EVOLUTION FESTIVAL JARO 2019 – REPORT

Když Vás čeká něco poprvé, můžete si to dopředu různě představovat a domýšlet, ale až samotný vlastní prožitek Vám Vaši představu dotvoří a přetvoří. Získaná zkušenost Vás může na pokračování skvěle navnadit a také lépe připravit. Opakování pak může být třeba zklamáním nebo dalším pozitivním posunem kupředu. Jak to v mých očích dopadlo s naší druhou návštěvou již 15. vydání festivalu zdravého životního stylu Evolution?

Oproti podzimnímu 2017 jsme si tentokrát vybrali jarní provedení 😊 Změna byla rovněž v počtu dnů, které jsme plánovali na festival zavítat. Pája byla všechny tři dny a já pak v sobotu a neděli. Celé jsme to museli lehce přizpůsobit 5 měsíčnímu Tomíkovi, ktery ho absolvoval se „zájmem“ 😀 komplet s námi (letos jsme využili i skvěle vybaveného zázemí pro miminka s přebalovacími potřebami). Program přednášek stažený a zakroužkovaný několik dní dopředu dával tušit, že se tam nudit nebudeme. Nenudili, ale nakonec jsme to pojali i s ohledem na prcka více relaxačně a neběhali jsme jako minule od přednášky k přednášce. Pokud byste chodili na festival poctivě každý půlrok, asi byste se nevyhnuli dojmu, že se zde ledacos opakuje, někteří hlavní vystavovatelé, ale i matadoři přednášející. Vzhledem k jejich množství v programu a souběhu v různých sálech, se lehce možnému opakovaní vyhnete, a vyberete si prostě něco jiného zajímavého.

A co nás s Pájou z jarního Evolutionu nejvíce obohatilo? Sobotní přednáška Milana Studničky a Tomáše Rychnovského na téma „Kdo se má dovychovat? Děti nebo rodiče?“ Na doporučení Kuby jsme měli už předem rozkoukanou přednášku pana Studničky „Jak vychovat holky a jak kluky?“ , takže nám to krásně do sebe zapadlo, a všem budoucím i stávajícím rodičům vřele doporučujeme si tohoto pána poslechnout. V neděli dopoledne pak před, do posledního místa zaplněný, hlavní sál předstoupil se svou přednáškou na téma “Autoimunita v kontextu funkční medicíny“ MUDr. Jan Vojáček, kdy to vzal více ze široka, než samotný název přednášky naznačoval, a emotivním projevem a perfektně zpracovanou prezentací zaujmul tak, že když na konci podotknul, že poslední tři obrazovky by stály za vyfocení, kompletně celý sál vytáhl své mobilní telefony a dotčené body s doporučeními, jak se ke svému tělu a duši chovat, abychom byli zdraví, si poctivě vyfotili. Já jsem za to moc rád. Ani ne tak za to vyfocení, ale za to, že mu lidé naslouchají, protože z mého pohledu, za dobu, co ho sleduji, je to nejvíce komplexní člověk v péči o zdraví. Kdyby přidal k józe ještě silovku (silové cvičení, jako skvělý nástroj k transformaci, čím dál více vetchých a bolavých lidských schránek), asi bych se k němu začal modlit 😀 Vtipkuji, ale souznění jeho myšlenek a názorů s tím, k čemu jsem za poslední roky dospěl já, mi dělá prostě dobře. Vidím v tom cestu správným směrem, světlo na konci tunelu. Samozřejmě jeho erudice, schopnost popsat složité spojitosti, zahrnout všechny ovlivňující faktory, dát jim správný název a zařazení je zcela na jiné, skvělé úrovni, a proto je dobře, že má čím dál tím větší publikum.

Co se týče vystavovatelů, tak jsme zde našli své „staré známé“ Vitalvibe, Bombus, Wild & Coco, Natu, Lifefood, Iswari, a mnoho dalších, u kterých jsme ochutnali novinky nebo stávající produkty, ale také pro nás nové jako například Vratné lahve, Sens a jejich výrobky z cvrččí mouky. Nejeden prodejce zde nabízel své produkty z konopí, já se zastavil třeba u nabídky Zelené země a jejich proteinů. Moc rádi jsme viděli na živo i naše oblíbené „elfy“ Karla a Irenu Křížovi ze Stromy a život , a jejich překrásné funkční výrobky ze dřeva. Překvapil nás svou přítomností stánek Lídlu, a v největším zastoupení na celém festivalu byly asi oříšková másla různých variací. Kosmetika, oblečení, esoterika, spousta věcí pro miminka, to vše bylo na stáncích k vidění a vše samozřejmě v duchu zdravého životního stylu. To, že to fakticky, při důkladnější prohlídce, občas s tím zdravím lehce skřípalo, není nijak trestuhodné. Evolution je při své dobré filozofii stále komerční záležitost, jinak by asi ani fungovat nemohl, a na kráse mu to příliš neubírá, jen je potřeba ke všemu zde vystavovanému nebo i přednášenému používat zdravý selský rozum a vlastní vědomosti. Kromě toho, že můžete spousty věcí zdarma ochutnat, se zde dá i výhodně nakoupit. Na festival nemá asi příliš cenu chodit pouze za slevami, ale je to příjemný bonus k tomu, že když už tam jste a něco Vám cinkne do oka, koupíte to většinou laciněji než běžně v obchodě nebo na internetu. 10–20 % slevy zde nejsou totiž výjimkou.

Na závěr menší kritika. Mezi hlavní partnery festivalu patřil Rajec, který zdarma zásoboval vodou návštěvníky. Opravdu to nešlo na festivalu zdravého životního stylu vyřešit jinak než nekonečným rozdáváním 0,2 l plastových  lahví? 

Pája už má v kalendáři zakroužkovaný letošní podzim, takže uvidíme, co nového nám další díl Evolution festivalu přinese.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..