PROTEIN SUNWARRIOR CLASSIC NEOCHUCENÝ – RECENZE

Veganský respektive vitariánský protein? Mnozí cvičící a posilující si budou zcela jistě ťukat na čelo, i já bych si před nedávnem ťukal také. Ale změna je život a po mnoha letech užívání všech možných typů syrovátkových proteinů jsem se pro něj rozhodl. Nestal se ze mě vegan ani jiný podobný nemasožravec, důvod byl celkem prozaický. Jak mohu někomu něco nedoporučovat a stavět se k tomu odmítavě, když jsem to ani nevyzkoušel? Takových předsudků mám mnoho a postupně se je snažím odbourat vlastní zkušeností.

Psát o rozdílnosti, kladech a záporech proteinů živočišného a rostlinného původu by vystačilo na jeden celý článek, ale jelikož jsou informace dostupné na toto téma dlouhodobě konzistentní, uvedu pouze ty nejdůležitější. Základní parametry odlišnosti budou zejména ty, podle kterých hodnotíme kvalitu bílkoviny zejména u potravinových doplňků:

  • Biologická využitelnost bílkovin a s tím spojené aminokyselinové spektrum (poměr a množství) – už ze samotného rozdělení bílkovin podle tohoto kritéria na plnohodnotné (převážně živočišného původu) a neplnohodnotné (převážně rostlinného původu) je zřejmé, který zdroj bude z tohoto hlediska obecně pro lidský organismus vhodnější. Obecně píšu proto, že například dobře zvolenými rostlinnými zdroji nebo jejich vhodnou kombinací lze získat pro tělo dobře využitelné bílkoviny s komplexním aminokyselinovým spektrem srovnatelné s bílkovinami živočišného původu.
  • Vstřebatelnost a stravitelnost u proteinových doplňků výživy nelze rozlišovat podle původu bílkoviny, ale je potřeba přistupovat až k samotnému finálnímu produktu, který je nějakým způsoben cílen. Pro příklad je možné uvést na jedné straně syrovátkový protein zpracovaný metodou hydrolýzy s ultra rychlým vstřebáváním (dle stupně hydrolýzy) a na druhé straně třeba micelární kasein s dobou vstřebávání 6- 8 hod.
 • Dalším důležitým parametrem bude obsah dalších látek v proteinovém doplňku výživy. Mimo samotnou bílkovinu by nás měly zajímat látky jako mléčný cukr (laktóza), lepek, cholesterol, sůl, sladidla, stabilizátory a další chemické aditiva, ale také vláknina nebo třeba mikronutrienty a enzymy. V této oblasti obecně rostlinné proteiny vynikají, neboť jsou většinou nízkotučné, neobsahují lepek ani laktózu, ale naopak jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a další.

Všechny uvedené parametry je potřeba hodnotit individuálně nejen z hlediska určení proteinu, ale i z hlediska vlastních tělesných a zdravotních predispozic. To samozřejmě lze v teoretické rovině, ale jak jsem již zmínil v úvodu, osobní zkušenost bude v takovém případě přínosnější.

Složení

Tento odstavec bude stále ještě trochu teorie. Složením je recenzovaný protein Sunwarrior Classic velmi zajímavý, a jelikož výrobce proklamuje srovnatelné, ne-li lepší vlastnosti v porovnání se syrovátkovými proteiny, je potřeba se mu pořádně podívat na zoubek. Sunwarrior Classic je vyroben ze zrn hnědé rýže včetně klíčků, endospermů a otrub, a to nízkoteplotním enzymatickým procesem (do 32 °C).  Tím splňuje podmínky přípravy raw produktů, kdy teplota nesmí překročit 42 °C. Metodou výroby a zvoleným zdrojem bílkovin je tento protein ve výsledku hypoalergenní. Neobsahuje sóju, lepek, laktózu, geneticky modifikované organismy, při výrobě nejsou použity žádné chemikálie, nejsou přidány žádné aditiva, sladidla, stabilizátory apod. Měl by obsahovat vitamíny i minerály a vysoké množství antioxidantů, tokoferolu, tokotrienolu a dalších důležitých látek, jako jsou thiamin, riboflavin, niacin, fosfor, železo a draslík. V jakém množství tyto látky obsahuje se ale z obalu výrobku ani ze stránek výrobce nedozvíte. Tou nejdůležitější vlastností tohoto proteinu však bude jeho aminokyselinové spektrum. Ve 100 g výrobku je 81 g bílkovin tvořené všemi esenciálními i neesenciálními aminokyseliny s vyváženým profilem. Už přítomnost všech zmíněných aminokyselin je pozoruhodná, ale opravdu je Sunwarrior Classic svým aminokyselinovým spektrem srovnatelný se syrovátkovým proteinem? Nedalo mi to a porovnal jsem jeho složení s pro mě jedním z nejkvalitnějších syrovátkových naprosto „čistých“ koncentrátů od značky LSP + Zero WPC 80. Grafické výsledky není potřeba dlouze komentovat. Opravdu to tak je, a protein vyrobený z „rýže“ má srovnatelné, ne-li lepší složení bílkoviny než můj etalon v dané kategorii. I přes malinko vyšší obsah sacharidů je to za mě plný počet bodů.

