MELOUNY A TIP NA LETNÍ SVAČINKU

 

Je tady léto, a my máme pro Vás melouny. Teda alespoň to, co byste o nich měli vědět než se do nich pustíte, a na závěr jeden tip na lehkou svačinku.

Melouny se řadí mezi plodovou zeleninu z čeledi tykvovitých a dělí se na dvě hlavní skupiny – vodní a cukrové. My jsme vybrali nejznámější druhy – WATERMELON, CANTALOUPE, HONEYDEW, GALIA a PIEL DE SAPO. Všechny tyto druhy melounů jsou u nás dostupné v hypermarketech. Klasický meloun s červenou dužninou WATERMELON patří do skupiny vodních. Zbývající vybrané pak patří do skupiny cukrových melounů – CANTALOUPE, HONEYDEW a GALIA. Poslední meloun PIEL DE SAPO patří mezi medové melouny, které spadají pod cukrové 🙂

Watermelon

Vodní meloun, nejznámější a nejčastěji kupovaný u nás v Čr. Někteří ho jedí s jeho černými semínky, někteří zásadně bez nich. Obsahuje 92 % vody, dále cukr v podobě fruktózy a je bohatý na vitamín C a na betakaroten (provitamín A), vitamín B1 a vitamín B6. Vodní meloun je více diuretický než ostatní druhy melounu 🙂 tak ho nejíst moc večer před spaním 🙂 je velmi oblíbený u sportovců, když chtějí snížit svalovou bolestivost po náročném tréninku.

Cantaloupe

Má vysoký obsah vitamínů A, C, skupiny B, beta karotenu, vápníku, železa, fosforu a draslíku (1 hrnek má stejný obsah draslíku jako střední banán :-)). Má silné antioxidační účinky a blahodárné účinky na kardiovaskulární systém. Je velmi lahodný samotný nebo s čerstvě vymačkanou šťávou z limetky nebo s plátkem prosciutta nebo jako sorbet.

Honeydew

Cukrový meloun, tento bledý bratranec Cantaloupe, má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, což z něj činí plnohodnotnou svačinu, když si k němu přidáme trochu bílkovin v podobě jogurtu nebo ořechů. Bonus: vysoký obsah vitamínu C.

Galia

Tento druh melounu je stejně zdravý, chutný, lehký a vhodný i při redukci hmotnosti (má nízkou kalorickou hodnotu). Složení – voda, bílkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, železo, vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, měď, selen, zinek, omega 3, omega 6 nenasycené mastné kyseliny, vitaminy A, B, C, K, betakaroten, cholin, kyselinu pantotenovou, kyselinu listovou a lutein. Jeho chuť připomíná chuť nektarinky 🙂

Piel De Sapo

Je zajímavý svou netradiční slupkou. Pochází ze Španělska a jeho jméno v překladu znamená „ kůže ropuchy“, a to kvůli zeleným skvrnám, které se na ní vyskytují a trochu připomínají bradavice. Jeho bílá máslová dužina je opravdu výjimečně chutná a kvalitní, ještě lepší než u typu honeydew. Pozor! musí být naprosto zralý, jinak vám nebude příliš chutnat. To, že je již zralý, poznáte podle výrazně libé vůně. Má vysoký obsah minerálů skupiny B a draslíku.

 

MELOUN NA ŠPEJLI

Velmi zajímavá kombinace chutí – doporučujeme.

Suroviny:

  • mozzarella
  • čerstvé lístky bazalky
  • vodní nebo jiný meloun
  • olivový olej
  • pepř a sůl

Postup:

  1. nakrájet mozzarellu a meloun na přibližně stejné kostičky (lze použít mini mozzarellu),
  2. opláchnuté lístky bazalky spolu s mozzarellou a melounem napichovat střídavě na špejli, stejně jako ražničí :-),
  3. na závěr pokapat lehce olivovým olejem, posypat solí a pepřem,
  4.  pokud nemáme vychlazený meloun, vložíme na chvíli špejle do lednice.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..