BOMBUS RAW TYČINKY – RECENZE

Osobně jsem nikdy nepoužíval klasické proteinové tyčinky jako zdroj bílkovin a náhradu za jídlo, ale spíš jako „zdravou“ pochoutku. Proč zdravou v uvozovkách? Je to již hodně dávno, ale v té době mi stačil údaj o velkém množství proteinu a profláknutá značka výrobku k tomu, abych si takový výrobek zařadil mezi zdravé potraviny. Dnes již přemýšlím zcela jinak, ale chtělo to určitý vývoj, a člověk nezmoudří ze dne na den. Bohužel jak to sleduji kolem sebe, spousta lidí, co se snaží fungovat zdravým způsobem života, je v tomto ohledu zaseknutá v mém počátečním období. Co je ale nanejvýš smutné, že i některá odborná veřejnost je někdy zcela mimo mísu. Viz. poslední test proteinových tyčinek a jejich pořadí v dTestu. Kdo to neviděl, tak jenom pro představu se zde na prvních pozicích objevily tyčinky s obsahem kolagenu, plné umělých sladidel, aditiv, stabilizátorů, glukózovo – fruktózového sirupu, palmového tuku. Navíc se zde srovnávají proteinové, energetické, RAW tyčinky, prostě jablka s hruškama  …. Sorry jako, ale já si dám raději tyčinku, která skončila na 32. místě, a víte proč? Protože obsahuje jenom přírodní RAW suroviny (jen pro zajímavost těch surovin je v této tyčince celkem čtyři) a pochutnám si na ní. A opravdu je mi jedno, jestli je zde jeden nebo pět zdrojů bílkovin a jestli je tam těch bílkovin 15 g nebo 20 g a mají kompletní aminokyselinové spektrum. Ano u tyčinek, které si dávám de facto jenom jednou za čas jako „zákusek“ nebo výjimečně je použiji jako rychlý zdroj energie, tohle opravdu neřeším. A i kdybych to řešil, stejně bych dnes již dal raději přednost čistým surovinám a složení, než těmto pár vypíchnutým parametrům.

32. místo jsem neuvedl náhodou, protože se na něm umístila tyčinka české značky Bombus, od které jsme vyzkoušeli celé jejich portfólio 🙂

Značka Bombus přemýšlí podobně jako my, a proto nám jejich tyčinky padly do oka. Ty jsou vyráběny z čistě přírodních zdrojů a navíc šetrnou RAW metodou, a proto kromě vynikající chuti do sebe dostanete i vitamíny, minerály a množství vlákniny. Tohle ve vysoce zpracovaných klasických proteinových tyčinkách nenajdete, pokud to tam není doplněno uměle, čest výjimkám (třeba česká firma Prom-In se snaží dělat klasické proteinové tyčinky s důrazem na složení, a celkem jí to jde).

Bombus má tyčinky rozděleny do pěti kategorii, z nichž ta nejpočetnější nese označení RAW ENERGY. Základ tvoří vždy určité množství datlí a k tomu jsou přidány suroviny k docílení výsledných chutí a hodnot jako kokos, šťáva z marakuji, kakaové boby, kešu ořechy, káva, kakao, meruňky, jablka, skořice, arašídy.. V této kategorii nám tyčinky všechny velmi chutnaly. Nejméně však s jablkem a skořicí.

Další kategorie RAW PROTEIN je ta, z nichž byl vybrán zástupce i do výše zmíněného dTestu. Jak již z názvu napovídá v tyčinkách je zvýšený podíl bílkovin, a to je docíleno rýžovým proteinem. Ten může mít za určitých podmínek kompletní aminokyselinové spektrum, jak jste se mohli dočíst v této recenzi, takže zde dTest zase uletěl. Ale jak jsem psal výše, neznám nikoho, kdo by používal proteinové tyčinky jako hlavní zdroj bílkovin, takže proč to řešit. Základ tvoří zase datle a vzhledem i k dalším  použitým surovinám a metodě zpracovaní jsou RAW. Opět jsme s chutí neměli žádný problém, ale oproti ostatním kategoriím to zde „kazil“ rýžový protein 🙂

Kategorie SLIM SNACK by měla mít menší energetickou hodnotu, ale například oproti RAW PROTEIN zde velký rozdíl není. Odlišnost je ale určitě v použitých ingrediencích. Najdete zde pohanku, slunečnicová jádra, chia semínka, lněná semínka a podle příchuti švestky, banán a kakao. Chuťově velmi podařené.

