SUPERPOTRAVINY – CHLORELLA

Úvod

Produkty označované jako superpotraviny zažívají v posledních letech veliký boom, a jelikož žijeme v době „agresivního“ kapitalismu, vše o co je zvýšená poptávka, pokryje velmi rychle ne vždy a zcela kvalitní nabídka. Protože tyto superpotraviny rádi zkoušíme, a u některých z nich lze bez nějakého dalšího laboratorního zkoumání zaznamenat a popsat jejich účinky, rozhodli jsme se v sérii článků, Vám některé superpotraviny představit a poreferovat Vám o zkušenostech s jednotlivými značkami.

Chlorella

Jako jedna z prvních takových superpotravin se u nás začala prodávat chlorella. Jedná se jednobuněčnou řasu obsahující širokou škálu minerálů, vitamínů, velké množství chlorofylu a antioxidantů. Kromě těchto látek obsahuje chlorella i nukleové kyseliny, aminokyseliny, peptidy, polysacharidy a betaglukany. Tyto látky dohromady tvoří nukleotid-peptid a způsobují tzv. chlorellový růstový faktor (CGF). CGF může pomoci zvýšit přirozené obranné aktivity systému, pomáhá odstranit velké množství nečistot z těla a obnovit buněčnou sílu a celistvost. CGF lze také považovat za silné prebiotikum, které zvyšuje rychlost růstu prospěšné střevní (ale třeba i vaginální) mikroflóry tím, že upravuje prostředí, ve kterém mikroflóra žije. Tímto je mnohdy důležitější než často užívané probiotika.

Za jakým účelem tedy chlorellu užíváme?

  • Detoxikace organismu
  • Podpora tvorby zdravé tkáně a množení mikroflóry
  • Doplnění potřebných vitamínů a minerálů
  • Při nedostatku esenciálních aminokyselin ve stravě
  • Pro zlepšení zažívání
 • Pro správnou funkci srdce a cév

Chlorella Iswari, Vitalvibe, Salvia Paradise …

Chlorella se prodává ve formě prášku, tablet nebo kapslí. Mě osobně vyhovuje nejvíce forma prášku, protože nemám žádný problém s chutí chlorelly a jako první ranní nápoj se mi osvědčila nejvíce. Dokáže mě totiž probrat a nakopnout více než kafe! 🙂 Značek jsem vyzkoušel několik, a tak jak bylo psáno v úvodu o kvalitě produktů, ne vždy jsem byl zcela spokojen. Mezi mé top 3 značky prodávající superpotraviny, a tedy i chlorellu, bych zařadil Iswari, Vitalvibe a Salvii Paradise. Nevylučuji, že existuje ještě mnoho dalších kvalitních značek, přeci jenom nabídka je opravdu široká. Jedním z důležitých parametrů při výběru chlorelly, je rozrušení její buněčné stěny tzv. dezintegrovanost, což sebou přináší mnohem lepší vstřebatelnost živin. Dalším pomocným vodítkem je její samotná barva. Čím tmavší zelená, tím větší obsah chlorofylu a tím větší kvalita. Za kvalitou rovněž stojí původ samotné suroviny. Tu ve většině případů jednotlivé značky pouze zabalí do svého obalu. Většina z nich však není o původu suroviny příliš sdílná.

Dále blíže představím chlorellu, kterou jsem si oblíbil. Iswari chlorella má dezintegrovanou buněčnou stěnu ze 70 % a je krásně tmavě zelená. Navíc je dobře rozpustná ve vodě a její chuť je pro mě uspokojivá. Co se týče chuti tak u potravin typu zelený ječmen, chlorela, spirulina apod. jsem vypozoroval pravidlo, že čím viditelnější pozitivní účinky, tím horší chuť. Samozřejmě vždy existuje možnost to do něčeho přimíchat nebo to něčím zajíst. To však může mít za následek horší vstřebatelnost či využitelnost některých látek. Takže v těchto případech je pro mě chuťový požitek až na posledním místě. Důležitější pro mě byly účinky v podobě zlepšeného trávení a zažívání. Pavla mi zase referovala, že jí po chlorellové kůře viditelně zhoustly vlasy 🙂 U chlorelly Iswari je deklarován test v evropské laboratoři na přítomnost těžkých kovů, pesticidů a rovněž na kontaminaci mikrobiologickými a kvasinkovými kulturami.

Co zajímavého nám ukázala srovnávací tabulka? Třeba to, že značka Salvia Paradise a Vitavibe zřejmě prodávají identickou surovinu s velmi rozdílnou cenou. Myslím si, že není možné, aby surovina z jiných míst pěstování nebo od jiného výrobce měla absolutně stejné hodnoty složení, a to nejen makroživin, ale i mikronutrientů a energie. Pokud je cena vyšší o více než 1/3 daň za tabletovou formu, tak to považuji za velmi přestřelené.

Další skvělou a po delším čase námi oveřenou značku na poli zelených potravin je i NATU.

Upozornění: pro lidi s chronickým onemocněním střev (např.  Crohnova nemoc) doporučuji začít buď velmi malými dávkami a postupně zvyšovat, nebo nasadit v první fázi jemnější zelený ječmen. Chlorella funguje jako tzv. kartáč střev – velmi účinná k detoxikaci, ale vůči zánětům ve střevě může působit agresivně.

Použité zdroje: https://www.celostnimedicina.cz/chlorella-nebezpeci-nebo-ochrana-pro-nase-telo.htm
složení – officiální weby značek jednotlivých produktů

Foto: vlastní archiv

Další zdroje ke studiu chlorelly: knihy Dr. Liebkeho (Doktor Chlorella), Dr. Steenblocka (Přírodní léčivé řasy), či Dr. Bernarda Jensena (Šperk z dálného výhodu).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..