SIMPLE IS GOOD

Čím více vím a čím bohatší praxi mám, tím více se v mnoha věcech uchyluji k jednoduchosti. Lidé jsou přehlcení informacemi (viz. „Toxicita informací“) a „rozkládají tělo na atomy a molekuly“. Řeší genetiku, nejlepší způsob, nejrychlejší cestu. Zastoupení a zapojení svalových vláken, správné naklopení pánve, hledají potraviny na spalování tuku, elixír mládí, a kdybych jmenoval dále, tak neskončím. Na výše zmíněném není samozřejmě nic špatného, jenomže zapomínáme být lidskými bytostmi, a to už špatné je. Jako lidé bychom si měli uvědomovat, že je nám přirozené se často hýbat, hrát si, bavit se, a jíst základní potraviny, které nám příroda dala. Je dobré vědět, co která potravina obsahuje a jakou z ní získáme energii, ale není potřeba nic extra složitě počítat, nastavovat si měsíční dietu, či výzvu, kterou nenávidíš ještě dříve, než s ní začneš. Začínáš pomalu řešit hubnutí do plavek? Tak to je ten největší bullshit ve fitness průmyslu. Jde ti o zdraví a dobrý pocit? Nebo ti jde o pár chvil na koupališti? Jde ti hlava kolem ze všech těch otázek a odpovědí? Stačí mi na hubnutí běhat 40 minut? Je to už hodně nebo málo? Ořechů jen hrstičku denně nebo už je to moc tuku? A mužů i arašídy? Ovoce 2 kousíčky nebo ještě můžu do třetice pomelo? Mám dělat 10 opakování na vyrýsování nebo 11? Je proteinová tyčinečka v pořádku, když je to fitness kokino? Cvičit hodinu nebo jen 50 minut? Nedivím se, že si nevíš rady! Je to totiž celé o kontextu. 99% lidí, kteří čtou všechny ty příspěvky o hubnoucí dešťové vodě, o učebnicovém provedení dřepu, o doplňování BCAA a o tom, jak se dostat do formy za dvacet dva a čtvrt dne mají rodiny, práci, někdy i dvě práce, pár dětí, kolena po operaci, vysoký tlak, …  a hlavně nejsou profi kulturisti, ani atleti, nemají moc času, statisíce na steroidy, ani sponzory. Každopádně se vzdělávej, čti a dělej, co tě baví, jen si stále uvědomuj svou jedinečnost.

Mám nápad. Co takhle brát tělo jako celek a trochu změnit myšlení?

Často je to totiž mnohem jednodušší, než si vůbec dokážeš přiznat. Vůbec není třeba věci komplikovat a dělat nejlepší cvik na zadek, či biceps, protože sis někde přečetl/a, že zrovna ten nejlepší bude. Chceš zhubnout? Začni chodit častěji pěšky. Jestli bydlíš v osmém patře, zapomeň na výtah a choď po schodech, nebo je vyběhni po dvou najednou. Nemusíš nutně běhat půlmaratón denně. Při dlouhé procházce s rodinou spálíš hromadu tuku. Pouze vytrvalostním běháním nikdy nedocílíš vysněné postavy. Proč si myslíš, že je zrovna vytrvalostní běh to nejlepší? Pro tvé obézní kolena určitě lepší nebude. Každopádně zařazením těchto nepatrných změn za pár týdnů několik kilo zmizí a tělo si zvykne. Jakmile si zvykne, můžeš zařadit dvaceti minutový trénink s vlastním tělem doma a omezit pečivo. Zase to bude chvíli fungovat a až nebude, přidáš zátěž, intenzitu a začneš sprintovat. Ubereš přílohy a přidáš zeleninu a takhle se dá pokračovat až na hřbitov. Nejsi ve stresu, nic nepočítáš a hlavně buduješ návyky. Nepotřebuješ sacharidové vlny, ani tunu skořice denně, protože prý pomáhá spalovat tuk v oblasti břicha (přesně 2 cm od pupíku).

