ZÁZRAČNÁ KOMBUCHA

Vzhledem k ne zcela jednoduché přípravě kombuchového nápoje, Vás musíme nejdříve na tento unikátní přírodní léčivý čaj trochu nalákat. O co vlastně jde? Kombuchová kultura byla přivezena z východní Asie, a o jejím používání jsou zmínky již z dynastii Tsin 221 let před našim letopočtem. Proces, kterým kombuchový nápoj vzniká, je obdobný tomu, co má na svědomí vznik kefíru z kefírové houby tzv. fermentace neboli kvašení. Obecně tento proces, respektive látky, jež při něm vznikají, jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. Jaké látky ve výsledku vzniknou, závisí na vstupní surovině a druhu kvasinek a bakterií. U kombuchy nám do procesu kvašení vstupují tyto komponenty: černý čaj, obyčejný rafinovaný cukr, kyslík a kombuchová kultura tvořená kvasinkami rodu Saccharomyces a octovými bakteriemi (převážně Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Složení kultury je však závislé na podmínkách pěstování, a proto může mít pokaždé jiné složení.

Jak kombucha vypadá

Kombuchová kulturu tvoří celulóza složená z octových bakterií. Tvarem i barvou může připomínat hlavu houby růžovky. S délkou života kombuchy (až 6 měsíců) se mění i její barva. Čím je starší, tím je tmavší.  Nežije sice věčně, ale s procesem fermentace se bakterie v kultuře rozmnožují a po zhruba osmi dnech se na hladině nápoje vytvoří nový asi 3 mm silný „talíř“.

Čím je kombuchový nápoj prospěšný

V úvodu jsme si řekli, že obecně při procesu fermentace vznikají samé fajn látky, které nám prospívají. Zde konkrétně kombuchová kultura spotřebovává látky obsažené v černém čaji (především minerální soli a dusík) a přiživuje se dodaným cukrem a kyslíkem.  Výsledkem je vznik organických kyselin hlavně kyseliny glukuronové a glukunové, dále kyseliny L-mléčné, octové, šťavelové, usnové, listové (vitamín B4), L-askorbová (vitamín C), uhličité, máselné, nukleové, citronové, jablečné, a dalších. Dále se v nápoji tvoří aminokyseliny, které pak v součtu tvoří až 15g proteinu na litr nápoje, vitamíny B1, B2, B3, B6, B12 a enzymy. Jednotlivě zmíním pouze kyselinu glukuronovou, neboť ta svými účinky nad ostatními vyčnívá. Tuto kyselinu produkují v určitém množství zdravá játra, a má na svědomí odvod nahromaděných odpadních látek z těla. Vzhledem k prostředí a náporu škodlivých látek, kterému jsme vystavování, není její množství dostatečné a tyto jedy se pak ukládají zejména do tukových tkání. Pokud kyselinu glukuronovou doplníme, navážou se na ní škodliviny a jsou vyloučeny močí z těla ven. Kyselina glukuronová tímto procesem skvěle podporuje látkovou výměnu a zlepšuje funkci imunitního systému. V její vázané formě je základním prvkem některých důležitých polysacharidů jako kyselina hyaluronová (základní látka vaziva), chondroitin sulfát (základní látka chrupavek), mukoitin sulfát (základ žaludeční sliznice a oční skloviny) a heparin, což sebou přináší další benefity. Tohle je však pouze jedna kyselina, jedna látka z mnoha v kombuchovém nápoji obsažených. Spíš je potřeba na tento nápoj pohlížet komplexněji, protože synergie látek v něm obsažených působí v těle na všech frontách. Výčet nejdůležitějších pozitivních účinků je opsán ze stránek http://www.kombucha-kefir.wz.cz na kterých, pokud se o kombuchu bude zajímat hlouběji, najdete všechny potřebné informace.

 • preventivně působí proti zhoubným nemocem, pomáhá při léčbě rakoviny
 • podporuje přirozenou imunitu organizmu
 • udržuje celkovou rovnováhu v těle
 • zlepšuje tělesnou kondici, pomáhá při regeneraci a působí jako stimulant
 • odstraňuje z těla jedovaté látky, těžké kovy, nikotin, odbourává alkohol
 • regeneruje buněčné stěny
 • reguluje trávení, střevní mikroflóru, podporuje metabolizmus, potlačuje hnilobné bakterie ve střevech
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí
 • pročišťuje žlázy (pomáhá při problémech s funkcí ledvin a žlučníku)
 • odstraňuje stres, nespavost, nervové poruchy
 • při nadváze napomáhá snížení tělesné hmotnosti (3x denně před jídlem)
 • uvádí do rovnováhy kyseliny a zásady v organizmu, normalizuje pH krve
 • má antibiotické účinky
 • má diuretické účinky (pomáhá při otocích)

Příprava kombuchového nápoje

Jak bylo psáno úplně na začátku, výroba kombuchového nápoje je o něco složitější než u kefíru, ale na druhou stranu kvasný proces trvá nejlépe kolem 12-14 dnů, takže ho nebudete dělat tak často. Bude ale záležet, jaké výsledné množství budete chtít vyrobit, potažmo na jak dlouho by Vám mělo vydržet. My jsme se s Pájou nyní dostali do fáze, kdy děláme dvě dávky po 6 litrech, a tyto jsou posunuty o týden, takže máme kombušku na každý den.

