SUPERPOTRAVINY – RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Úvod

Rakytník řešetlákový jsem objevil díky své babičce bylinkářce, která ho pěstuje a výrobky z něj nám pak dává ke konzumaci. Když jsem začal pátrat, co dobrého nám to ta babička strká až přímo „pod nos“, zjistil jsem, že ho mohu směle zařadit mezi mé pomyslné superpotraviny 😀

Rakytník řešetlákový

O rakytníku je zmínka již v tibetském historickém díle „rGyud bzi“ (čtyři knihy lékopisů), od Yu Tuo Yuan Dan Kong Bu, psané mezi 773 – 783 našeho letopočtu. Rostlina původem z Indie, Nepálu, Mongolska či Indie je listnatý trnitý keřovitý strom se stříbřitými podlouhlými lístky a drobnými květy, které se v podzimním období mění v plody v podobě oranžových bobulí, které uvnitř skrývají semínka. Před pohodovým sběrem těchto plodů však chrání značná výška keřů a ostré dlouhé trny. Látek, které plody rakytníku obsahují, a které jsou pro lidský organismus prospěšné, není málo, ale tou první, pro kterou je nejčastěji skloňován, je vitamín C. Toho je zde opravdu hodně, protože už jenom jedna oranžová kulička pokryje jeho doporučenou denní dávku, což je mnohonásobně více než například u citrusových plodů. Plod je na aktivní látky nejbohatší a kromě vitamínu C dále obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9, E, K, katechiny, pektiny, třísloviny, steroly – beta sitosteroly, vápník, hořčík, železo, třísloviny, silice, některé organické kyseliny a aminokyseliny. Semena pak obsahují mimo jiné nenasycené a polynenasycené mastné kyseliny linoleovou a linolenovou, vitamín D a tyto látky jsou pak obsaženy v rakytníkovém oleji.

Účinky Rakytníku

S ohledem na obsažené látky je možné účinky rakytníku rozdělit do několika rovin. Tou první je posílení imunitního systému neboť, většina látek v něm obsažených pomáhá tělu vytvářet potřebnou obranyschopnost. V další rovině je skvělým pomocníkem při léčbě a prevenci v oblasti zažívání, protože pozitivně ovlivňuje činnost slinivky, podporuje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku a dobře působí i při hemeroidech. Vlivem obsahu mastných kyselin, niacinu a vysokého obsahu beta-karotenu působí velmi příznivě na pokožku. Výčet dalších pozitivních vlivů, o kterých jsou v dostupné literatuře zmínky, by mohl pokračovat v dalších několika odstavcích. Rovněž tak pozitivní zkušeností spokojených uživatelů. Bezesporu se jedná o další geniální přírodní multivitamín, multiminerál, multi …., které si za nemalé peníze, navíc povětšinou umělým procesem vyrobené, kupujeme jako doplňky výživy.

Užití

Zužitkovat lze skoro celá rostlina rakytníku. Všechny její části obsahují něco prospěšného. Nejčastěji se ale k vnitřnímu užití používají přímo dužnaté plody a výrobky z nich (rakytníkový sirup), nebo jejich semena, která se nejčastěji lisují za studena, a získává se z nich  rakytníkový olej.

 

Babiččiny recepty

Sirup

Můžeme ho přidávat třeba ráno do smoothie, nebo ho konzumovat jenom tak. Vzhledem k malému dennímu množství není na škodu ani obsažený cukr.

Na 1 kg šťávy rakytníku 1,3 kg cukru krupice (můžeme nahradit cukrem kokosovým)

  • Plody rakytníku rozmixovat tyčovým mixérem po menších částech.
  • Na sítko položit dvojitou lékařskou gázu a kroucením vymačkat šťávu.
  • Procezenou šťávu smíchat s cukrem a občas zamíchat až do úplného rozpuštění. (To může trvat i celý den). Přelijeme do sklenic a nahoru sklenice dáme lžíci rumu.

Slupky ze semen rakytníku

Můžeme přidávat do ovesných či pohankových kaší, nebo si s nimi například posypat i salát z čerstvé zeleniny.

  • Směs, která nám zůstala v gáze přesunout na tác a nechat pořádně vysušit.
  • Po vysušení protřepáváme přes sítko a oddělujeme od sebe slupky a semena.
  • Semena propadnout přes síto, slupky jsou lehké, tak a dají se sbírat lžičkou.

Olej z rakytníku

Olej se může použít vně na kožní onemocnění nebo po promíchání přidávat lžičku do ranního nápoje, kaše a dalších pokrmů.

  • Semena rakytníku pomlít na kovovém mlýnku.
  • 4-5 lžiček této drti dát do malé skleničky, zalít slunečnicovým nebo olivovým olejem a nechat macerovat 14 dní.

Zdroje:

http://www.rakytnik.cz/

https://bylinky.zdrave.cz/proc-uzivat-rakytnik/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakytn%C3%ADk_%C5%99e%C5%A1etl%C3%A1kov%C3%BD

Recepty od babičky 🙂

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..