DETOXIKACE, KTERÁ MÁ SMYSL

Asi je zase nějaké báječné období pro detoxikaci těla nebo to někdo poměrně slušně promuje. Nemohl jsem si totiž nevšimnout, jak docela dost lidí kolem mě pije 4 dny jen rozmixovanou mrkvičku a k tomu nějaký spešl doplněk stravy či zelené superpotraviny a podobně. No, taky si to většinou dost pochvalují. Prý se cítí lehce, nejsou unavení, zmizla jim škaredá vyrážka, jsou soustředění jako nikdy a té energie, kterou mají na rozdávání. A představ si, že dokonce shodili pár kilo a vlastně téměř bez námahy. To je slušná motivace jít do toho. Anebo ne? Není to zase jen ta nejrychlejší cesta k cíli, která je krátkodobá a falešná? Je! Zase chceš jen unikátní výsledek za par dní a bez úsilí? Než s něčím podobným začneš, zamysli se, jak vypadá těch tvých zbývajících 361 dní v roce bez zázračného detoxu. Pokud se ve většině níže uvedených doporučeních ve svém běžném fungování nenajdeš, je zbytečné věnovat úsilí nějakým krátkým očistným kůrám.

Nejdříve bychom si však na začátek mohli říct, čím že se vlastně rozumí toxin: je to jakákoliv jedovatá, zdraví škodlivá látka, která může vznikat synteticky, ale hlavně jde taky o naprosto přirozené látky živočišného, rostlinného a nerostného původu. Selský rozum nám tedy napoví, že toxiny jsou téměř všude. Toxin do sebe dostaneš nádechem, potravou, nápojem, přes poraněnou kůži při pádu, z kosmetických produktů, oblečení, z různých plastů atd. No a tělo je odjakživa naprogramováno těmto látkám neustále čelit, bojovat s nimi a bránit svou existenci proti napadení. Takže detoxikace organismu probíhá stále a pořád po celý život. Největší výkony zde podávají dříči, jako jsou ledviny, játra, lymfatický systém, střeva… Velká část imunitního systému se dotýká střev. To znamená, že velkou část toho můžeš ovlivnit svým dlouhodobým přístupem a nastavením.

Dnešní doba ale stojí proti tobě. Kromě těch tělu přirozených škodlivin musíš zvládnout i nápor hromady toxinům, které produkujeme a vyrábíme, nemluvě o extrémním zatížení stresem. Naše tělo samozřejmě vysiluje odbourávat takové kvantum škodlivin, a my mu dobrovolně nakládáme další a další. Fakt si myslíš, že tohle řeší nějaká několikadenní kůra v podobě uvedené na začátku? Možná se budeš cítit lépe, protože tělu odlehčíš, ale jen na malou chvíli. Navíc nejíš několik dní žádné bílkoviny (základ života na zemi), jsi ve stresu, protože si nemůžeš dát svůj oblíbený snack a to, co hubneš, to fakt není tuk. Za pár dní jsi zkrátka tam, kde jsi byl, ne-li hůře.

Samozřejmě to neznamená, že tomu nemůžeš přispět. Právě, že musíš, ale ne na 4 dny! Je to o celkovém přístupu k okolí i svému tělu. Zde pár mých doporučení, jak napomáhat přirozené detoxikaci. Myslím, že díky nim i docela slušně zařízneš tukovou tkáň, možná se zbavíš ekzému napořád, budeš lépe spát, mít dostatek energie, nebudeš nafouklý, zlepší se trávení, nebudeš nemocný, zmírní se ti astma a dalších asi tisíc věcí.

 • přestaň se přejídat a jez do polosyta a jen když máš opravdu hlad
 • vyhni se moderní pšenici, pečivu a všem jeho formám, maximálně si doma upeč kváskový chleba z jednozrnky nebo semínkový chléb
 • to samé platí pro těstoviny a další výrobky z mouky
 • vyhni se polotovarům a uměle zpracovaným a konzervovaným produktům
 • vyhni se sladkým limonádám a džusům
 • zaměř se na původní přirozené a neupravené potraviny a všechny výrobky z nich
 • buď více v kuchyni a připravuj si jídlo sám, já vím, nemáš čas, FB volá a přišla notifikace
 • občas si dej půst, ale musíš se na něj psychicky připravit a dobře naladit
 • vyvaruj se alkoholu, jednou za čas tě nezabije, ale pivo každý den není dobrý nápad (kvalitní červené víno by ho mohlo v rozumné míře nahradit)
 • vyvaruj se komerční kosmetice, tam těch parabenu je …
 • hodně a správně spi
 • pokud se začneš správně a dostatečně hýbat, všechny systémy v těle budou aktivnější, včetně toho lymfatického, a tím opět podpoříš přirozenou detoxikaci (už jenom správné hluboké dýchání, tento systém správně aktivuje)
 • a pak až si možná kup pár superpotravin, vitamíny a minerály

PS: Fundamentální princip výživy „Jez s mírou (to je doopravdy mnohem méně, než si obvykle myslíš), hledej a jez primárně přírodní potraviny, vyhýbej se polotovarům, nespěchej a hýbej se. Tečka. “  je bohužel a zároveň bohudík (pro ty, kteří si to uvědomují) tak jednoduchý, že to v tobě nenavodí pocit naděje, něčeho nového, snadného nebo boom efektu. Z tohoto principu asi nevytvoříš bestseller plný krásných tabulek a grafů se studiemi. Odříct si housku, dát si místo ní zeleninu nebo pít vodu místo Coly, to nezní fenomenálně a trendy. Nefunguje to zkrátka jako Apple. Možná ti řekne, kdy se máš napít a jak dlouho se nehýbeš. Jenomže chceš-li žít zdravě, tak je třeba si uvědomit, že konečně musíš převzít zodpovědnost!

PSS: žádné radikální řešení ani tabletky ti nepomohou, je to o postupném nastavení těla a mysli, což trvá roky, někdy životy.

PSSS: tělo moc dobře ví, co má dělat, tak mu přestaň bránit a neláduj ho sračkami, pak budeš detoxikován.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..