MYOTEC VEGAN PROTEIN – RECENZE

Testovaní veganských proteinů pokračuje a další, již třetí v pořadí, jsem vyzkoušel Vegan Protein od firmy MyoTec. Značka vyráběna exkluzivně pro společnost Foractiv s.r.o. na linkách v Rakousku a Německu, si dává za cíl přinášet na trh doplňky výživy v té nejvyšší kvalitě, z nejkvalitnějších surovin s jasným a přednostně lokálním původem bez umělých sladidel a balastních látek, certifikovaných pro evropský trh. Tento cíl je jistě vznešený a mezi ostatními značkami sportovní výživy na trhu zatím spíš ojedinělý – čest výjimkám. Není to ale nic překvapivého. Lidé si kupují rádi kvalitní věci, mezi které se však mnohdy neřadí potraviny nebo potravinové doplňky. To, že jím doma rohlíky s juniorem přeci nikdo nevidí a s brokolicí díru do světa neudělám, ovšem s nejnovějším iPhonem jsem hned very in and Cool. Nutno však podotknout, že vybírat opravdovou kvalitu s přiměřeně vysokou cenou v oblasti doplňků je nad možnosti běžného smrtelníka, a je nutné se spolehnout na různá doporučení, zkušenosti, recenze, deklarace výrobce a nakonec na vlastní poznání 🙂

 

SLOŽENÍ

Tentokrát dvousložkový protein s přesně udaným procentuálním složením v poměru 47 % rýžového koncentrátu a 45,5 % hrachové koncentrátu. Jako regulátor kyselosti je zde obsažená kyselina citronová, k zahuštění látka přírodního původu vzniklá fermentací glukózy – xanthanová guma. Jako sladidlo byly použity Steviol-glykosidy, které se sice vyrábí složitým chemickým procesem z rostliny Stevia rebaudiana, ale stále je to, dle mého soudu, lepší varianta než běžně používaná umělá sladidla. Veganské proteiny se málokdy v obsahu bílkoviny přehoupnou přes 80 % a ne jinak je tomu i zde. 76 g ve 100 g prášku je ale velmi slušná hodnota. Sacharidy zde jsou někde na úrovni mezi Iswari a Sunwarrior. Kompletní aminokyselinové spektrum kopíruje křivku Sunwarrioru, a to nejde než pochválit, protože ten si v ničem nezadá se syrovátkovými proteiny. Avšak na obalu MyoTecu najdete jen pro výrobce nejdůležitějších aminokyseliny, což může vzbuzovat dojem, že aminokyselinové spektrum není kompletní.

 

ROZPUSTNOST

Do třetice se mi potvrdilo, že veganské proteiny jsou neporovnatelně lépe rozpustné než ty z mléčné bílkoviny. Příprava svačiny z pohankových křupavých vloček od Semixu, studeného rýžového mléka z DM a recenzovaného proteinu MyoTec s přídavkem oleje z vlašských ořechů Rinatura jde jako po másle pouze za pomocí lžíce. Tímto způsobem umíchat nějaký mléčný koncentrát bez vzniku hrudek by nebylo vůbec možné. Navíc rostlinné proteiny jsou při stejném množství vody mnohem hustší, takže se na výrobu takových směsí výborně hodí.

CHUŤ

Iswari byl bez příchutí a pro jeho konzumaci bylo potřeba vždy něco přidat, tak aby se člověku nezježily chlupy na těle a hodnocení jsem se raději zřekl 🙂 U Sunwarrioru to bylo podobné a je to daň za čistotu produktu. MyoTec protein osladil v mém případě do příchuti čokoláda a tak je třeba bez kompromisů přistoupit ke zhodnocení chuti, které je ale samozřejmě subjektivní. Pokud byla rozpustnost výhoda rostlinných proteinů, s chutí to oproti syrovátkovým většinou malinko pokulhává. Přeci jenom hrách a rýže není žádná lahoda (myslím tím na pití :-). Zde se však povedlo velmi obstojně chuťové pohárky ošálit při minimu použité chemie. Vadil mi jen mírný nádech hořkosti zřejmě vlivem použití Steviol-glykosidy.

STRAVITELNOST

Výše zobrazenou kaši jsem si dával před tréninkem s cca 2 hodinou odstupem a do tréninku už jsem šel s pocitem, že mi nic neleží v žaludku a mám „vytráveno“. Stravitelnost pro mě byla tedy bezproblémová.

CENA / VÝKON

Cenově je MyoTec srovnatelný s kvalitnějším syrovátkovými koncentráty, a to je na poli veganských proteinů velmi slušné, protože za tyto si nechávají firmy zatím velmi dobře zaplatit. Cenový rozdíl je zřejmý z níže uvedené tabulky a pro mě, co se týče hodnocení poměr cena – a ostatní vlastnosti, je jasný vítěz (zatím) MyoTec Vegan protein.

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Nejen v poměru cena / výkon je pro mě zatím MyoTec jasný vítěz v pomyslném žebříčku veganských proteinů. Nemějte mi to za zlé, ale v celkovém hodnocení jsem upřednostnil dobrou chuť před úplnou čistotou produktu 🙂 K tomu výborná rozpustnost a bezproblémová stravitelnost ho tak posunuly na první místo. Už ale máme v merku další výrobek, takže to nemusí být napořád 🙂

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..