MŮJ ROK 2018
Nevím, jestli každý rok budu psát nějaké shrnutí roku předešlého, ale i loni se něco urodilo (a to i doslovně 😊) co by stálo za zmínku, a taky jsem si v té minulé rekapitulaci předsevzal nějaké témata, o kterých jsem chtěl v následujícím roce zjistit více, vyzkoušet na vlastní kůži a poreferovat, což bych mohl nyní již zhodnotit, jestli jsem tomu dostál. Taky setrvání nebo nesetrvání u některých principů a konceptů, které jsem loni opěvoval má určitou vypovídající hodnotu o jejich udržitelnosti a subjektivní prospěšnosti, což bych mohlo taky třeba někoho zajímat 😊, a jelikož bych tím mohl docela dobře navázat na tu předchozí zpověď, začnu rovnou tímto:
Mobilita a tréninky bez zranění
Loni jsem psal, že jsem místo urputného strečování, které jsem si přenesl z letitých tréninků Juda až do silových tréninků v posilovně, začal více řešit mobilitu, a přípravu těla na technicky správné provedení komplexních cviků (alespoň při lehčích sériích 🙂 , což se mi odměnilo rokem bez zranění, celkově lepším pocitem u dřepu a tahu. Jelikož patřím mezi kancelářskou krysu, a moje pozadí trůní skoro 8 hodin na židli, docela s velkou pravidelností provádím Kubovu sérii cviků a rolování nově objevených fascií pro takto postiženou populaci. Ráno před začátkem pracovní doby mi to skvěle pomáhá „vzchopit“ se po večerním tréninku, v obědové pauze, nebo před odchodem z práce. Mimo to mám po ruce Kubů lacrossový míček a pod stolem na boso drtím chodidlovou klenbu.
Stále bos
Ani toto téma pro nás nebylo jen módní chvilkovou záležitostí. Ba naopak, kromě lyžáků a bruslí, byste u nás hledali obuv, která Vám vědomě či nevědomě deformuje chodidlo, jen těžko. Byla to sice nákladná obměna botového parku, ale myslíme si, že se vyplatila (zrovna chystám recenzi mých nejoblíbenějších BF).
Nízkofrekvenčně, nízkosacharidově a někdy úplně bez
Tady se rovněž nic výrazně nezměnilo a evidentně to funguje. S procentem tuku, které si odhadem oka držím, jsem na tom podobně jako po 5 týdnech sacharidových vln při historickém pokusu o dosažení závodní fitness formy, a to už zhruba 2 roky vkuse, a bez jakékoliv počítaní čehokoliv a velkého omezovaní. V oblečení to sice vypadá, jako bych nikdy necvičil, ale já už se tímhle netrápím 😊 U mě platí přesně to, co propaguje Margit, že stačí jíst základní čerstvé kvalitní potraviny a nemusíte příliš řešit množství. Dneska je spíš k řešení, kde shánět ty kvalitní potraviny. Jak se dá rozumně nakoupit v běžném supermarketu jste mohli vidět zde. Půsty, které jsem loni jen lehce naťuknul se staly již pár měsíců mým železným pravidlem. Jedenkrát do týdne jeden den. Za mě super záležitost a stejně „převratná“ jako objev BF bot.
Začali jsme chlastat
U skoro absolutních abstinentů nešlo zvolit jinak než tento pejorativní výraz, i když pro požití 2 dcl červeného vína v intervalu 2 x týdně by šlo klidně asi použít něco jemnějšího. Takže vlastně náš první nadpis bulvárního typu, které mívají nejvíce shlédnutí 😀 A co nás k tomu vedlo? Tak nejen, že s přibývajícím věkem se mění chutě, a stejně jako u kávy, mi víno začalo postupně chutnat (ne všechny tedy 😊), ale také obsah resveratolu, jakožto zajímavého antioxidantu, a některých dalších látek v červeném víně, je tím důvodem. Ne že bychom mu přikládali nějaké ultrazázračné účinky, jak jsou občas prezentovány, a rovněž bereme v potaz, že se stále jedná o alkohol, takže podle toho vypadá i naše dávkování 😀 ale k mírnění oxidativního stresu se hodí výborně.
