MANDLOVÝ PROTEIN BIO OD NATU – RECENZE

Protein, respektive bílkovina, se dnes extrahuje z lecčeho. Zdrojem zpravidla bývá surovina na bílkoviny bohatá. Mandle sice mají z makroživin největší podíl tuků, ale pokud je tento tuk následně užit na mandlový olej, proč nevyužít to, co zbylo. A bílkovin je v mandlích rovněž nezanedbatelné množství, přibližně 20 g na 100 g. Pojídat celé mandle kvůli bílkovinám by však znamenalo přijímat stejné množství sacharidů a více než dvojnásobné množství tuků, což nedává příliš smysl. Celé mandle, jsou ale samozřejmě při konzumaci v přiměřeném množství a nejlépe s hnědým pláštěm skvělým komplexním zdrojem, jak makronutrientů, tak vitamínů, minerálů a vlákniny. Mezi ostatními ořechy vynikají především obsahem vápníků, vitamínu E, B2 a B3. Významný je rovněž obsah hořčíku a draslíku. Když jsem pátral, zda má u mandlí rovněž smysl jejich aktivace, tedy namáčení pro lepší stravitelnost, nenašel jsem žádnou podporující studii [1].

Pojďme ale zpět k mandlovému proteinu od firmy Natu. Když mě Pája tímto produktem obdarovala, hned jsem koukal, jak na tom nutričně je, protože jsem měl nejdříve podezření, že to bude jen trošku lepší mandlová mouka. Etiketa mě ale hned vyvedla z omylu. 50 g bílkovin ve 100 g, takž více jak dvojnásobná koncentrace bílkoviny než v mandli jako takové. A cesta, která k tomuto výsledku vede? Nejjednodušší a nejšetrnější. Mechanické lisování BIO blanšírovaných španělských mandlí, při kterém dojde k částečnému oddělení tuků a sacharidů.

Mandle, které obvykle pojídáme jsou sladkého typu (existuje jich ale až 30 druhů), proto i tento prášek nádherně voní a sladce chutná. Překvapivě jde i velmi snadno rozmíchat do bezhrudkové konzistence, a to i bez použití šejkru nebo mixéru. I v jogurtu to lze zvládnout lehce vidličkou. To z tohoto proteinů činí skvělý doplněk na rychlou přípravu jídla v „něhostinných“ podmínkách, třeba v práci nebo na cestách. Pokud se Vám u syrovátkových proteinů, především koncentrátů zdá, že po rozmíchání jsou moc řídké, zde budete mít opačný pocit. Mandlový protein od Natu skvěle zahušťuje, což se dá využít i při přípravě smoothie, nebo jiných pokrmů (Pája z něj upekla jednoduchou čokoládovou buchtu). Já jsem si na snídani vmíchal protein do čistého bio jogurtu, přidal namočené chia semínka a granátové jablko. Dále jsem vyzkoušel i zajímavější kombinaci, kdy jsem smíchal mandlový protein s trochou rýžového mlíčka, a nakonec přidal uvařenou červenou čočku. Přidat se dá cokoliv, co Vám ještě chuť zpříjemní. Mě to chutnalo, jen tak samotné, a to nejen proto, že jsme věděl, jakou mám před sebou porci bílkovin. K mandlovému proteinu od Natu se určitě ještě vrátím, protože mě mile překvapil.

Použité zdroje:

[1]        The effects of ‚activating‘ almonds on consumer acceptance and gastrointestinal tolerance -Eur J Nutr. 2018 Dec;57(8):2771-2783. doi: 10.1007/s00394-017-1543-7. Epub 2017 Sep 27.

            Determination of d-myo-inositol phosphates in ‚activated‘ raw almonds using anion-exchange chromatography coupled with tandem mass spectrometry – J Sci Food Agric. 2019 Jan 15;99(1):117-123. doi: 10.1002/jsfa.9151. Epub 2018 Jul 15.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..