ZELENÁ KÁVA BEZ KOFEINU A AJURVÉDSKÉ BRAHMI
Úvod
Tak jako u spousty jiných věcí se u mě s postupem přibývajících let změnila i obliba v pití kávy. Zhruba do 18 let jsem kávu nemohl ani cítit a říkal jsem si, jak tuhle smraďavou bžundu může vůbec někdo pít. V další fázi jsem ji využíval jako udržovač bdělosti při nočních směnách nebo civění do skript. To jsem opravdu neřešil, jestli turek, espresso nebo rozpustná, a po kvalitě jsem vůbec nepátral. Avšak v posledních letech jsem si kávu oblíbil a doslova si na ní pochutnávám. Pochutnávám si na těch, co mi chutnají. Nejčastěji na kvalitním espressu s trochou rýžového mléka. Teorie o „vražedné“ kombinaci živočišného mléka a kávy byla již doufám vymýcena. S cukrem je to jasné, ale jak je to se samotnou kávou? Jistě má dost benefitů, které přináší kofein a obsažené antioxidanty. Ale může činit i potíže? Jak komu a jak kdy. Lidé, co mají problémy s žaludkem, by to s pravou kávou neměli přehánět, jelikož na něj působí dráždivě. Rovněž lidé s vysokým krevním tlakem by se ji měli vyhýbat, protože kofein ho zvyšuje. Těhotné či kojící ženy nebo lidé se zvýšenou citlivostí na kofein by rovněž měli pečlivě zvážit, kolik šálku denně zkonzumují … Já bych se sice mohl zařadit akorát do skupiny se zvýšenou citlivostí, ale když Paja donesla domů Zelenou kávu a Brahmi od firmy DNM company, zajímalo mě, jaké alternativy se lidem, co klasickou kávu nemohou nebo ji chtějí občas něčím jiným nahradit, nabízí.
Kávy nekávy
Když jsem si zadal do Googlu zelená káva, dostal jsem se prvně k něčemu trochu jinému, než co se skrývá pod obchodním názvem Zelená káva od DNM. Zelená káva je totiž nepražené kávové zrno a nic víc. Pražením kávových zrn některé látky vznikají, některé se ztrácejí. Mezi jednu z těch, o kterou jsme v pražené kávě ochuzení, je kyselina chlorigenová. Tato společně s kofeinem pomáhá snižovat vstřebávání cukru, přičemž pokud ho máme v těle nadbytek, zabraňuje jeho přeměnu na tuk. Zelená káva navíc obsahuje větší množství kofeinu než káva pražená a z obou uvedených důvodu se výtažek ze zelené kávy používá často jako prostředek na podporu hubnutí. Pokud si za tímto účelem koupíte Zelenou kávu od DNM company, chybu neuděláte, ale princip, který by Vám za s tímto cílem mohl pomoci, zde funguje trochu jinak. Pokud se totiž podíváte pečlivěji na celý název produktu, dočtete se:
Čekanková kávovina plus extrakt zelená káva
Tento instantní nápoj naopak těží z toho, že v něm kofein není, a to i přesto, že obsahuje extrakt ze zelené kávy. Kofein je zde odstraněn výrobním procesem. Základ směsi tvoří, jak z nadpisu vyplývá, podobně jako u melty, čekanka lékařská. Doplněna je o výše zmíněný extrakt zelené kávy a extrakt z berhávie rozkladité. Co se týče hubnutí, tak čekanka obsahuje fruktooligosacharidy, tzv. dietní vlákninu podporující vylučování látek přezdívaných jako hormony sytosti, což v důsledku přináší poměrně výrazné omezení chuti k jídlu, a tím automatické snížením energetického příjmu. Takže v tomto směru není tato káva nekáva bez účinku. Mezi další vědecky ověřené účinky čekanky patří podpora funkce jater. Pro přípravu stačí opravdu malé množství (zhruba 1/2 čajové lžičky), než jste zvyklí u klasické kávy. V opačném případě mi už nechutnala. Po přidání trochy rýžového mléka, stejně jako si dávám do espressa, se chuť výrazně vylepšila. Můžete také volit mezi několika čistě přírodními zajímavými příchutěmi.
Další podobná alternativa od stejné firmy se jmenuje:
Instantní čekanková kávovina obohacená o bylinu Brahmi neboli Ajurvédské kafe
Základ je stejný jako u Kávy zelené, ale namísto extraktu ze zelené kávy je zde výtažek z rostliny Brahmi, která se již po tisíc let využívá v indické medicíně. Přisuzovány jsou ji antioxidační účinky, působení na zlepšení koncentrace a paměti, a v ajurvédské medicíně se používá jako nervové tonikum, lék proti astmatu, epilepsii a duševním chorobám. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu. Obě čekankové kávy chutnají bez příchuti podobně, ale i u Brahmi si můžete vybrat z lákavých příchutí. O tom, že Vám tyto kávy nezpůsobí žádné vedlejší nežádoucí účinky, nebo nezatíží Váš organismus, Vám může napovědět i to, že limitace konzumace je dána věkem 3 let.
Existují samozřejmě i další více známé varianty bezkofeinových káv jako třeba zmíněná Melta nebo Caro. Klasická káva zbavená kofeinu je také jednou z alternativ.
Zdroje:
https://www.celostnimedicina.cz/cekanka-obecna.htm
Nejnovější komentáře