KLÍČENÍ ANEB ZAHRÁDKA DOMA BĚHEM TÝDNE

Benefity

Tento příspěvek ve mně klíčil mnohem déle, než je samotná perioda úrody mojí domácí zahrádky, kterou bych Vám chtěl představit 🙂 Kvásek, Tibetská houba, kombuška… to jsou po osvojení jednoduché procesy, které z „obyčejných“, či špatně stravitelných potravin udělají přesný opak. Další takovou jednoduchostí s úžasným výsledkem, kdy se z obyčejných semínek stanou superklíčky, je klíčení. Trocha vody a slunce semínka doslova probudí. S rašícím klíčkem se v něm dějí procesy, při kterých se enormně zvyšují hladiny velmi prospěšných vitamínů a minerálů [1]. Složení a poměry v klíčku se samozřejmě liší od jednotlivých druhů. U Munga se například po osmi dnech klíčení zvýší obsah vitamínu C 24x. U Vojtějšky je rozdíl obsahu vitamínu A v semínku a klíčku tisícinásobný [2].  

Co klíčit?

Kromě různého obsahu vitamínů a minerálů se klíčky liší zejména chutí. Jinak chutnají klíčky obilovin, luštěnin, nebo zeleniny. Prvně je potřeba si říct, že ne všechny semínka Vám doma pohodlně vyklíčí. Ideální jsou semínka určena přímo na klíčení. Ty jsou samozřejmě v BIO kvalitě, protože když už Vám jde prioritně o živiny nutriční specialitu, chemické ošetření by zde nemělo dostat žádný prostor. U těchto „speciálních“ semínek určených přímo na klíčení se mi ani při prvních pokusech nestalo, že by krásně nevyklíčily. Naopak, když jsem zkoušel například běžné BIO fazole, klíčení se sice podařilo, ale bylo mnohem časově delší než u semínek na klíčení.

V čem klíčit?

Mimo semínek budete ke klíčení potřebovat i něco, kde vám budou klíčit. Jelikož se semínka, potažmo klíčky, proplachují, bude se hodit sítko, nějaká miska nebo sklenice, nebo si to celé zjednodušíte tím, že si stejně jako já, zakoupíte nádobu na klíčení. Jelikož potřebují semínka k probuzení a klíčení kromě vody i světlo, bude sada na klíčení, kromě zjednodušení práce, vypadat pěkně i jako dekorace. Nadto ještě budete potřebovat malé jemné sítko, na prvotní proplachování semínek.

Postup

Stránky nakliceno.cz jsem neuvedl náhodou. Celou dobu, co klíčím :-), si semínka kupuji k mé spokojenosti zde. O klíčení jsem si přečetl a rozšířil obzory z knihy Naklíčeno, ale co se týče samotného postupu, tak ten je opravdu tak jednoduchý, že k tomu žádnou odbornou literaturu číst nemusíte, stačí jen těchto pár řádků, nebo dokonce obal od samotných semínek 🙂

  1. Navážené množství semínek propláchnout v jemném sítku teplou vodu (osvědčilo se mi 60 g do sklenice na klíčení 700 ml)
  2. Většina semínek potřebuje na „nastartování“ namočit, takže propláchnutá semínka vložit do sklenice a zalít do ¾ vodou. Postavit mimo přímý zdroj světla při pokojové teplotě, a nechat cca 12 h.
  3. Po namáčení vodu slít a semínka nyní už přes sítko ve sklenici důkladně propláchnout a nechat otočeno buď na kovovou konstrukci na keramické misce nebo vzhůru nohama podle toho jakou, sklenici na klíčení budete mít.
  4. Již po jednom dni uvidíte první výhonky. Klíčky je nutné dále proplachovat. Když jsem v práci, tak to dělám 3 x denně, když doma, tak vícekrát.
  5. Sklízím, jakmile je sklenice naplněna a klíčky mají lístečky, většinou tak 5-7 dnů. To pak nejdou prorostlé klíčky ze sklenice skoro ani vytáhnout 😊

Ideální je okamžitá spotřeba, ale ze 60 g semínek je to pro mě samotného (doma jsem je na klíčky ještě nezlomil 😊) úroda tak na 2-4 dny. Tzn. nechávám v lednici v krabičce a odebrané množství před konzumací vždy ještě proplachuji.

Moje oblíbené

Jelikož luštěnin jako takových moc nejím, zkoušel jsem ze začátku hlavně tyto. Nejvíce jsem si oblíbil fazole Mungo a Adzuki, čočku a hrášek. Velký říz má třeba ředkvička, takže moje kombinace na sklenice je například 20 g Mungo, 20 g čočky, 10 g hrášku, a 10 g ředkvičky.

Na chleba i do salátu

Já jsem schopný si klíčky přidat skoro do všeho. Samotné mi chutnají ale nejméně, a to i když si je doladíte olejem či kořením. Taková „nejnormálnější“ kombinace je podle mě s jakýmkoliv oblíbeným salátem. Já je mám rád ale ve vývaru, s grilovanou zeleninou k masu, na kváskovém chlebu s máslem, orestované na pánvi s kysaným zelím, a jako fajnšmekr třeba na domácí tlačence 🙂 fantazii se meze nekladou, je to přece další superfoods!

Přeji bohatou úrodu a dobrou chuť 😊

Zdroje

[1] Fermentation and germination improve nutritional value of cereals and legumes through activation of endogenous enzymes, Smith G. Nkhata,corresponding author 1 Emmanuel Ayua, 2 Elijah H. Kamau, 2 and Jean‐Bosco Shingiro 3 Food Sci Nutr. 2018 Nov; 6(8): 2446–2458. Published online 2018 Oct 16. doi: 10.1002/fsn3.846 PMCID: PMC6261201 PMID: 30510746

[2] Nutritional and health-related compounds in sprouts and seeds of soybean (Glycine max), wheat (Triticum aestivum.L) and alfalfa (Medicago sativa) treated by a new drying method February 2003European Food Research and Technology 216(2):138-144 DOI:10.1007/s00217-002-0640-9

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..