KUFROVÝ EFEKT (SUITCASE EFFECT)

 

Tímto článkem ti chci ušetřit trochu času a někdy možná zbytečného úsilí. Pro začátek tě ale trochu vyzpovídám…

Jak cvičíš? Myslím jaký program s jakým cílem? Chceš být silný? Svalnatý? Pružný jako baletka? Chceš se zbavit bolesti? Dostat se do formy po zranění či těhotenství? Chceš zvedat hodně na bench? Mít krásný zadek? Lítat na kruzích jako gymnasta? Možná teď čekáš spešl program na tohle všechno. To tě zklamu, protože takový neexistuje. Fakt. Ani crossfiťák nedisponuje všemi těmito schopnostmi najednou. Každopádně by ses měl zamyslet, co vlastně prioritně chceš.

Jde o to, že musíš mít nějaký jasný, ale opravdu jasný cíl. Vzhledem k tomu, že mám tu čest spolupracovat s mladými tenisty na jejich kondici, kde máme málo času a hodně práce, si jasně uvědomuji, jak důležité je zvolit efektivní a zároveň jednoduchý tréninkový program. Ostatně tohle mě vedlo k tomuto příspěvku. A přispěl k tomu i pohled na zmatené lidi, kteří neví, co chtějí, a tak dělají z každého něco (co zrovna letí, co dobře vypadá a dobře se prodává) bez výsledku. Jako příklad můžu uvést poslední trendy záležitost, a tou je vzpírání a jeho modifikace, jako prostředek a lék na všechno. O benefitech při správném technickém provedení (což je ve většině případu kámen úrazu) není sporu, ale pokud si dáš cíl být estét (vypadat jako kulturista) a flexibilita a síla pro tebe budou až na druhém místě, nemůže být vzpěračský nebo trojbojařský program základním kamenem tvých tréninků. Zdravotní hledisko ponechme nyní stranou, jde zde o individuální cíle každého z nás.

Příkladů není nikdy dost a tak se dá pokračovat. Pokud je tvůj cíl například dřepovat nesmysly (čti obrovskou váhu), máš rodinu, práci a máš čas trénovat sotva 3 krát týdně, pak budeš do tréninku těžko cpát kardio na zahřátí, tvů j první cvik asi nebude leg press, asi neobejdeš všechny stroje na nohy a nerozdrtíš je do selhání. Nebude třeba v tomhle případě lepší, když pomocí specifických drillů (cviků) uvolníš a rozhýbeš tvé slabiny. Já myslím, že ano. Třeba to budou kyčle, kotníky, kolena, hrudní páteř, zápěstí… Dále si dáš pár dřepů s vlastní váhou, pak s prázdnou osou, trochu toho správného dýchání a zahřeješ se například zakopáváním na balóně. Zkrátka v tomhle případě asi nebude efektivní 15 minut na běžícím páse (jak se obecně doporučuje).

Po několika příkladech se dostávám k jádru věci. Suitcase effect znamená, že bys měl k tréninku a svému cíli přistupovat stejně jako ke kufru, který s sebou taháš na dovolenou či na prázdniny k babičce. Teď si asi říkáš, že mi značně hrabe, ale než mě vypneš, nech mě to prosím vysvětlit.

V tomto stylovém kufru máš velice omezený prostor na ty pro tebe nejdůležitější věci. Mimo jiné hlavně dámy, ženy a dívky to velice dobře znají. Které tričko nebo šaty? Co fen a kulma? Taky se docela často stane, že polovinu věcí z kufru ani nevybalíš, nepoužiješ a nepotřebuješ. Tak proč je tam máš? Přicházíš zbytečně o prostor, který se dá využít lépe, třeba na dárky pro rodiče či suvenýr. Musíš si prostě vybrat, co je pro tebe priorita!

No a stejně tak to je i s časem na trénink. Máš k dispozici jen omezený prostor. Třeba jen hodinku třikrát týdně. Jak s tím naložíš, tkví právě v tom, co vlastně chceš. Žádný trénink ti najednou nebude rozvíjet rychlost, svalovou hmotu, sílu, flexibilitu, mobilitu a další atributy. Hlavně když na to máš sotva hodinku. Jestliže máš v tréninkovém kufru (v hodině) zabaleno hodně cviků z instagramu tvého oblíbence/kyně, které možná zrovna ty k tvému cíli nepotřebuješ, tak mrháš drahocenným časem (prostorem tvého kufru). Takže je jedno jak moc velký kufr vlastníš, když ho vyplníš trampolínami a chceš silnou a štíhlou postavu.

Závěrem je nutno dodat, že  vše co jsem výše napsal ohledně stanovení priorit nevylučuje a naopak je žádoucí, aby se v čase, kdy dosáhneš nebo se budeš blížit požadovanému cíli, tyto priority měnily. Tělo tak dostane opět nové impulsy, začne lépe reagovat a ty se posuneš zase o kousek dál.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..