Kategorie HALVA je koncipována vyloženě jako pochoutka. Tyto tyčinky jsou vyrobeny pouze ze dvou, potažmo ze tři surovin. Datle jsou zde doplněny o sezam a v druhém případě ještě o kakao. Nám tyto dvě tyčinky chutnaly asi ze všech nejméně, ale pořád nám chutnaly 🙂 i když jsme k tomuto závěry dospěli dva, je potřeba vzít v potaz, že chuť je čistě individuální záležitost.

A na konec něco pro děcka 🙂 Ty si mohou vybrat v kategorii KIDS ze tři druhů tyčinek. K datlím zde byly přidány ingredience jako kokos s banánem, kokos a marakujová šťáva nebo arašídy. Ještěže jsme takové přerostlé děti, a tyto tyčinky nám nebyly upřeny. Přišli bychom totiž o skvělý chuťový zážitek. Opačně bychom zase neupírali dětem tyčinky z jiných kategorii. Všechny jsou totiž bez lepku, bez přidaného cukru, bez chemických aditiv a sladidel, a pokud se někdo vyhýbá živočišným výrobkům, tyčinkám Bombus  se vyhýbat nemusí 🙂  Nemusí se jim vyhýbat ani kvůli ceny. Kromě tyčinek z kategorie RAW PROTEIN, které stojí 30,- Kč a a z kategorie KIDS, které stojí 22,- Kč, stojí všechny ostatní 25,- Kč. To při váze tyčinky 50 g  považujeme za více než férové ceny.

 A co závěrem? Možná shrnutí úvodu: Nebuďte lhostejní k tomu, co do sebe ládujete. Těm, co lhostejní nejsou, můžeme tyčinky firmy Bombus vřele doporučit.

Spoluautor: Mgr. Pavla Dušová

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 6

 1. Emil Volf napsal:

  Je to zajimavé,kde se daji koupit? V obchodech je spousta energetickych ticinek,,ale ty kvalitni,a jak poznat kvalitu,kupuji sy v bile,nebo ve sportu,ale moc vnich rozdil nevidim.nepocitujii. akorat ze nasiti.

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den, Bombus tyčinky jsou dostupné v mnoha různý obchodech, zdravých výživách, nově třeba Lídlu nebo hypermarketu Albert. Hlavní rozdíl je určitě ve složení. Většina běžných tyčinek, a je jedno jestli jsou to proteinové, energetické, raw nebo jiné, obsahují látky, které nepovažujeme za zdraví prospěšné (sladidla, stabilizátory, konzervanty, … ). Bombus jsou v tomhle výjimkou navíc chutnou, proto jsme je rádi doporučili. Dnes zveřejníme recept na jednoduché proteinové tyčinky, tak se můžete případně inspirovat 🙂

 2. Josef Abrahám napsal:

  Dobrý den.
  Souhlasím s článkem, obvzláště pak s tím, že dTest si vybírá různé parametry, které pak srovnává. Mě zajímá označení RAW, tedy čiště přírodní zdroje. A přiznám se, že právě Bombus mi v tomto připadá velmi sympatický. ANO, lidi si budou myslet, že chci dělat reklamu, ale to záleží na každém, jestli sám chce pro sebe to nejlepší. Pravdou je, že vyhledat na trhu v ČR skutečně kvalitní potraviny, je velké dobrodružství při hledání. A ještě jeden komentář. Při hledání kvalitních produktů je dobré hledat ty, co nesou značku „chráněné označení původu“. To jsou značky, které dávají větší (neříkám že 100%) záruku kvality, protože je hlídaný jak zdroj surovin, tak proces výroby.

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš velmi rozumný komentář. Takových si velmi vážíme a budeme rádi, když zůstanete i nadále našim čtenářem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..