Ptáš se na lepší regeneraci a hledáš nejvhodnější BCAA? A už jsi zjistil, že to moc v tvém podání nepomáhá a svaly nerostou? Co takhle najít si čas na spánek? Na ten zapomínáš, protože ještě před ulehnutím musíš checknout Facebook a Instagram nebo mačkat PlayStation? Pak ti ale nepomůže ani cisterna plná BCAA. Bohu dík spánek ještě nikdo neprodává, a tak ti nikdo nemůže na kyblík plný spánku napsat, že spánek má obrovský vliv na regeneraci, na spalování tuku, na sílu, že při něm mají tvé hormony v těle párty a hezky se uvolňují, že v něm probíhá anabolismus, že má ve spánku mozek tu nejlepší možnost vytunit pohybové vzorce a tak dokončit to, co jsi odstartoval a stimuloval tréninkem. Takový kyblík spánku by si pak totiž chtěl koupit úplně každý. Spánek se ti může zdát jako primitivní věc, ale podle toho pak taky vypadáš ty i tvůj trénink.

No jo, trénink… Chtělo by to aspoň třikrát krát týdně, co? Aspoň se to říká, no ne? Není to o počtu tréninkových jednotek. Je to o pohledu na věc. Tvůj trénink je každý den dvacet čtyři hodin. Místo sezení u notebooku si k němu dřepni. Pokud nemáš obchod mimo vesnici, běž tam pěšky. Jestli jsi šestnáct hodin v práci, kup si domů činku nebo kettlebell a dej si 20 minut při sledování Top stár magazínu, na autobusovou zastávku si dej sprint, a když to bude nutné, běž do kuchyně po čtyřech hodně pomalu, ale hýbej se během celého dne. Věř mi, že se to všechno sčítá. A pokud můžeš aspoň někdy pozvedat nějaké železo, tak to udělej a nesnaž se u toho uspokojit všechny kolem, kolik zvedneš. Uspokoj jen sám sebe tak, abys mohl další den zase třeba sprintovat na zastávku (chápej to tak, že se nemáš zničit do mrtva, ale stimulovat tělo chytře, intenzivně, krátce a technicky správně). Prostě buď chceš, nebo ne. Nic jiného není. Možná začneš, až tě fikne v zádech a upadneš. Taky to už dost možná ale nemusí jít…
Pokud trpíš nadváhou, nebo chceš pouze formovat svojí postavu a zvažuješ zvolit moderní sacharidové vlny, přerušovaný půst nebo ketogenní dietu, a přitom se doteď cpeš tím, co ti přijde pod ruku a nemáš vybudované dobré základní stravovací návyky, tak je to velmi krátkozraké a dlouho to nevydržíš.

S cílem zhubnout se přes moderní stravovací směry pročetl až k tomu, že ti prakticky nezbývá co jíst. Pečivo je špatné, moc masa je taky špatné, moc tuku je špatné, cukry jsou destilované peklo… Tak co mám teda jíst? Třikrát denně šopský salát, s tím, že takový režim už je nadosmrti, abych se vyhnul jojo efektu? Je ti jasné, že po pár dnech (u někoho možná týdnech) takového režimu by se ti při pohledu na rajské jablko a salátovou okurku zvedal kufr a byl by to očistec, a ne život? A co ti vlastně sakra zbývá? Možná už jen vesmírná energie nebo možná kuře – rýže, kuře – rýže 🙂 Zbývá to nejjednodušší. Poslouchej vlastní tělo a řiď se základními zásadami, které si podle odezvy upravuj. Polotovary omez na minimum, přidej hodně zeleniny, mysli na vlákninu, omez pečivo a mléčné výrobky jen na ty kysané. Papej, jen když máš hlad. Jestli máš hlad co dvě hodiny, pak to není skutečný hlad a tvoje hormony si z tebe dělají dobrý den. Zaměř se na sezónní tuzemské potraviny a konzumuj hlavně to, co se dá ulovit nebo utrhnout. Pij čistou vodu, kvalitní čaj, neochucenou kávu a třeba Kombuchu. Fast food pro tebe neexistuje, stejně tak alkohol a sladkosti…

Po tomhle všem se stane zázrak a v zrcadle uvidíš svůj sen a získáš elixír mládí.

Pro ty zasvěcenější jsem to možná až moc zjednodušil, ale pro všechny ostatní je tohle skvělý start k „převtělení“.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..