INSPIRACE A INFORMACE K MIMINKU

Máme tady další pokračování našeho baby friendly blogování 😊 Občas se setkáváme s dotazy, kde bereme informace a inspiraci k přístupu k miminku. První věc, která má obrovský vliv na nespočet věci, je porod. O tom našem jste si mohli přečíst v článku od Lukiho „Počátek aneb porod z mužského pohledu“. Informace k tomu, co následuje v prvních měsících či letech, ať se jedná o nošení, kojení, bezplenkovou metodu, očkování, příkrmy, spaní, cestování … čerpáme zejména z knih od autorů blízkých našemu životnímu postoji. Níže Vám tedy uvedu několik publikací, které jsem si před a po porodu přečetla, a které považuji za velmi přínosné.

Bez plenky – Ingrid Bauer

Skvělá přirozená metoda, jak učit dítě již od narození k hygieně. Něco ušetříte za pleny a nezkomplikujete si přechod na nočník.

Doba jedová – Anna Strunecká, Jiří Patočka

Hezký souhrn informací o látkách, které nás v dnešní době obklopují, které jíme, pijeme, obklopujeme se jimi, a přitom více či méně ohrožují naše zdraví nebo zdraví našich dětí a miminek.

Nejšťastnější batole v okolí – Harvey Karp

Uznávaný pediatr popisuje batolící se věk dítěte a všechny jeho nástrahy. Je to hezký souhrn informací, jak v rozmezí 12–48 měsíců jejich věku, kdy jsou miminka tak trochu malí „neandrtálci“ objevující první krásy světa, k nim přistupovat.

Super jídlo pro super děti – Tim Noakes

Lékař, sportovní vědec, šéfkuchař, plavec na dlouhé vzdálenosti a jeho pojetí, vyhodnocení a hezké zpracování dostupných novodobých kvalitních informací ve vztahu k výživě u dětí se spoustou chutných receptů založených na nízkém obsahu přírodních, ale hlavně rafinovaných cukrů.

Nejšťastnější miminko v okolí – Harvey Karp

Podobně jako u batolete, popisuje v této knize Harvey Karp, poutavým způsobem etapu života miminka od narození do cca 12 měsíců a přidává plno tipů, rad, nápadů a zajímavých metod.

Varovné signály očkování – Anna Strunecká

Již v knize Doba jedová je celá jedna kapitola věnována očkování, a je to velmi hezký přehled pro začátek k tomuto tématu. Profesorka Strunecká není vyložený odpůrce všech očkování, ale upozorňuje na fakta podložená studiemi, která se očkování a možných nežádoucích účinku týkají. Doporučuje velmi svědomitý přístup a pozorování miminka při vakcinaci s hlášením jakýkoliv kontraindikací, pečlivé zvážení volitelných očkování s ohledem na pravděpodobnost onemocnění a závažnost choroby. Varovné signály jsou mnohem podrobnější, detailně se věnují každé vakcíně, jejímu složení a účinkům, a doporučovala bych jí jako povinnou četbu jak pro rodiče, tak pro lékaře. Na toto silně kontroverzní téma existuje mnoho dalších zajímavých informačních zdrojů, mezi než řadíme, mimo jiné, i přednášky Dr. Suzanne Humphries.

Vychováváme děti a rosteme s nimi – Naomi Aldort

Naprostý protiklad běžné novodobé euroatlantické výchově dětí. Někomu se po přečtení může zbořit domeček z karet postavený na zarytých vzorcích převzatých z výchovy našich rodičů a prarodičů. Někomu to může poodhalit, proč ještě v půlce života tápe nad tím, kým je a co od života chce. Čím více Vás novodobý systém semlel, tím obtížnější čtení to pro Vás bude, což však nemění nic na tom, že je to kniha nesmírně inspirativní stejně jako samotná autorka.

Jak se domluvit s kojencem a batoletem – Terezie Vasilovčík Šustová

S miminkem, které ještě nemluví se dá komunikovat i jiným způsobem. Autorka popisuje systém jednoduchého znakovaní pomocí gest a nabízí tak teoretickou možnost zjistit, proč miminko pláče nebo se vzteká.

Jak zacházet s dětským strachem – Lawrence J. Cohen

Jak přispět k prohloubení dětské sebedůvěry, prohloubit vztah mezi námi a dítětem, nebo uvolnit vnitřní napětí u dítěte s praktickými cvičeními a postupy předkládá ve své knize lektor, dětský psycholog a terapeut.

Koncept kontinua – Jean Liedloffová

Velmi podobný pohled na výchovu a celkový přístup k životu jako od Naomi Aldort s důrazem na kontaktní rodičovství sepsaný autorkou již v roce 1975.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Bohdana Dušová napsal:

    Studentky porodní asistence na Lékařské fakultě v Ostravě už čtou knížku Nejšťastnější miminko v okolí. Bude s nimi diskuze ohledně jejich názoru na tuto knihu. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..