MOBILITA KYČLÍ

Naše společnost toho přes den dost nasedí. To samozřejmě víš. Co si ale často neuvědomuješ je, že tím kromě jiného dost trpí i tvá kloubní mobilita kyčlí, o které teď chci mluvit …

Nevím, co je tvá priorita, pokud se bavíme o tréninku nohou, ale dovolím si ti položit pár otázek. Co ti dá před tréninkem více? 15 minut na běžícím páse nebo 15 minut rozhýbání zatuhlých kyčlí, kotníku, kolen atd.? Chceš jít přece dřepovat, na co ti bude běhání na páse? Myslíš, že se u drillů na kloubní mobilitu nezahřeješ? Jsem si jistý, že ano. Věř mi, že 15 minut „variabilního dřepování“ ti dá mnohem více, než 15 minut krečkování na páse. Všichni máme prostor pro trénink časově omezený, tak ho využívej chytře a efektivně.

Kyčle jsou dost problematická oblast, kterou obklopuje hromada svalů. Myslím, že se tam najde některý ochablý i zkrácený. Například sval psoas, který mimo jiné ohýbá tvé kyčle, je třeba pravidelně protahovat  (nemluvím zde o statickém protahování, ale spíše o rozviklání viz. video) i posilovat. Bývá totiž často zatuhlý, zkrácený, ale také slabý. No a třeba zase všechny tři tvoje hýžďové svaly bys měl posilovat. Příroda nezvolila zadnici největším svalem jen tak pro nic za nic. Možná, že zadek v gymu drtíš a vůbec ho necítíš. Tak proč to vlastně děláš? Vyzkoušej třeba jiné cviky, jinou techniku, zatínej hodně zadek, mysli na něj, zkus ho předunavit, oslov odborníka… Existuje mnoho cest. Pro každého bude ta cesta ale jiná. Avšak zase to dost často souvisí se sezením a tvoji lenivostí…

Zkrátka jsem chtěl jen říci, že po celodenním sezení není rozumné přijít na „crosstrénink“ či do fitka, „zahřát“ se na běžícím páse a hned začít vzpírat nebo dřepovat, protože je to moderní. Hodně brzo se tímto stylem odpálíš. Obzvlášť, pokud máš ploché nohy, nepřiměřeně vytáčíš špičky chodidel a to jak při chůzi, tak při dřepu. Nebo pokud tě bolívají bedra, propadají se ti kolena či kotníky, máš kulatá záda, máš předsunutou hlavu a kloveš s ní jako slepice. Koukni do zrcadla, třeba nic takového neobjevíš, třeba ano a v takové situaci bude mnohem lepší, když rozhýbeš tvé klouby, tím se přirozeně zahřeješ, uvolní se synoviální tekutina, díky které promažeš klouby a připravíš si je tak na trénink. Bude asi vhodné najít ty slabé články a na ty se před tréninkem zaměřit.

A tak v návaznosti na články o problematice dřepu: BUTT WINK A HLOUBKA DŘEPU a HLUBOKÝ DŘEP JAKO TVŮRCE VŠECH KRÁSNÝCH ZADEČKŮ pro tebe mám pár tipů z mé zahřívací rutiny před tréninkem nohou…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..