ASHWAGANDHA – MULTIFUNKČNÍ BYLINKA

Ohledně užívání doplňků výživy ve spojení s (ne)kvalitní stravou jsem se naposled více rozepsal v článku o Camu Camu a nemá cenu se znovu opakovat. Zkusím ale svůj pohled na věc malinko doplnit a rozšířit. Tvrdil jsem, že pro zkoušení zajímavých přírodních doplňků je zapotřebí mít vychytanou kvalitní stravu založenou na základních potravinách v nějakém rozumném, dlouhodobě udržitelném, individuálně přizpůsobeném systému stravování, na kterém evidentně už nějaký čas prospíváme – jsme zdraví, vitální, plní energie. Zkoušet lze samozřejmě i v případě, že i přes všechnu snahu pracujeme s nějakým lehkým deficitem či problémem, který již nejsme schopni jídlem, odpočinkem a pohodovým duševním rozpoložením kompenzovat. Proč pořád opakuji tyto podmínky? Zdůvodnění vlastně ještě pořádně nezaznělo. Pokud chcete postavit dům, jistě nezačínáte od střechy. Vyjmenované předpoklady jsou základy, bez nichž se dál nepohneme, a nemá cenu je přeskakovat. Obecně jsem hovořil o kvalitním jídle. Je však potřeba vymezit příčinnou souvislost mezi potravou, kterou přijímáme, a stavem našeho bakteriálního mikrobiomu ve střevech, kterému se v posledních letech s dalšími a dalšími provedenými výzkumy, přikládá stále větší význam, a to ve velmi širokém spektru oblastí (imunita, syntéza mikroživin, fungování mozku, trávení a mnoho dalších). O mikrobiomu, až si toho více nastuduji, bych chtěl napsat nějaký příspěvek, protože je to téma velmi zajímavé a důležité. Z pohledu toho dnešního je však důležitý jeho celkový stav, který můžeme ovlivňovat právě vytříbeným stravováním [1] (ovlivňují ho ale i další faktory: pohyb, věk, kouření, farmaka, spánek, přirozený porod, .. [2]). Nebude-li fungovat správně, základy nikdy dobře držet nebudou a nic dalšího na nich nepostavíme. Nebudou se dostatečně vstřebávat základní živiny z potravy, natož hodnotné látky z některých super potravin. Jelikož je ale mikrobiom docela dobře skrytý a jeho stav při dnešních poznatcích není jednoduše měřitelný (většinu bakterií v mikrobiomu ještě ani neznáme), musíme se orientovat našimi zevními příznaky a pracovat s nimi. Takový začarovaný kruh, u kterého jsme se dostali zpět na začátek. Máme tukovou nadváhu a nedaří se nám jí redukovat? Vysoký tlak? Inzulinovou rezistenci? Jsme často nemocní? Špatně trávíme? Budíme se unavení? Žádný sebelepší doplněk stravy sám tyto závažné věci nevyřeší a musíme se podívat do základu a postavit je znovu. K tomu ale bude potřeba i velká změna v myšlení a v postoji ke svému zdraví. Nevyřeší to totiž ani žádná krátkozraká, krátkodobá dieta. Ale udělám skok v čase, protože o základech píšeme na našem blogu nejčastěji, a budu je považovat pro tentokrát za vyřešené. Nic z uvedených problému nás netrápí. Náš mikrobiom šlape jak švýcarské hodinky a je schopen vstřebat a odeslat k vyhodnocení a využití jakoukoliv hodnotnou látku. Skvělý čas k vyzkoušení něčeho obohacujícího, co z běžně dostupných potravin, těžko získáme.

Odpůrci doplňků výživy často argumentují, že jsou to vysoce průmyslově zpracované látky, některé i plně syntetické nebo o syntetické látky obohacené. Z části mají pravdu. I takovéto doplňky existují, stejně jako existují vysoce průmyslově zpracované potraviny plné chemie. Na druhou stranu existuje i přesný opak, a to jak v jídle, tak v doplňcích. Silně pochybuji, že by si lidé, co při výběru dbají na kvalitu a čerstvost potravin, vybírali v případě potřeby v doplňcích „chemii“. Pokud by totiž tito odpůrci mravokárci zařadili do svého blacklistu i doplňky jako Camu Camu, včelí pyl, Rakytník, Ostropestřec, Macu, Chlorellu, a mnoho dalších, museli by si tam, s ohledem na jejich výrobu a způsob zpracovaní přidat i všechno své jídlo, a to i v případě, že by to byli vitariáni. Nikdy by se totiž nesměli dotknout ničeho, co se sušilo při velmi nízké teplotě anebo jen šetrně rozemlelo na prášek. Na nějakou kávu, která byla ještě navíc pražená, a nakonec zalitá skoro vroucí vodou, by si mohli nechat zajít úplně chuť.

