PROTEIN MIRACLE WHEY NATURAL DR. MERCOLA – RECENZE

V poslední recenzi na protein od Orgainic, který se stal mým úplně nejvíc nejlepším 😊, jsem se zařekl, že v nejbližší době ode mě žádnou další recenzi na protein číst nebudete. Zdá se, že tento slib nebudu moct dodržet, protože zvědavost mi nedala vyzkoušet opět něco dalšího. Doufám, že se nezlobíte. No, a jelikož je potřeba postupovat s kvalitou výš a ne níž, vybral jsem u Adama protein Miracle whey natural od Dr. Mercola. Jedno je jisté hned na začátku. Co se týče ceny, bude se Vám něco „lepšího“ shánět už docela špatně. Teď by si to chtělo ještě ujasnit, jestli to opravdu za to stojí.

Složení

U proteinu Orgainic jsem myslím dostatečně rozebral, co považuji ve složení, s mými dnešními zkušenostmi, u proteinu za podstatné, takže jen pro krátké zopakování. Vše by šlo zahrnout do lehce pozměněného známého sloganu „simple and natural is good“. Co nejčistší vstupní surovina-syrovátka, neovlivněná GMO, od volně pasoucích se krav na pastvinách nezasažených pesticidy, zpracována co nejšetrnějším způsobem za studena, bez použití chemie, tzn. koncentrát, bez přidaných umělých sladidel, zbytečných cukrů a samozřejmě bez dalších chemických aditiv. To, co preferujete a vyhledáváte u běžného jídla, by mělo být vlastně ještě umocněno u doplňků výživy, které Vám mají v určité fázi zajistit to, co by pevná kvalitní strava již nedokázala. Takže pokud se v tomto ohledu stravujete kvalitně, neměli bychom si to kazit nekvalitním doplňkem stravy. Platí to samozřejmě analogicky i obráceně. Do nekvalitního stravování vměstnávat superkvalitní doplněk výživy vůbec nic nepřinese ani nezachrání. Ale přejděme k proteinu americké značky Dr. Mercoly. Oproti naturálnímu Orgainicu není monokomponentní. Původní verze Miracleu obsahovala pouze dvě složky. Syrovátku, pocházející z mléka volně pasoucích se krav hlídaných chovů z Nového Zélandu a Austrálie, zpracovanou ve všech fázích za studena. Tzn. že mléko neprošlo ani prvotní šetrnou pasterizací (byly tedy zachovány všechny původní prospěšné látky), což už se vlivem legislativy Dr. Mercolovi u nové formule nepodařilo udržet. Nově je tedy stejně jako u proteinu Ograinic mléko ošetřeno pasterizaci a syrovátkový koncentrát je následně vyráběn za studena bez použití jakékoliv chemie. Druhou složkou byl a je i v nové formuli slunečnicový lecitin (GMO free), přírodní látka napomáhající promíchání tuku a vody. Já už jsem vyzkoušel novou verzi s 2,5 % přídavkem bovinního kolostra IgG 20 % (2 g na 40 g proteinu), což je tzv. prvotní mateřské mléko – mlezivo, obsahující ochranné imunoglobuliny v té nejvyšší možné přirozené koncentraci. Jejich profily protilátek IgG, IgA a IgM obsažené v kravském mlezivu jsou velmi podobné těm lidským a studie ukazují [1], že mají významné pozitivní účinky na imunitní funkce, alergie a infekce, a to i vzhledem k jejich odolnosti k průchodu trávícím traktem. Dalším přídavkem v nové formuli je 1 % mixu BIO Amarantu, Quinoi, Pohanky, Prosa a Chia semínek, původních zrn neobsahujících lepek, které by měli zlepšit konzistenci a strukturu proteinu a podpořit trávení. Takto šetrně zpracovaná a kvalitní syrovátka, její spektrum a obsah aminokyselin (Cystein, Glycin, Kyselina Glutamová) plus vysoce bioaktivní Glutamylcystein výrazně přispívají k produkci Glutathionu [2], což je uvnitř buněk „schovaný“ silný antioxidant, rovněž se podílí na regeneraci vitaminu E a umožňuje tak jeho antioxidační působení při ochraně buněčných membrán a lipoproteinů. Ta jednoduchost se těmi přídavky malinko zkomplikovala, ale vše, zdá se, ve prospěch funkčnosti.

Rozpustnost

Orgainic neobsahuje žádný emulgátor, a tak se dost špatně rozmíchává. Bez šejkru nebo mixéru se neobejdete, a i přesto je výsledek nejistý. Většinou s nějakou nerozpuštěnou usazeninou. Miracle obsahuje slunečnicový lecitin, a rozdíl je evidentní. Žádné usazeniny, a to ani po celkem ledabylém protřepání. Nepatrné množství přírodního slunečnicového lecitinu není na škodu, a jeho praktická funkce je fajn.

Chuť

Můj chuťový barometr Pája (já už chuti nepřikládám příliš váhu, i když u ochucených Orgainicu jsem se rozplýval) u naturálního Miraclu vykulila oči, a povídá: „Tohle je protein? Hm, to chutná dobře.“ Její velmi citlivé chuťové pohárky na jakoukoliv chemii, či jakoukoliv pachuť vůbec neprotestovali, což je pro mě, ale i pro Vás dobré znamení 🙂

Stravitelnost

S tímhle hlediskem mám u proteinu problém jen málokdy, a ani tentokrát není Miracle výjimka.

Cena / výkon

U Orgainicu jsem psal, že za kvalitu se platí a tady už je to hodně na zváženou. Oproti němu je Miracle totiž 2 x dražší. Je 2 x lepší? To určitě ne. Rozdíl tam bez debat je, ale z mého pohledu ne tak výrazný. Je ale potřeba vzít v potaz, že původ USA produkt oproti evropským dost skrz dopravu, clo a daň prodražuje.

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Je to velká kvalita, a komu je určena? Jestli kupujete potraviny nekompromisně v té nejvyšší dostupné kvalitě a Váš měsíční rozpočet na ně atakuje odhadem 10–15 tis. hranici, tak je to produkt pro Vás. Pokud děláte v nákupu potravin určité kompromisy, a Vaše finance jsou v tomto smyslu do určité míry omezené, je na zvážení, zda 2000,- Kč za měsíc (osobně mám necelé 1 kg proteinu spotřebu / 1 měsíc), by nebylo třeba na úkor právě potravin, když to jde vyřešit ve skvělé kvalitně i za polovinu.

Protein Miracle Whey Natural Dr. Mercola můžete zakoupit zde

 

Použité zdroje

[1] Effects of Bovine Immunoglobulins on Immune Function, Allergy, and Infection

Laurien H. Ulfman,1 Jeanette H. W. Leusen,2 Huub F. J. Savelkoul,3,4 John O. Warner,5 and R. J. Joost van Neerven1,3,* Published online 2018 Jun 22. doi: 10.3389/fnut.2018.00052 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6024018/

[2] http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/cd/hypertext/AJDRJ.htm

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..