlevnější sloučeninou, která ač obsahuje největší množství elementárního (čistý – aktívní hořčík obsažený ve sloučenině) hořčíku (až 60 %), k jeho vstřebání přes zažívací trakt dojde jen ze 4 % – a má, jako i některé jiné formy, projímavé účinky – abych byl ale přesný, toto platí v případě, že se jedná o samostatnou formu. Albion je zjednodušeně koncipovaný tak, a Reflex to i dokládá studiemi, že obsažený bislgycinát hořečnatý, kde glycin jako účinný pufr (látka stabilizující PH), mění PH v tenkém střevě na kyselejší, a tím způsobuje zvýšení vstřebávání oxidu hořečnatého až 4 x, tzn. na nějakých 16 %. Tenhle patent mohu těžko ze své pozice rozporovat a považuji snahu vydolovat z levného oxidu lepší vstřebatelnost za zajímavé řešení, ale v praxi mi to při dávkování nad 2 kapsle (3-4) dalo zakusit vedlejších účinků oxidu hořečnatého 🙂 Nutno taky zmínit, že Albion obsahuje i balastní látky, jako plnidlo maltodextrin a protispékavé látky (stearan hořečnatý, dioxid křemičitý). Jelikož je podrobné složení kapsle chráněno patentem, máme na etiketě k dispozici pouze jeden údaj o dostupném elementárním hořčíku v celé kapsli, a to 125 mg. Já jsem však trošku zapátral a započítal, ale to až poté, co jsme objevili hořčík B-Side, a rozhodli se ho otestovat.

Máme rádi, když se při navrhování a výrobě suplementů uvažuje ve smyslu čistota, kvalita, efektivita, synergie, … proto nás hned u B-Side zaujala velká dávka koenzymovaného vitamínu B6 [1] přidaná k čistému magnesiu bislgycinátu, doplněná o aminokyselinu L-Theanin. Obě tyto přidané látky totiž podporují funkční uklidňující zaměření bislgycinátu hořečnatého. B6, zde ve vzácné bioaktivní formě v podobě pyridoxal-5-fosfátu (10 mg na kapsli), společně s magnesiem pomáhají z aminokyseliny tryptofanu v lidském organismu vytvářet hormon serotonin, jehož hladina zapříčiňuje to, jak dobře se cítíme, a jak velkou kontrolu nad svou náladou máme. L-Theanin je aminokyselina vyskytující se přirozeně v zeleném čaji s velmi zajímavými účinky, které jsou důsledkem jejího přímého působení v mozku na neurotransmitery dopamin a serotonin, protože velmi účinně překonává hematoencefalickou bariéru. Rovněž dochází ke zvýšení aktivity alfa vln, které jsou spojené s relaxací a pocitem uvolnění. Z provedených studií vyplývá, že L-Theanin způsobuje zlepšení vnímacích schopností, pozitivní změny nálady, snížení stresových reakcí a zlepšení paměti a pozornosti [2]. Zjednodušeně řečeno je to takový prekurzor dobré nálady, ale zároveň se na ní přímo podílí. Takže tady máme pohromadě tři látky, jejichž účinky se v teoretické rovině navzájem prolínají, podporují a umocňují. Nebudu zastírat, že mě kromě samotného složení a kvality hořčíku B-Side, oslovila i filosofie, s jakou byl tento doplněk stravy vytvořen, a tým lidí, který to má na svědomí, což by ale nemělo mít pro samotné hodnocení tu převažující hodnotu. Ještě, než se pustím do praktických poznatků, zkusil jsem si, jak už jsem výše zmínil, spočítat co a jak se čistě pragmaticky finančně vyplatí či nikoli.

Už se samotným hořčíkem je trochu problém, co se týče posuzovaní jeho parametrů, protože je potřeba brát v potaz to, že se vždy vyskytuje v nějaké sloučenině – formě, přičemž v různých formách je elementárního čistého hořčíku vždy jiné množství, a toto množství má pak odlišnou biologickou využitelnost. Při porovnání mezi B-Side a Albionem od Reflexu nám to navíc komplikují další proměnné, ale přesto jsem se o to pokusil. Od výhradního dovozce Reflexu jsem získal informaci k patentované formuli ohledně přibližného zastoupení obou použitých forem hořčíku, a také informaci, ze které sloučeniny je v deklarovaných 125 mg elementárního hořčíku zastoupeno nejvíce.  Kapsle jsem si přibližně zvážil a pustil se do výpočtu. Opravdu se spíš jedná o jakýsi hrubý odhad než přesný výpočet, ale pro základní porovnání by to mohlo být dostačující. Ke konečnému hodnocení je nutné vzít v potaz, že u hořčíku B-Side nebylo z dostupných informací možné počítat s přítomnosti vitamínu B-6 a aminokyseliny L-Theanin, které jeho účinky zvyšují, naopak u Albionu jsem se zlepšenou, až 4 x vyšší, vstřebatelností oxidu hořečnatého vlivem pufrovaného bislgycinátu, počítal.

