MOBILITA KOTNÍKŮ

Věnuješ svým chodidlům nějakou péči? Nooo, možná bys měl. Chodidla tě nosí po celý život, neodmlouvají, dost toho vydrží, hodně unesou, přizpůsobí se každé situaci a bohužel taky každé botě, velkou měrou ovlivňují tvé výkony, tvé zranění, a tvá chůze o kotnících taky dost vypoví…

Víš, že tvoje chodidlo má 27 kostí, 19 svalů a 107 vazů? Na tak malou plochu tvého těla je to docela dost, ne? A přesto ho tak málo vnímáš. Chodidlo je jedno z nejcitlivějších míst na těle a ve chvíli, kdy nazuješ své krásné Air Maxy, dost znecitliví a přestane správně fungovat. No a tím si můžeš způsobit nemalé potíže (i když jsi měl více štěstí než já a máš zdravé nohy). Abych byl konkrétní, tak třeba křečové žíly, vybočené palce, problémy s klenbou a kotníky, bolesti kolen, kyčlí, bolest bederní i krční páteře, špatná stabilita, omezená mobilita a slzení očí, když jsi v botách moc dlouho 😀

Pokud tě cokoliv z výše uvedeného trápí, možná bude problém právě v chodidlech, které třeba nepracují úplně správně a problém se pak řetězí klidně až do ramene. Například někteří vzpěrači před tréninkem ramen mobilizují jako první kotníky a asi ví proč.

Přední sportovní značky vyvíjejí stále nové HI-Tech boty zvlášť pro všechny druhy pohybu. Podporu klenby, kotníku, lepší odpružení, pevnost, stabilitu, vyvýšenou patu, samodotahování a kompatibilitu s mobilem. No, to už asi ani nepotřebuješ chodidla … Na co, když za ně všechno udělá bota za x tisíc… A asi proto se se zraněním chodidel potýká minimálně 60% běžců, že jo.

Jelikož mám od dětství valgózní (vbočené dovnitř) kotníky, tak se problematikou chodidel už nějaký čas podrobněji zabývám. A už teď vím, že jsem na správné cestě. Lepší se mi dřep, cítím se mnohem stabilnější, bolest beder se minimalizuje, mnohem lépe vnímám každý pohyb a je toho mnohem více. V případě tvého zájmu se o tom v budoucnu rozepíšu trochu detailněji.

Dost řečiček, tady máš video a pár tipů k tvým kotníkům.

PS: Pokud nemáš dostatečnou mobilitu kotníku, pak budeš mít pravděpodobně problém se správnou technikou dřepu a dalšími pohyby. Tady je jednoduchý test, kterým zjistíš, jak na tom jsi. Postav se někde čelem ke zdi, poklekni jako rytíř (do pozice výpadu), přední nohu dej na vzdálenost minimálně tvé pěsti od zdi a teď se snaž dotknout kolenem zdi tak, aby celé chodidlo zůstalo v kontaktu se zemí, což znamená, že se ti nesmí zvednout pata. Pokud to bez problému zvládneš, gratuluji a můžeš postupně pokračovat chodidlem dál od zdi, dokud se pata nezvedne a to bude tvůj maximální rozsah. Na pěst a dále je to good, zbytek je problém.

Mobilita dalších pohybových částí: MOBILITA HRUDNÍ PÁTEŘE A RAMEN  , MOBILITA KYČLÍ 2 , MOBILITA KYČLÍ 1

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..