RAW ORGANIC MEAL GARDEN OF LIFE – MŮŽE PRÁŠEK NAHRADIT JÍDLO? – RECENZE

Že jsem obecně odpůrce nahrazování kvalitních potravin něčím v prášku, jsem psal již mnohokrát, ale v tomto případě se jeví jako důležité, to znovu zopakovat J Platí to univerzálně, ale jako se vším existují výjimky, o kterých jsem se už taky zmiňoval. Sportovci, lidé trpící nechutenstvím, staří lidé, odlehčení trávícímu traktu, extrémní pracovní vytížení i kojící maminky, které mají pocit neustálého hladu…u každé výjimky zvlášť by se dalo odůvodnit, proč by občasné užití „jídla“ v prášku nemuselo být na škodu, ba dokonce by mohlo být i přínosné. Někde by to odůvodnění bylo vcelku jednoduché a těžko vyvratitelné. Třeba u někoho, kdo své tělo přetěžuje sportem, zlepšuje sílu, vytrvalost, buduje svalovou hmotu a jídlo má na jedničku, je protein vzhledem k jeho vstřebatelnosti a stravitelnosti, mnohem lepší volba, než si dát 30 min. po tréninku medium rare svíčkovou. V tomhle případě umí ten kvalitní protein tu svíčkovou docela dobře zastoupit a navíc má, jak už jsem psal, proti ní, v souvislosti s dobou okolo tréninku určité výhody. Těžko by Vám ale syrovátka z mléka mohla někdy nahradit panenku na chřestu s bramborem ve slupce a ořechy a avokádem (nebo představte si jakýkoliv svůj našlapaný hlavní chod).

Jenže na trhu jsou produkty, které Vás k takovému chování přímo nabádají. Tzn. snaží se Vám vnuknout myšlenku, že byste se měli živit práškovým „jídlem“, a že ten jejich produkt a jeho složení je ten nejvhodnější pro Vás. Zřejmě předpokládají, že jsme všichni jak přes kopírák. Tím nejznámějším je asi MANA, o které jste už určitě slyšeli, nebo ji viděli v obchodě, pravděpodobně někde vedle rohlíků, se kterýma má kromě polohy v krámě společnou i nutriční hodnotu, čímž jsem možná urazil všechny kváskové rohlíky ze špaldové mouky 😀 Jako dobrovolně pít maltodextrin, izolát sójové bílkoviny, isomaltulózu, a nějaké pochybné vitamíny a minerály? Možná jo, když mi bylo v době bezinternetové 16 a začínal jsem cvičit, myslel jsem si i o horších věcech, že jsou pro mě dobré 🙂 U takovýchto produktů prostě v hlavě musí vždycky svítit červený vykřičník s oznámením: „prostuduj si složení, a podívej se na původ a kvalitu použitých surovin.“

Ale ponechme Manu bohům a pojďme to více zobecnit. Když odhlédneme od složení, spočívá společná nevýhoda konzumace něčeho v prášku či tekutině, co se vydává za jídlo, v oslabování funkce našeho trávícího ústroji, které je samozřejmě uzpůsobeno k přijímání pevné stravy. V tomto ohledu je myšlenka úplného nahrazení pevné pestré stravy práškem nesmysl. Na druhou stranu odsoudit dopředu všechno co je v prášku, je taky krátkozraké, protože to bychom pak museli třeba křoupat kávové boby nebo okusovat celou skořici 😊