Z výpočtu mi vyplývá, že z 1 kapsle hořčíku B-Side, by za nejlepších podmínek, mělo být vstřebatelných o 47 % větší množství elementárního hořčíku než z kapsle Reflexu, což v absolutních číslech znamená o 24 mg více, a na rozdíl od Reflexu, kompletně z bislgycinátu hořečnatého. Cenově je ale B-Side skoro 3 x dražší, avšak jak už jsem psal výše, nebylo u B-Sidu počítáno vůbec se synergií dalších dvou látek, kterých zde není málo, protože například bioaktivní formy vitamínu B6 je v doporučené denní dávce 30 mg, což je 2142 % referenční hodnoty příjmu, a toto velké množství by třeba kromě mnoha pozitivních účinku mohlo u kojících žen zastavit laktaci. Těhotné ale B-Side mohou. Než samotné porovnání hodnot měl tento výpočet ukázat složitost u tak zdánlivě jednoduchého doplňku výživy jako je hořčík. Pokud by se jednalo v obou případech o čistý bislgycinát hořečnatý dávalo by to „poměřování pindíků“ v přepočtu na koruny větší smysl. Lepší je si to prostě osobně vyzkoušet.

Já jsem si to vyzkoušel a vyhodnotil takto 🙂

Na trhu je mnoho forem magnesia a značek, které se je snaží všemožně vylepšit. Mě vyhovuje nejvíce bislgycinát hořečnatý pro svoje účinky na zlepšení regenerace a odpočinutí si od náročného života dnešní doby. U B-Sidu se mi líbí, že samotné účinky bislgycinátu byly ještě mocně umocněné B6tkou a L-Theaninem a já opravdu ráno cítím, že jsem se po odpoledním tréninku nebo náročném dni v práci lépe vyspal, a nevzbudil se rozbitý jak cikánské hračky (cikáni jistě prominou 🙂 U Reflexu jsem takto „spokojený“ pocit měl až u 3-4 kapslí, kdy se ale pak ráno občas dostavila projímavost. Samozřejmě ty nuance nejsou nijak velké a lehce popsatelné, něco může být jen pocit, něco změřitelný fakt, ale mám za sebou jedno balení B-Sidu a vypadá to, že jsem si našel nového hořčíkového parťáka 🙂 Pro doplnění zmíním, že k tomuto hořčíku beru jako úplný základ z vitamínů a minerálů v „zátěžových dnech“ i K2, D3, selen, zinek, vitamín c, vápník a vždy nějakou antioxidační bylinu či extrakt, které střídám.

Skvělou zpětnou vazbu na B-Side máme aktuálně i od našeho jednoho kamaráda, kterému večer před usnutím vymizel syndrom neklidných nohou, který ho i při užívaní Albionu od Reflexu občasně trápil.

Suma sumárum jsem rozhodli Albion B-Sidem v našem e-shopu nahradit.  

Použité zdroje:

[1] Superiority of magnesium and vitamin B6 over magnesium alone on severe stress in healthy adults with low magnesemia: A randomized, single-blind clinical trial, PLoS One. 2018; 13(12): e0208454.Published online 2018 Dec 18. doi: 10.1371/journal.pone.0208454
[2] Asia Pac J Clin Nutr 2008;17 (S1):167-168 L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state, Anna C Nobre PhD, Anling Rao PhD and Gail N Owen PhD, Unilever Food and Health Research Institute, Vlaardingen, The Netherlands, Department of Experimental Psychology, Oxford University, UK

l-Theanine as a Functional Food Additive: Its Role in Disease Prevention and Health Promotion,by Jackson Williams 1,Jane Kellett 1OrcID,Paul Daniel Roach 1,2,Andrew McKune 1,3OrcID,Duane Mellor 1OrcID,Jackson Thomas 1 andNenad Naumovski 1,2,*OrcID, Beverages 2016, 2(2), 13; https://doi.org/10.3390/beverages2020013

L-Theanine Relieves Positive, Activation, and Anxiety Symptoms in Patients With Schizophrenia and schizoaffective Disorder: An 8-Week, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, 2-Center Study, Michael S. Ritsner, MD, PhD; Chanoch Miodownik, MD; Yael Ratner, MD; Tatyana Shleifer, MD; Maria Mar, MD; Leonid Pintov, MD; and Vladimir Lerner, MD, PhD J Clin Psychiatry 2011; 72 (1): 34-42 https://doi.org/10.4088/JCP.09m05324gre

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..