Co budete tedy k výrobě potřebovat:

 • kombuchovou kulturu – tu mají většinou dobří lidé a rádi se s Vámi o ní podělí, stačí najít inzerát, pokud byste měli zájem, podělíme se i my. Kombuchu je potřeba převážet v kombuchovém nápoji, tak aby byla zajištěná stále její výživa.
 • kombuchový nápoj – 10 % z celkového plánovaného množství
 • sklenici o potřebném objemu (3 l) která nemá příliš zúžené hrdlo. Kombucha bude „plavat“ na hladině, tak potřebuje dostatek prostoru a bude se Vám s ní i lépe manipulovat.
 • 70-100 g cukr krystalu na 1 l – jiná sladidla jako med a pod nejsou vhodná, protože obsahují látky, které kultuře neprospívají a proces kvašení zhoršují. Jelikož se kultura cukrem živí, a při kvašení ho všechen spotřebuje, není potřeba řešit zdroj, ale spíš nabídnout kvasinkám a bakteriím to nejlepší k snědku 🙂
 • kvalitní nearomatizovaný černý čaj 3 g na 1 l – nejlépe sypaný
 • prodyšnou látku s gumičkou na uzavření láhve
 • 2,3 l vody do 3 l sklenice (doplní se hotovým kombuchový nápoj 250 ml)
 • dvě skleněné konvice na čaj o objemu alespoň 1,2 l
 • umělohmotné sítko
 • hrnec na převaření cukru
 • místo s teplotou 20 – 26 C bez přímého slunečního záření

Postup:

Existuje několik v detailech se lišících návodů jak kombuchová nápoj připravovat. My, respektive Pája, si osvojila postup, který nám byl doporučen při převzetí kombuchové kultury. Některé zásady jsou stejné jako ty, co jsme uváděli v článku o kefíru. Tzn. kombucha by neměla přijít do kontaktu s kovem a sklenice, ve které bude nálev kvasit, je potřeba po umytí mycím prostředkem pořádně vypláchnout od jeho zbytků. My jsme začali s jednou velkou nakládací 3 l lahví od okurek, ale po nějaké době, kdy se nám kombucha rozmnožila, jsme přešli na 2 a nyní už na 4 láhve, což bohatě stačí pro pokrytí denního množství pro dva lidi a příprava nálevu probíhá jednou za týden.

Dále již postup pro jednu třílitrovou láhev:

Do jedné z konví na čaj uvaříme 1,2 l vody a necháme 10 min. vyluhovat čaj v množství pro celý nálev cca 9 g. Uvaříme vodu do druhé konvice v množství sníženém na 0,9 l a přendáme tam luhovat čaj z první konvice opět na 10 min. Na sporáku si v hrnci přivedeme k varu zbývající množství vody 0,3 l a přidáme celé množství cukru 250 – 300 g. Cukr ve vroucí vodě dobře rozmícháme a převaříme (5 min.). Takto převařený cukr vlijeme po dolouhováni čaje do druhé konvice, ve které je méně vody. Po vychladnutí obou konvic s čajem na teplotu max 30 C (vyšší teplota může kombuchové kultuře uškodit), což je zhruba po 4 hodinách. Po této době si do připravené 3 l sklenice nalijeme 0,3 l hotového kombuchového nápoje (ve kterém jsme kombuchu dostali, nebo z předchozí udělané várky) a přilijeme obě konvice s čajem. Promícháme, tak aby tekutina byla tekutina homogenní a vložíme do ní vlažnou vodou omytou kombuchu a to světlejší stranou bez zrníček směrem nahoru, jinak nebude funkční. Takto připravenou sklenici zakryjeme prodyšnou látkou, zagumičkujeme a uložíme na vhodné místo. Není vhodné plnit sklenici až k zúženému hrdlu, protože kombucha nebude mít dostatek prostoru k růstu, budou se hůř uvolňovat vzniklé plyny a kombucha bude takto vytlačována vzhůru k látce. Po 10 – 14 dnech (sami zjistíte jaký nápoj Vám více chutná), se připraví nová várka. Před slitím hotového nápoje, kombuchu nejdříve opatrně vyjměte a opláchněte studenou vodou. Nápoj ve sklenici promíchejte. Tmavší chomáčky v nápoji nejsou na závadu a bez obav je můžete požít i s nápojem, nebo scedit přes jemné plastové sítko. Nápoj by měl být správně jemně perlivý. Chuťově může být pokaždé, jak jsme si shora uvedli, malinko odlišný.  Z hotového nápoje odlijeme 0,3 l na přípravu další várky a vložíme do ní opláchnutou kombuchu. Zbytek nápoje slijeme přes plastový trychtýř do sklenic, které nebudou plně utěsněny (nápoj dále lehce kvasí a uvolňují se plyny) a uložte jej v lednici.

Konzumace kombuchového nápoje

Pití kombuchového nápoje není limitováno věkem ani zdravotním stavem člověka. Nejčastější doporučení uvádí konzumaci 2 – 3 sklenic denně nejlépe na lačno a před spaním. Nám zachutnal tak, že první várka se u nás nedožila druhého dne, a i při výrobě dvojnásobného množství se po něm jen zaprášilo. Pro někoho může být moc kyselý, a lze jej naředit třeba dobrým zeleným čajem nebo dosladit medem. Pro nejlepší účinky se doporučuje užívat jej dlouhodobě s občasným vyřazením (1 týden po 1 – 3 měsících). Skladovat se dá v lednici i po delší dobu, ale u nás doma jsme neměli nějak šanci toto otestovat 🙂

Použité zdroje: http://www.kombucha-kefir.wz.cz/

Foto: vlastní archiv

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..