ISWARI SUPER VEGAN PROTEIN – RECENZE

V článku a recenzi o Proteinu Sunwarrior Classic jsem odboural skoro všechny předsudky, které jsem k rostlinným proteinům obecně měl. Kromě ceny si v ničem nezadal s kvalitními syrovátkovými proteiny. Po této zkušenosti jsem se již těšil na další rostlinný protein a nemusel jsem čekat dlouho 🙂 Aby jsem mohl rovnou porovnávat, zvolil jsem podobně koncipovaný produkt a to od značky ISWARI s názvem Super vegan protein. Tak se pojďme na něj podívat.

SLOŽENÍ

Podobný, ale přesto trochu jiný. Na rozdíl od Sunwarrioru je Super vegan protein složen ze tři složek: bio rýžový protein, bio hrachový protein, bio konopný olej. Žádná jiná složka, aditivum, dochucovadlo, stabilizátor … nic podobného zde nenajdete. Tohle je čistá příroda 🙂 Zde si opět přijdou na své alergici na lepek, laktózu či sóju. Ve 100 g proteinu je 73 g bílkovin, což je o něco méně než u Sunwarrioru, ale propastný rozdíl to není. Opačně zase obsahuje Iswari o skoro polovinu měně sacharidů, a skoro zanedbatelné množství jednoduchých cukrů a velké množství vlákniny. Jeden zásadní rozdíl tu však je. Iswari obsahuje pouze aminkoyselniny, které si lidský organismus nedokáže sám vyrobit tzv. esencialní aminokyseliny. Jelikož se domnívám, že některé neesenciální aminokyseliny je vhodné taktéž v určitých případech doplňovat, nepovažuji toto aminokyselinové spektrum jako ideální k využití například k doplnění bílkovin po silovém či jiném intenzivním tréninku. Ve srovnávacích grafech jsem pro porovnání ponechal z minula i syrovátkový protein LSP.

ROZPUSTNOST

Další zkušenost a začínám nabývat dojmu, že rostlinné proteiny jsou mnohem lépe rozpustné a míchatelné než ty syrovátkové. Šoupnout lžicí do teple vody s vločkami a získat docela homogenní směs bez hrudek si s klasickým proteinem nedovedu představit. Nejsou zde žádané chemické látky zlepšující rozpustnost, a přesto funguje, což je super.

CHUŤ

Pokud máte funkční chuťové buňky, těžko si na samotném proteinu pochutnáte. Stačí si jen představit smíchaný hrách s rýží a konopím 😀 Jenže tenhle protein ani takové ambice nemá (sebetrýzničům se ale meze nekladou). Už samotný výrobce totiž uvádí, že si ho máte přidat do koktejlů, ovocných a zeleninových šťáv, smoothie nebo zmrzliny, tzn. že předpokládá, že si ho nějakým způsobem dochutíte. Lépe řečeno, že si doplníte Váš oblíbený pokrm či nápoj o dávku bílkovin tímto proteinem. Já osobně jsem si ho dávala do předtréninkové kaše, kterou jsem si sladil medem. Z tohohle důvodu nebudu v celkovém hodnocení kritériu chuti přikládat příliš velkou váhu, ale jednotlivě hodnotit příliš vysoko nemohu.

 

STRAVITELNOST

S číselným vyjádřením hodnoty stravitelnosti jsem se u proteinů snad nikdy nesetkal a domnívám se, že jsou v českém překladu výrobce zaměněny pojmy stravitelnosti a biologické využitelnosti. Jsou zde totiž uvedeny dvě hodnoty. Jedna je Biological value 70 (přeloženo jako stravitelnost, rozmezí 0 – 100, čím vyšší číslo tím lepší stravitelnost) a druha je Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score 0,54 (přeloženo jako stravitelnost zohledňující aminokyselinové spektrum 0 – 1). Biologická využitelnost u neplnohodnotných bílkovin rostlinného původu s nekompletním aminokyselinovým spektrem bývá zpravidla menší (u Sunwarrioru jsem se přesvědčil o opaku), a proto by uvedení těchto hodnot dávalo na rostlinném proteinu smysl. Tak jako tak, já jsem s trávením tohoto produktu neměl žádný problém, a proto hodnotím za plný počet.

 

CENA / VÝKON

Cena za kilo Super vegan proteinu od Iswari je 796,- Kč, což je o necelých 500,- Kč méně než u Sunwarrioru. To je výrazná sleva, nemyslíte? Bohužel se to neobejde bez ale. Sunwarrior je sice hodně drahý, ale jeho využití vzhledem k jeho složení bude mnohem širší. Otázka tedy zní, k čemu daný protein budete hlavně používat a jak moc jste ochotni zaplatit za doplňování rostlinných bílkovin. Cena u Super vegan proteinu je pro mě i z pohledu jeho omezeného využití mnohem více akceptovatelná.

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Jelikož už jsem mohl trochu porovnávat, zjistil jsem, že i mezi rostlinnými proteiny bude záležet, za jakým účelem si jej pořizujete. Zatímco minulý Sunwarrior mohl skvěle konkurovat syrovátkovým proteinům v široké míře využitelnosti a kazila mu to pouze vysoká cena, Super vegan protein se bude hodit jako skvělý doplněk do různých pokrmů a nápojů za účelem doplnění esenciálních aminokyselin. Příznivá cena, skvělá rozpustnost, slušné nutriční hodnoty a čistota složení jsou jeho největší předností.

Iswari Super vegan protein můžete koupit zde.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..