RAW Organic Meal se ke mně dostal náhodou, a já si podle názvu předpojatě s odporem říkal, co je to za další Manu. Pak jsem si ale začal číst tu etiketu pořádně, a nyní, když už tedy píšu recenzi, asi tušíte, že tam bude něco jinak, protože s negativní recenzí bych neztrácel čas. RAW Organic Meal od Garden of Life si na nějaké zachraňování hladového lidstva a planety pomoci práškového jídla nehraje. Na etiketě se mimo jiné dočtete Není náhradou pestré stravy.“ Navíc jsou zde i konkrétní doporučení, kdy koktejl zařadit, které plně korespondují s tím, co jsem uvedl výše. Zde je prostě všechno, ve srovnání s konkurencí, jinak.  Nejsem vegetarián, vegan, ani vitarián, ale když si přečtete co Meal obsahuje: naklíčené hnědé rýže, hrách, amarant, merlík, proso, pohanka, čočka, adzuki fazole, garbanzo fazole, lněná, slunečnicová, dýňová, sezamová, chia semínka, organic lněné semínko, organic tapioková vláknina, listová zelenina, ovoce: (špenát, jablko, červená řepa, baobab, brokolice, mrkev, rajče, jahoda, třešeň, ostružina, zelená paprika, růžičková kapusta, borůvka, zázvor, česnek, zelená cibule, malina, petržel, květák, červené zelí, kapusta, okurka, celer, chřest,) spirulina, vojtěška, ječmen, pšenic, oves….tak to musí vykouzlit úsměv na tváří i zapřisáhlému masoužroutovi. No soudím podle sebe, takže já úsměv na tváři mám. Úsměv přetrvává i s vědomím toho, že všechny zmíněné ingredience (a to jsem ještě nevypsal vše) jsou v evropském pojetí v hodně přísné BIO kvalitě, a zpracované tak šetrně, že odpovídají standartu RAW. Těch certifikátů „jakosti“, kterými se MEAL pyšní, je opravdu dost. Většinu z nich už referovala Pája ve své recenzi na organické RAW Prenatal vitamíny, ale za připomenutí stojí například nelehko získatelný „USDA organic“ – ekologické zemědělství, žádné ozařování, žádné znečištění odpadními vody, žádné umělé hnojiva, žádné pesticidy, žádné geneticky modifikované organismy, žádná antibiotika nebo růstové hormony, dodržování zdravotních a sociálních standardů zvířat, chov zvířat v přírodě, 100% ekologických krmiv, specifické ochrany půdy a vody, snížení znečištění.  I v sezóně, kdy míváme doma zeleniny a ovoce celkem dost, bych takovou pestrou paletu dohromady nikdy nedal, a v žádném případě ne na jedno jídlo, a když bych měl porovnat, čistě hypoteticky, kvalitu z pohledu kritérii USDA Organic, tak na jedné straně mi stojí nějaký americký certifikát a na druhé straně český pěstitel na trhu v hale 22 v Holešovicích. Oboje má svoje úskalí, ale ani v jednom případě, si myslím, že nedělám krok špatným směrem.

Z hlediska makroživin zde máme podle příchutí (čokoláda – vanilka) ve 100 g cca 55 g bílkovin, 16 – 20g sacharidů ses skoro nulovými cukry, a 4 – 6 g tuků. Tohle nemůže univerzálně a dlouhodobě vyhovovat všem, ale považuji to za více než dobrý kompromis. Výborný je obsah vlákniny, což vhledem ke složení, není velké překvapení. Celé tohle laborování nad makroživinami a jednotkami gramů je poněkud druhořadé, když vezme v potaz fakt, že jsou hlavní složky pouze organické celistvé suroviny, a ne žádný polosynteticky separovaný kompilát, vytvořený za účelem dosažení nějakých super hodnot. Samozřejmě je ale dobře, že zde nemáme na 100 g například 80 g sacharidů 😊 Dalším skvělým benefitem je obsah enzymatické a probiotické směsi. Tu nebudu vypisovat, protože sám znám jen několik enzymů a probiotik z ní. Dále zde máme 21 různých vitamínů a minerálů ve svých přírodních formách s klíčovými vazbami mezi sebou, což v některých případech sebou přináší výhodný synergický efekt. Sůl je zde obsažena pouze v důsledku přirozeně se vyskytujícího sodíku.

Co se týče ochucení, tak pokud jde o vanilku a čokoládu, jsou zde kromě RAW kakaa a organic čokoládové a vanilkové příchuti, použity přírodní sladila steviol-glykosid a erytrithol, což je za mě asi to nejmenší zlo, co v dnešní době existuje, aby se výsledný drink nestal poživatelný pouze pro malé procento potencionálních zákazníků. Můžete ale naházet všechny obsažené základní ingredience do mixéru a vyzkoušet, jak by to chutnalo „natural“ 😊, ale tipnu si, že většina by to zkusila jen jednou. Možná i proto je paradoxně verze MEAL natural doslazena třtinovým cukrem, což se celkem zásadně promítlo i do výživových hodnot. Chuťově je za mě vanilka i čokoška moc dobrá, ale pokud jste zvyklí pouze na nějakou luxusní syrovátku, a nikdy jste nezkoušeli rostlinný protein, rozdíl tam je, a ty rostlinky se tam nezapřou 😊 Exotickou přichuť vanilka – chai ani Natural jsme zatím nezkoušeli.

Suma sumárum? Přirovnáme-li náš e-shop ke garáži, tak tenhle produkt do ní chceme a taky jsme ho tam zaparkovali, protože jak by řekl jeden známý influencer, „tohle nám dává smysl“ 😊. MEAL od Garden of Life je velmi kvalitní dobře zkompilovaná organická bomba, pokrývající různé potřeby různých lidí. Já si ho třeba dnes dám před tréninkem a zároveň budu mít skvělý dárek pro babičku, která už nemá takový apetit a kousavost na steaky s fazolkami, jako zamlada 😀

Upozornění: nepijte to celý den, nenahrazuje to kvalitní pestrou vyváženou stravu, ale pokud občas chcete, nebo Vás okolnosti donutí jídlo nahradit, tak za mě je RAW ORGANIC MEAL TOP!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..