KIMCHI, KTERÉ DOMA NEVYROBÍŠ

Chtěl jsem ho již asi 4 x vyfotit plné – otevřené, ale až na popáté jsem to stihnul zhruba s polovičním obsahem. Do té doby byla vždycky moje pusa rychlejší než můj foťák 😀 Normálně bych opravdu o kvašené zelenině nic nepsal, ale tahle pochoutka za pár řádek stojí.

Ke Kimchi nás přivedl náš Kuba. Bez něj bych si myslel, že je to jméno prodavače u nás ve večerce. Doma jsme si kvašené zelí, nebo i jinou zeleninu taky dělali a děláme, ale docílit takto jemné a zároveň lehce pikantní chutí s příjemnou kyselostí by stálo léta dřiny 🙂 V tomto případě tedy raději podpořím šikovné české ručičky a budu mít v každém kyblíku stejnou chuť co minule. A to píšu jako odpůrce pálivých jídel. Zde je to říznutí chilli – konkrétně korejským chilli Gochugar, tak decentní, že ani můj přecitlivělý jazýček nijak netrpí.

A co to tedy Kimchi, pro ty, co ho neznají, je? Je to korejské národní jídlo, které se za pomocí fermentace vyrábí z těchto ingrediencí: pekingského zelí, mrkve, bílé ředkve Daikon, cibule, zázvoru, česneku, korejského chilli Gochugaru, jablek, jarní cibulky, rýžové mouky, třtinového cukru, mořské soli a sójové omáčky. Ta zde oproti tradičními korejskému receptu nahradila omáčku rybí, která je pro evropského zákazníka přijatelnější a výrobek je tak vhodný i pro vegany.

Kouzelné slůvko, která dělá z „obyčejného“ zeleninového salátu, probiotickou bombu plnou vitamínů, je samozřejmě fermentace neboli kvašení. O tom už jsme psali na blogu například v souvislosti s kefírem, kombuchou   nebo i kváskových chlebem, u kterého ale proces kvašení nepřináší takové benefity.

Na stránkách czech-kimchi.cz se o Kimchi dále dočtete, že je nízkokalorické, s vysokým obsahem vlákniny a živin. Obsahuje velké množství vitamínů, jako je vitamín A, vitamin B1, vitamin B2 a vitamín C. Kimchi je také bohaté na esenciální aminokyseliny a minerální látky, jako je železo, vápník, selen. Kimchi má v sobě impozantní množství silných antioxidantů. Mezi největší přednosti patří vysoké množství probiotik ve formě Lactobacillus bakterií. Obsahuje řadu zdravých látek včetně kapsaicinu, allicinu, chlorofylu, karotenoidů , flavonovoidů a isothiokyanáty s nízkým obsahem tuku a cukru. A čemu tím prospějete? Trávícímu systému díky vysokému obsahu probiotika. Zázvor, česnek a chilli zvyšují naší imunitu. Pomáhají v boji proti infekcím a jsou cenné při léčbě nachlazení a chřipky. Snížíte celkový obsah cholesterolu v krvi a LDL cholesterol. Díky selenu a allicinu snížíte riziko srdečních poruch. Lactobacillus bakterie v Kimchi rozšiřují léčebné účinky na různá kožní onemocnění. Podpoříte hubnutí a díky vysokému obsahu vlákniny snížíte pocit hladu.

Takto se zdravotně obohatit a zároveň si skvěle pochutnat? My objednáváme na Scuku, ale Czech Kimchi by mělo být dostupné v mnoha prodejnách po celé ČR.  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..