Mezi takto šetrně zpracovaný, čistě přírodní zajímavý doplněk patří i ASHWAGANDHA, které se jinak také říká indický ženšen, nebo zimní třešeň. Pochází z Indie a je jednou z nejstarších a nejdůležitějších léčivých bylin v ajurvédské medicíně. Řadíme jí mezi adaptogeny, protože mezi její klíčové vlastnosti patří snižovaní stresu a úzkosti [3]. Můžou za to obsažené Glycowithanolidy, které napodobují vlastní relaxační hormony, a tím snižují hladinu kortizolu. Důsledkem snížení úrovně stresu je i zlepšení kvality spánku [3]. Ashwagandha je ale multifunkční a působí v lidském organismu na systémové úrovni, neboť obsahuje komplexní směs fytochemikálií. Vliv má tak mimo jiné i na hladiny mužských a ženských pohlavních hormonů. U mužů se to projevuje zvýšením hladiny testosteronu, navýšením svalové síly a rychlejším zotavením po fyzické aktivitě [4]. U žen může pomoci při nepravidelnosti menstruačního cyklu a snížení premenstruačních syndromů. U obou pohlaví má pak podle studií [5] vliv Ashwagandhy na hladiny pohlavních hormonů účinek na sexuální apetit. Jako další zajímavé se jeví její vliv na zlepšovaní paměti, kognitivní a psychomotorické funkcí [6]. Tím, že působí hlavně na psychiku, dokáže zlepšit plánovaní a kontrolu při určitých emočních jednání, a u lidí s chronickým stresem, kdy často dochází jeho vlivem k přejídání, se potvrdil účinek na snížení hmotnosti [7]. Za zmínku určitě stojí i působení Ashwagandhy na aktivitu enzymu Telomeráza [8], jehož funkci v procesu stárnutí v roce 2009 objevil vědecký tým a získal za to Nobelovu cenu. U sportovců bylo prokázáno při podávání Ashwagandhy, oproti skupině s placebem, zlepšení kardio-respirační vytrvalosti [9]. U subklinických pacientů (pacienti s minimálními příznaky) Hypotyréozou – nedostatečnou aktivitou štítné žlázy byla zjištěna normalizace indexu funkce štítné žlázy [10].  Tímhle celý výčet účinků Ashwagandhy nekončí, ale u výše uvedených jsem je nalezl podložené studiemi.

Abych se přiznal, tak před tím, než jsem Ashwagandhu vyzkoušel, věděl jsem o jejích účincích velmi málo. Amatérské, že? Na druhou stranu jsem si nemohl vsugerovat její teoretické účinky. Studovat jsem si o ní začal až před psaním toho článku, kdy už jsem měl tedy za sebou 2 měsíční kůru složenou ze dvou značek. První jsem zkoušel BIO Ashwagandhu  od firmy NATU. Druhá následovala Ashwagandha BIO od Vitalvibe. Na počátku jsem si je alespoň na oko porovnal. Stejná země původ, stejně šetrný způsob zpracování, obě v BIO a RAW kvalitě, nutričně velmi podobné, vzhledově a cenově malinko odlišné. Jiný odstín může znamenat jiný zdroj, nebo jen šarži. Rozdíl v ceně u menšího balení Natu oproti Vitalvibe je celkem zanedbatelný. U 200g balení Natu už je rozdíl výraznější ve prospěch této značky. Jelikož mám blíže osobní odběr Vitalvibe, rozdíl v ceně se mi vynuloval.  

