DĚTI V POHYBU

Jako otec a trenér se nejen o pohyb dětí intenzivně zajímám a chci to prostě dělat lépe. Rozhodně se ani náhodou nechci angažovat do role dětského fyzioterapeuta, ale věřím, že se v tomhle s nimi shodnu.

První rok v životě člověka je stěžejní a silně ovlivňující budoucí nastavení po celý náš život. Přistupuji k němu tedy velmi zodpovědně a možná bys měl taky. Velmi doporučuji návštěvu fyzioterapeuta, odborníka na děti, a to i přesto, že nepozoruješ jakékoli komplikace či potíže s pohybem. Kdyby už jen preventivně, pak si nemůžeš vyčítat jakékoliv zanedbání. Mám na mysli víceméně zdravé prospívající děti plus mínus s nějakou odchylkou, bez nestandardních potíží.

Nepoužívej žádné rádoby vychytávky typu chodítka a nespěchej ve vývoji k předčasnému sezení. Když se učí pomalu chodit, nedrž je za ruce, nic se jim nestane, když spadnou na zadek, opravdu. Sami k tomu všemu dojdou ve správný čas plus minus pár měsíců.

Nechej je pohybově prozkoumávat prostředí bez vět typu – nech toho, spadneš. To nezvládneš. Uklouzneš. Neskákej. Neběhej. Tuhle komunikaci úplně vyřaď z repertoáru. Samozřejmě buď na blízku a věnuj dítěti pozornost místo mobilu.

Pozoruj a určitě si všimneš případné stranové preference (třeba leží stále na pravé straně, což může vést k nesymetrickému otlačení lebky, nebo nakračuje jen levou nohou)

Nech je co nejvíce naboso, případně v barefootech na zimu (žádné Airmaxy s vyvýšenou patou). Ať mají co nejvíce různých stimulů, písek, kamení, klacky, hlína, tráva…Pozor na nošení velikostně malých ponožek i bot.

Děti jsou jako houby a opice. Nasávají naprosto vše, co děláš, říkáš a jak se hýbeš. A nejen pohybově. Když budeš nahrbený na hřišti čumět do mobilu, zcela jistě budou za nedlouho dělat totéž.

Posouvat děti správným směrem znamená v první řadě posouvat hlavně sebe.
Když máš pochybnosti, je lepší kontaktovat odborníka, ať se na to podívá.

TIP: chceš začít cvičit? Zkus kopírovat pohyby tvých dětí a dej vědět, jaké to jde.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..