(NE)FUNKČNÍ TRÉNINK – GRAMATIKA NEBO OBSAH?
Ukaž mi nějaký nefunkční trénink. Chtěl bych ho vidět, protože podle mě bude fungovat každý trénink, ve kterém dochází ke svalovým stahům. Jinak by ses asi moc nemohl hnout, že jo? Poškrábej se třeba na hlavě. Funguje to? Pak ti určitě fungoval biceps. Gratuluji, máš za sebou funkční trénink. Funkční trénink je marketingově poměrně zneužívané slovní spojení, které se prosím tě nerovná něčemu lepšímu oproti, „obyčejnému´´ tréninku. Ani to neznamená jakékoliv používání speciálních posilovacích pomůcek. Funkční se trénink nestane ani při použití nestabilních podložek typu BOSU.
V podstatě každý rozumně a kvalitně nastavený tréninkový proces bude funkční. Proč? Respektuje totiž tvůj věk, historii, zkušenosti, cíle a schopnosti. Adekvátní zátěží a objemem práce zlepšuje tvé slabiny. Jestliže máš vybudované pevné základy, obsahuje tvůj trénink také specifické prvky stanoveného cíle. V případě sportovce zohledňuje specifika daného sportu, takže bude vždy funkční.
Funkční trénink není otázka speciálních pomůcek a nemusí vypadat bůh ví jak fancy. Zásadní je vědět, jakou funkci či kvalitu chceme rozvíjet, pak bude trénink efektivní a fungující. Zkrátka nejde o pomůcky a nejlepší cviky (pro každého to bude něco jiného), ale o znalosti, se kterými pracujeme.
Přeji ti, ať funguješ co možná nejdéle a oslavuješ to samozřejmě pohybem, protože jednou to už třeba nepůjde.
Pokud si sestavujete trénink sami, držte se těchto základních doporučení
Nejnovější komentáře