Rozpustnost

Zde jsem byl rovněž velmi mile překvapen. Čekal jsem nerozpustný prášek tvořící hrudky apod. Opak byl ale pravdou. Ve vodě v šejkru bylo rozmíchání naprosto bezproblémové, jenom hustota byla oproti syrovátkovým koncentrátům či izolátům vyšší srovnatelná asi s micelárním kaseinem. Ani po přidání do horké vody s jáhly či vločkami a rozmícháním vidličkou, nečinilo žádný problém a výsledkem byl skvělý základ snídaňové kaše.

Chuť

Aou aou … tak tady bude možná problém. Pokud Vám je teda „jedno“, jako v mém případě, co za chuť si lijete do pusy a nevadí Vám takové věci jako je třeba zelený ječmen, tak asi žádný problém mít nebudete. Jestli jste ale zvyklí si pošmakovat na čokoládách, vanilkách a dalších příchutích syrovátkových proteinu, tak v tomhle případě Vás chuť rozpuštěné mouky zcela jistě neuspokojí. Jedná se ale o neochucenou verzi a je možné, že čokoládová a vanilková varianta bude k Vaším chuťovým pohárkům o něco přívětivější 🙂

Stravitelnost

Reklamní popis výrobce uvádí, že: „Sunwarrior je tak lehce stravitelný, že jej mohou bez problémů užívat kojenci, dospělí i lidé pokročilejšího věku. Světová Zdravotnická Organizace do budoucna vážně zvažuje používání Sunwarrior Proteinu k výživě špatně živených jedinců pro jeho hypoalergenní vlastnosti a prokazatelně výtečnou vstřebatelnost“, a já toto tvrzení nemohu v žádném případě rozporovat. Za měsíc používání v rámci silového tréninku jsem nezaznamenal nic, co by nasvědčovalo horší stravitelnosti.

Cena / výkon

Zde to zase lehce zaskřípe. Cena je prostě vysoká. Za cenu 1 kg Sunwarrioru Classic dnes dostanete 2 – 2,5 kg průměrného syrovátkového proteinu zpracovaného metodou CFM s jehož složením bych neměl větší problém. U čistého a velmi kvalitního LSP + Zero WPC 80 je ten rozdíl v ceně o něco menší. Pouze dovozuji, že cena zohledňuje složitý postup výroby a výstupní kvalitu.

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Celkové hodnocení není jednoduché. Na jednu stranu jsem byl velmi mile překvapen, jakých parametrů bylo možné u rostlinného proteinu dosáhnout. To samé platí pro rozpustnost a vstřebatelnost. S výjimečnou chutí jsem nepočítal, takže zde žádné rozčarování nepřišlo. Mě osobně to kazí jen ta cena, kvůli které sáhnu po tomto výrobku asi zřejmě pouze jako po zpestření a změně. Pro alergiky, vegany a další, kteří z nějakých důvodů neholdují živočišným proteinům, mohu Sunwarrior Classic doporučit jako perfektní vyvážený zdroj bílkovin.

Sunwarrior Classic můžete koupit zde.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Jana napsal:

  Díky za super článek…Čokoládový i Vanilkový mám ozkoušené a chutnají výborně i samotné jenom s vodou. Mohu doporučit.

  • Lukáš Kunc napsal:

   Dobrý den, děkujeme za pozitivní komentář. Jsme rádi, že se článek líbil. Můžete se těšit na další zajímavé články, recepty a recenze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..