UNILATERÁLNÍ (JEDNOSTRANNÝ) TRÉNINK
V minulém článku jsem se zmiňoval o mých klenbách chodidel a vytáhli jsme kostlivce ze skříní. Dnes bych na to rád malinko navázal, protože unilaterální trénink s tím tak trochu souvisí.
Jednostranný trénink je velice efektivní a funkční forma tréninku, jelikož vychází ze základních přirozených pohybů a prolíná se vlastně do všech sportů. Ať už něčím házíš, běháš, hraješ tenis, baseball, skáčeš, tancuješ, bojuješ. Toto všechno se často děje na jedné noze nebo ruce. Opravdu z toho budeš těžit nejen jako profi sportovec, ale také jako běžný rekreační cvičenec, protože většina trénuje oboustranně a často jedna strana dominuje a je přetěžovaná.
Proto se nyní věnuji trochu více například dřepům na jedné noze. A proč? Protože dřep na jedné noze je docela technicky náročný, potřebuješ k němu dostatek síly, mobility, rovnováhy a v neposlední řadě kvalitní oporu chodidla. Pro mě je právě to poslední nejvyšší priorita.
Takže si to jednoho dne takhle dřepuju, šklebím se na zrcadlo a najednou mě napadlo, dát ti malý tip na trénink, protože kolem sebe málokdy vidím někoho pracovat jednou rukou či nohou. Za to vidím dost lidí dřepovat a klikovat na BOSU. A proč? Doufal jsem, že éra pomůcky BOSU je za námi, ale bohužel asi není. Tahle věc se sotva hodí někam do rehabilitačního centra a občas bude možná užitečná tak pro účastníky Cirque du Soleil. Tímto jsme ale skončili. Neexistuje jediná kvalitní studie dokazující kladný efekt tréninku na BOSU. A převážně ženy k němu tíhnou a považují tuto pomůcku jako základ tréninku. Práce se závažím na nestabilním povrchu opravdu nezpůsobuje lepší práci svalů, a pokud se budeme bavit o tělesné kompozici, tak balancování samotné nemá žádný vliv na růst svalů. Navíc musíš kvůli rovnováhy použít mnohem menší zátěž než na pevném povrchu a díky únavě stabilizátoru ukončíš sérii daleko dříve. Takže se okradeš o posledních pár opakování, kde se aktivuji svalová vlákna odpovědná za růst.
Ať už jsi teda sportovec nebo člověk, co chce jen lépe vypadat a zdravě se cítit, tak si zkus do svého tréninku vložit více unilaterálních cviků a BOSU vrať někam do rohu místnosti. Mnoho lidí nevydrží stát na pevném povrchu na jedné noze ani 5 sekund a dřepují na BOSU… Přitom balancování na jedné noze a pevném povrchu má mnohem větší přenos do jakéhokoliv sportu, který tě napadne a do běžného života nemluvě. Zkus to. Skvěle zasáhneš CORE. Vyrovnáš dysbalance mezi končetinami. Například jako tenista hodně přetěžuješ jen jednu stranu těla (silnější rameno hrající ruky). Takovýmto tréninkem to vykompenzuješ. Dost možná předejdeš zranění v podobě vyvrtnuti kotníku. Konkrétně u dřepu na jedné noze, kde chodidla a lýtka pracují jako o život, se ukáže, jak na tom jsi s mobilitou snad všech kloubů a ani nemluvím o neskutečnem progresu stability, svalového růstu, síly a přenosu pro těžké dřepy apod…
PS: můj dřep ještě není úplně top, ale jsem na cestě a cítím velké zlepšení. Ať už budeš dělat jednou nohou či rukou cokoliv, zaměř se hlavně na techniku a nepřeháněj to s váhou.
Nejnovější komentáře