BUTT WINK A HLOUBKA DŘEPU

V předchozím článku “Hluboký dřep jako tvůrce všech krásných zadečků něžného pohlaví aneb ne vždy a u každého” jsem nastínil, že hloubka a varianta dřepu je pro každého z nás individuální záležitost. Také nikde není řečeno, že je pro vás a váš cíl nutné provádět dřep s činkou na zádech. Přesto je vidět u většiny lidí a to se strašidelnou technikou provedení. Nehodlám teď popisovat, jak si správně dřepnout, jelikož je toho na internetu požehnaně a hlavně si každý z nás dřepne “správně” podle svých možností a daných cílů. Nic méně dnes bych se chtěl zmínit především o jevu zvaném “butt wink”v doslovném překladu mrknutí zadkem.

Co to je Butt wink? Stručně řečeno je to jev, kdy se vám ve spodní části dřepu překlopí pánev dozadu a zakulatí se vám bederní oblast zad, jak můžete vidět na fotce.

Pominu případ, kde člověk sedí v dřepu relaxačně zatížen pouze vlastní hmotností. V takové situaci je to v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy máte na zádech naloženou činku a vaše pánev se ve spodní poloze dřepu překlopí vzad (již zmíněné zakulacení). Zde nastává riziko zranění a bolesti. Skoro neznám člověka, který nemá alespoň občasné bolesti v bedrech. Zejména ženy tím trpí díky svým podpatkům. Čím hlouběji, tím lépe a tím lepší zadek… Řídit se tímto doporučením může vést k prohloubení stávajících problémů.

No a proč se to děje? Často se příčina přisuzuje zkráceným hamstringům (zadní straně stehen), což je jedna z variant a dá se samozřejmě zjistit určitými testy. Avšak tohle je ještě celkem dobře řešitelná situace, která se podle mě neděje tak často, jak se tvrdí. Dále může být problém v rovnováze, struktuře kyčelního kloubu, či mobilitě. Nebo se to může dít jen proto, že jste nikdy hluboký dřep s externím závažím nedělali a vaše centrální nervová soustava to prostě ještě nezná.

Co bych chtěl především zmínit, je strukturální rozdíl v kyčli každého jedince, který si málokdo uvědomuje. Každý z nás má totiž trochu odlišné usazení hlavice stehenní kosti v jamce kyčelního kloubu, centrovaný nebo vychýlený kloub, či jiný úhel krčku stehenní kosti viz. foto. A právě to rozhoduje o tom, jak hluboko si můžete dovolit dřepnout. Jak tušíte, tohle už se těžko vyřeší protažením zadní strany stehen. Někdo si zkrátka až na paty nesedne, protože mu to jeho stavba těla nedovolí a pokud to bude dělat na sílu, tak za to v budoucnu může zaplatit. Tím vás nechci strašit, jen je třeba si uvědomit svou individualitu a hledat pro váš cíl nejoptimálnější řešení, bez zdravotních následků a s co možná nejlepším pokrokem. Ne slepě následovat obecná doporučení na internetu.

Jestli se vás výše zmíněný problém týká, věnujte pozornost technice provedení. Zkuste se natočit na video (ne kvůli instagramu a FB). Je to pro vás totiž perfektní zpětná vazba a to platí i u ostatních cviků. Nebo zkuste jinou a efektivnější cestu k silnějšímu pozadí bez zbytečných rizik. Existuje mnoho cest ke stejnému cíli, ne jen jedna.

A proto vám budu postupně ukazovat mnou ověřené cviky na vaše půlky 😀

PS: Určitě tím nechci říct, že jste mrzáci a proto nedělejte těžké dřepy a radši dřepujte na bosu (to určitě nedělejte). Myslete ale na to, co děláte a proč to děláte.

V případě osobního přístupu mě můžete kontaktovat

Please follow and like us:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..