Samotnou kapitolou je chuť Ashwagandhy. Zde rozdíl nebyl žádný, respektive, i kdyby byl, tak nebudete mít čas s tímto nápojem v ústech příliš laborovat nad drobnými nuancemi, a budete to chtít mít co nejrychleji za sebou. Čistě s vodou to totiž opravdu není žádná hitparáda, a to se považuji za otrlého konzumenta čehokoliv zdraví prospěšného. Čerstvý kořen má prý pach koňského potu, z čehož vznikl i samotný název byliny. Osobně nevím, jak voní koňský pot, ale výsledný nápoj z prášku hlízy bych spíš přirovnal k naškrabané omítce. Samozřejmě tohle jde celkem snadno zneutralizovat přidáním třeba do smoothie. Já si poradil v kombinaci s Camu Camu nebo proteinem. Ale občas jsem to dal i s čistou vodou a přežil jsem to 🙂

Natu Ashwagandhu jsem dostal, a jak jsem předeslal, začal jsem ji užívat bez nějakých hlubších vstupních informací. Na další měsíc jsem si dokoupil Vitalvibe, ale to už jsem začal pozorovat, že mám tak nějak permanentně dobrou náladu. To je sice u mě běžné 😀 Ale občas jsem byl překvapený vlastní reakcí na ne příliš pozitivní zprávy, na které bych jindy asi reagoval jinak. To jsem ale vůbec nepřisuzoval Ashwagandhě, protože jsem netušil, že by takto měla a mohla působit. Bral jsem to tak, že mám nějaké více happy období, a že mě ovládlo psychické rozpoložení definované průpovídkou „je a bude dobře“ 🙂 K tomu se přidalo lehce zvýšené sexuální libido, no, a po pěti týdnech, co jsem si o Ashwagandhě začal číst, mi to tak nějak docvaklo. Abych pravdu řekl, nic takového jsem nečekal a myslel jsem, že Maca bude jeden z výjimečných doplňků, u kterého lze účinek, bez nějakých složitých laboratorních měření a zkoumání, na sobě pozorovat a cítit. Já si vedle Macy nyní pomyslně zařadím do Top10 žebříčku i Ashwagandhu a můžu je alespoň navzájem střídat.

MŮJ TIP NA POTRÉNINKOVÉ KOMBO: jelikož je Ashwagandha uklidňující adaptogen – jeden z mála adaptogenů, které lze užívat ke konci dne nebo dokonce před spaním – je vhodné ji zařadit například i po tréninku, takže jsem si dal změnu a místo Macy zařadil právě Ashwagandhu. Protein Orgainic natural + Ashwagandha + CAMU CAMU BIO = neutrální chuť proteinu a příjemně kyselá chuť Camu Camu docela slušně zneutralizovaly omítkovou chuť Ashwagandhy 😀

Použité zdroje

[1]

 • David, Lawrence A., et al. „Diet rapidly and reproducibly alters the human gut microbiome.“ Nature 505.7484 (2014): 559-563.
 • Scott K.P., Gratz S.W., Sheridan P.O., Flint H.J., Duncan S.H. The influence of diet on the gut microbiota. Pharmacol. Res. 2013;69:52-60. doi: 10.1016/j.phrs.2012.10.020.
 • Turnbaugh P.J., Ridaura V.K., Faith J.J., Rey F.E., Knight R., Gordon J.I. The effect of diet on the human gut microbiome: A metagenomic analysis in humanized gnotobiotic mice. Sci. Transl. Med. 2009;1:6ra14. doi: 10.1126/scitranslmed.3000322. 

 [2]