Je nás více
Možná jste zaznamenali, že máme v MEFL týmu nového člena. Tomule Kuncule sebou zcela určitě přinese mnoho zajímavých témat a výzev k zamyšlení, provedení a vyhodnocení. Jako většina rodičů se mu budeme snažit, při jeho cestě životem, dopřát z našeho pohledu to nejlepší, co bude v našich silách a schopnostech. Ale že to mnohdy bude trošku odlišně, než bývalo nebo je běžné, to možná napadne i ty, co nesledují náš blog zcela pravidelně. Na základu, tvořeném krásným porodem s následným plným kojením, chceme stavět pro Tomíka dva základní pilíře, zdraví a rodinnou lásku. Ostatní se bude nabalovat. Na přetřes ale přijdou i kontroverznější témata, jako třeba jak budeme přistupovat k očkovaní. No, a aby toho nebylo málo, tak v létě přijde na svět ještě malý Kubulus Gasmanus (to je jen pracovní jméno 😀 ), takže to bude vše ve dvojité dávce, a stane se nám z toho úplně kinderblog 😀
Co ještě stojí za zmínku
Od minulého shrnutí jsem objevil dva skvělé proteiny (Orgainic, Miceral Whey), které pokud máte odůvodněnou potřebu tímto způsobem bílkoviny doplňovat, určitě stojí za vyzkoušení. Začali jsme spolupracovat s Ditou Křížkovou a jejím eshopem RAWSUPERFOODS, ze kterého jsme hned vyzkoušeli výjimečně kvalitní Macu. Velmi jsem si oblíbil Camu Camu, na kterou mě přivedla Pája, a používám ji jako antioxidant po tréninku. Loni jsem rovněž porovnával naše výdaje za potraviny s výdaji za doplňky výživy, k čemuž mohu po roce uvést, že u doplňků se ty výdaje stále mírně snižují nebo zůstávají stejné, za potraviny stále rostou. Mohou za to jak zvyšující se ceny, tak naše zvyšující se náročnost na kvalitu.
Kdo je můj lékař?
A na závěr jedna mini příhoda, která to tak nějak hezky všechno shrnuje: tuhle jsem přišel po výrazně delší době, než je délka doporučené pravidelné prohlídky, ke svému zubaři (s čímž se tedy není moc co chlubit 😀 ) a dříve než se dostalo na samotnou prohlídku, jsem musel vyplnit dvě A4 s kontaktními údaji a mým zdravotním stavem. To, že jsem na všechny vyjmenované nemoci, neduhy a užívaní různých farmak mohl slepě zakřížkovat NE, není nic až tak podivuhodného, ale zarazil jsem se u kolonky, kde jsem měl sdělit údaje ke svému praktickému lékaři. To, že sídlí u nás v práci jsem věděl, ale kdo to je, ani náhodou 😀 Ne že bych měl tak špatnou paměť, ale někdy před dvěma lety šla bývalá paní doktorka do důchodu a kdo jí nahradil netuším, protože jsem tam ty dva roky nebyl. Teď mě čeká povinná pravidelná prohlídka, tak se to asi dozvím, ale uvědomil jsem si, že tato intenzita kontaktu s lékařskou vědou mi absolutně dostačuje a nasvědčuje o tom, že cesta, kterou jsme se ohledně zdraví vydali, není asi úplně špatná. Kdybyste se mě zeptali, kdy jsem měl naposled Paralen nebo nějakou podobnou dobrotu, nebo dokonce ATB, tak si opravdu už nevzpomenu. Určitě neznamená, že když člověk není nebo nebývá nemocný, tak je úplně zdravý, ale pokud jste bývali často nemocní, nachlazení,a postupně se to úplně otočí a přitom jste se neizolovali někam na samotu do lesa, je to docela dobrá známka toho, že se děje něco pozitivního s Vašim imunitním systémem. Snad to tak bude pokračovat. Referovat budu zase příští rok 😀
Nejnovější komentáře