ČÍM SI MAŽEME DOMA CHLEBA A PÁNVIČKU?
V tucích jsem měl vždycky trochu maglajz. Nasycené, nenasycené, mono, poly, trans, rostlinné, živočišné, omega 3, omega 6 … Obrazně vědět, co je co, a k čemu jsou nebo nejsou dobré, není určitě od věci. Já jsem, po několika letech občasných pokusů si vše dopodrobna zapamatovat, zjistil, že tak, jako u výběru ostatních potravin, postačí řešit kvalitu, minimální průmyslové zpracování, vhodnou kombinaci s jinými potravinami, načasování, a vědět, který tuk nebo olej snáší vyšší teploty při úpravě. Pokud bych to zjednodušil na nejnutnější minimum, tak moje pravidlo zní: nekombinovat přidané tuky se sacharidy, respektive, hlavně s jednoduchými cukry, a vyvarovat se průmyslově poškozeným rostlinným a tepelně poškozeným živočišných tuků. Takže žádné učebnicové rozdělovaní tuků s jejich popisem vlastností zde nečekejte. Máme pro Vás přehled toho, co nám nejen chutná, ale i prospívá našemu zdraví, a kdy to používáme. Skrytě doufáme, že doba margarínu je už u našich čtenářů nenávratně pryč… 😊
Začněme od tuků, které snáší vyšší teploty, a mají tedy i vyšší kouřový bod. Smažení u nás neprovozujeme, takže uvedené tuky používáme proto, aby se případně některé potraviny, například maso, nepřipalovaly k pánvičce (propečení pak dosahujeme tím (pokud nechceme rare), že pánvičku přiklopíme pokličkou a dusíme), nebo proto, abychom dosáhli zlepšení chuti, vůni a samozřejmě i dodali tělu nenahraditelné látky v těch správných tucích obsažené.
Takže co máme většinou u nás v kuchyni:
Přepuštěné máslo GHI
Je sice dražší, ale svými vlastnostmi (kouřový bod cca 200 °C, nemusí se skladovat v lednici, má delší trvanlivost), a i chutí, je skvělé hlavně pro teplou kuchyni. Ranní míchané vajíčka nebo Africký Sumeček na Ghíčku, jsou naše oblíbené chody 😊.
Kokosový olej
Kokosový olej se posledních letech stal velmi oblíbený pro svoji všestrannost a jedinečné účinky. My jej doma používáme nejen v kuchyni, výborně se hodí pro svoji nasládlou chuť i do sladších pokrmů, ale také na pleť či zuby, pro jeho antibakteriální, hydratační a výživové vlastnosti. Náš kokosáč je v BIO RAW kvalitě.
Vepřové sádlo
Chtěl jsem napsat domácí, ale ono by to asi svádělo k tomu, že si domů koupíte špek z Kauflandu, a sádlo si vyškvaříte sami, z čehož byste sice mohli mít radost, ale chuťově a kvalitativně si moc nepolepšíte. Vepřové sádlo z pašíka od farmáře, to je jiná písnička, a poznáte to hned na první ochutnání. Sádlo jako takové snáší vysoké teploty, ale jedna z jeho složek – cholesterol (sice ho tam není moc, ale je), při vysokých teplotách oxiduje! Před tímto procesem ho chrání pouze antioxidant – vitamín E, jehož bude více v sádle kterého čuníka? 😊
Slanina
Není sice tuk jako takový, ale je to můj favorit, protože i z obyčejného mdlého pokrmu dovede vykouzlit lahodný skvost 😊 Opět, rozdíl v původu, kvalitě, obsahu zbytečných látek a chuti může být propastný, takže vybírejte pečlivě. Dextróza, stabilizátory, dochucovadla, … nic takového tam být nemusí.
Máslo
Stejně jako u slaniny a sádla, i u másla poznáte kvalitu bez nějaké dalšího znaleckého zkoumání. Již podle barvy a chuti Vám bude jasné, že se kravička pásla volně na pastvě. Náš kváskový chleba z jednozrnky si nic horšího nezaslouží. 😊 Máslo tedy používáme v kuchyni studené, protože obsahuje mnohem více cholesterolu než sádlo, a jeho oxidace za tepla je nežádoucí.
Dýňový olej
Dýňový olej je u nás numero uno do salátu, je to lahodný skvost s vysokým obsahem prospěšných látek, u kterého šetrnost lisování a nízká teplota musí být samozřejmostí. Aktuálně jsme se v něm naučili uchovávat i namletý Ostropestřec mariánský, tak aby z něj neoxidoval drahocenný silymarin, a mohli jsme mít po ruce více než jednu dávku. Chuťově je pak konzumace pomletého Ostropestřce taky hned úplně o něčem jiném.
Sezamový olej
Druhý v pořadí, na kterém si obdobně ujíždíme je olej sezamový. Jeho výrazná ostřejší chuť dodá vašim pokrmům potřebný šmrnc, nadto má velmi blahodárné účinky na lidský organismus. Je antibakteriální, protizánětlivý, má regenerační účinky a působí pozitivně na cévní a srdeční systém Můžete ho používat i zevně-opět otevírá póry a naváže na sebe toxiny a zabraňuje předčasnému stárnutí kůže. Na popáleniny, proleženiny, otlaky, spáleniny od slunce – pro děti. Důležitá je informace, že sezamový olej je vhodný pro diabetiky, jedince s celiakií a intolerancí na laktózu. Jeho konzumaci by však měli omezit těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater a ledvin.
Olivový olej
Stará dobrá klasika, není nutno příliš představovat. Debaty se vždy vedly, jestli je dobrý i do teplé kuchyně, což, když je v potřebné kvalitě, tak je. My ho vždy doma máme, ale používáme spíše sporadicky. Domníváme se ovšem, že si místo v kuchyni určitě zaslouží.
A jaké oleje a tuky používáte doma Vy?
Nejnovější komentáře