 • Exercise and gut immune function : Evidence of alterations in colon immune cell homeostasis and microbiome characteristics with exercise training. / Cook, Marc D.; Allen, Jacob M.; Pence, Brandt D.; Wallig, Matthew A.; Gaskins, H. Rex; White, Bryan A.; Woods, Jeffrey A
 • Queipo-Ortuno M, Seoane L, Murri M, Pardo M, Gomez-Zumaquero J, Cardona F, et al. Gut microbiota composition in male rat models under different nutritional status and physical activity and its association with serum leptin and ghrelin levels. PLoS One. 2013;8:e65465. 
 • Trinder, Mark, et al. „Bacteria Need “Sleep” Too?: Microbiome Circadian Rhythmicity, Metabolic Disease, and Beyond.“ University of Toronto Medical Journal 92.3 (2015). 
 • Dethlefsen L, Huse S, Sogin ML, Relman DA. The Pervasive Effects of an Antibiotic on the Human Gut Microbiota, as Revealed by Deep 16S rRNA Sequencing. Plos Biology. 2008;6:2383-2400. 
 • Dethlefsen L, Relman DA. Incomplete recovery and individualized responses of the human distal gut microbiota to repeated antibiotic perturbation. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 2011;108(1):4554-4561. 
 • Jernberg C, Lofmark S, Edlund C, Jansson JK. Long-term ecological impacts of antibiotic administration on the human intestinal microbiota. The ISME journal. 2007;1:56-66. 
 • Palmer C, Bik EM, DiGiulio DB, Relman DA, Brown PO. Development of the human infant intestinal microbiota. PLoS Biol. 2007;5:e177. 
 • Costello E.K., Lauber C.L., Hamady M., Fierer N., Gordon J.I., Knight R. Bacterial community variation in human body habitats across space and time. Science. 2009;326:1694-1697. doi: 10.1126/science.1177486. 
 • Morris, Alison, et al. „Comparison of the respiratory microbiome in healthy nonsmokers and smokers.“ American journal of respiratory and critical care medicine 187.10 (2013): 1067-1075. 
 • Dominguez-Bello MG, Blaser MJ, Ley RE, Knight R. Development of the human gastrointestinal microbiota and insights from high-throughput sequencing. Gastroenterology. 2011;140:1713-1719. 
 • Dominguez-Bello MG, Costello EK, Contreras M, Magris M, Hidalgo G, Fierer N, Knight R. Delivery mode shapes the acquisition and structure of the initial microbiota across multiple body habitats in newborns. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 2010;107:11971-11975. 
 • Institute of Medicine (US) Food Forum. The Human Microbiome, Diet, and Health: Workshop Summary. Washington (DC): National Academies Press (US); 2013. 5, Influence of Diet and Dietary Components on the Microbiome. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK154087/. 
 • Bolnick DI, Snowberg LK, Hirsch PE, et al. (2014) Individual diet has sex-dependent effects on vertebrate gut microbiota. Nat Commun 5, 4500. 

[3]

 • A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of Ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). Indian journal of psychological medicine, 34(3), 255.
 • Lakshmi-Chandra Mishra, Betsy Singh, and Simon Dagenais. “Scientific Basis for the Therapeutic Use of Withania somnifera (Ashwagandha): A Review.” Alternative Medicine Review. 5, no 4 (2000):334-346.

[4] Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial Wankhede, S., Langade, D., Joshi, K., Sinha, S. R., & Bhattacharyya, S. (2015). Journal of the International Society of Sports Nutrition, 12(1), 43.

[5]

 • Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract in Improving Sexual Function in Women: A Pilot Study Dongre, S., Langade, D., & Bhattacharyya, S. (2015). BioMed research international, 2015.
 • Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study Ambiye, V. R., Langade, D., Dongre, S., Aptikar, P., Kulkarni, M., & Dongre, A. (2013). Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013.

[6]

 • Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Bose, S. (2017). Journal of Dietary Supplements, 1-14. Chicago
 • Pingali U, Pilli R, Fatima N. Effect of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Pharmacognosy Res. 2014;6(1):12-18.

 

[7] Body Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Joshi, K. (2017). Journal of evidence-based complementary & alternative medicine, 22(1), 96-106.

[8]

 • Withania somnifera Root Extract Enhances Telomerase Activity in the Human HeLa Cell Line Raguraman, V., & Subramaniam, J. R. (2016). Advances in Bioscience and Biotechnology, 7(04), 199.
 • Withania somnifera root extract extends lifespan of Caenorhabditis elegans Kumar, R., Gupta, K., Saharia, K., Pradhan, D., & Subramaniam, J. R. (2013). Annals of neurosciences, 20(1), 13.

[9] Efficacy of Ashwagandha (Withania somnifera [L.] Dunal) in improving cardiorespiratory endurance in healthy athletic adults Choudhary, B., Shetty, A., & Langade, D. G. (2015). Ayu, 36(1), 63.

[10] Efficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial. Sharma, A. K., Basu, I., & Singh, S. (2017).The Journal of Alternative and Complementary Medicine.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Mášík napsal:

  Lukyne, ty to vždycky tak skvěle napíšeš, že mám chuť to zkusit taky. 😀

  • Lukáš Kunc napsal:

   Maši, díky moc. O věcech co šlapou to psaní jde většinou dobře a Ashwagandha stojí určitě za vyzkoušení:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..