SEZENÍ JAKO EPIDEMIE A deGENERACE Y0

O přílišném sezení se mluví a píše poměrně často. Nicméně cítím potřebu se k tomuto tématu taky tak nějak vyjádřit. Koho sem tam nezabolí záda, ať dá ruku nahoru? Nikoho nevidím. Dobře, možná jsem tě přehlídl. Každopádně neznám moc lidí, které by záda nebolela, což je smutný fakt. Veškerou odpovědnost za to ale neseš ty sám a rozhodně se to dá ovlivnit a minimalizovat, když budeš opravdu chtít.

Řekl bych, že to bohužel začalo už někde na základní škole, kde tě nutili sedět x hodin s rukama za zády a bylo třeba pozorně poslouchat, co říká paní učitelka, přičemž nebyla šance to ovlivnit. Někde v 90tých letech jsi ale ještě lítal po venku, hrál na schovávanou, něco stavěl, hrál míčové a pohybové hry, lezl po stromech a domů jsi nešel, dokud to nebylo nutné. A když jsi něco provedl „Ty ty ty“ a dostal útlum, že ven nesmíš, tak to byl konec světa (aspoň pro mě určitě). Takže jsi zkrátka těch 8 hodin sezení na zadku ve škole kompenzoval různorodým pohybem celé odpoledne. Výborně, za to máš bod. Bohužel ti ho ale zase musím vzít, jelikož teď někde sedíš a čteš. Btw. píšu v dřepu. Zkrátka a dobře jsme to v dospělosti zase pokadili s nástupem této doby sedu. A nejen to. Dnes už tvé děti brečí za to, aby domácí vězení dostaly a mohly se konečně věnovat svým virtuálním hrám. Generace Y a pohybu 0. Revoluční DEgenerace Y0 s bolestmi pohybového aparátu. A to se nebudu rozepisovat o brzké sportovní specializaci s následným vyhořením a zraněním dítěte. To možná jindy.

Nicméně, abych to malinko zkrátil. Je asi úplně jedno, kdy a kde to začalo. Nevím, kdo vynalezl židli, ale asi ho znát ani nechci. Nechci, protože nám ten zloduch dlouhodobě zničil zdraví a zdegeneroval nás. Trpí tím celé moderní lidstvo. Teda kromě těch v oboru fyzioterapie, protože ti si mnou ručičky a nezvládají nápor NÁS pacientů s bolavými zády. A víš co? Zdaleka nejde jen o tvou páteř, svaly a klouby. Jde také o oběhový systém, který nefunguje správně, což způsobuje ztížené prokrvení dolních končetin. A nedostatek krve je průser, protože se tím nohy dostatečně neokysličují, nemají dostatek živin, neodplavují se odpadní látky a oxid uhličitý. Nemluvě o lymfatickém systému a celulitidě. Ochabuje ti také celý zadní řetězec svalů, přestává plnit svou přirozenou funkci nejen napřímení a přední řetězec se pro změnu zkracuje, decentruje se tak umístění kloubů, což má za následek špatný rozsah pohybu, neoptimální opotřebovávaní kloubů, vazů, šlach a s tím spojené bolesti.

Například hýžďový sval, který chce tolik žen tvarovat, a díky kterému jsi vůbec schopen chodit a dělat jakýkoliv sport, je díky sezení inervován, takže se pak nemůžeš divit, když ho ve fitku či po tréninku ani neprocítíš. Prostě nefunguje. Jak se říká „Use it or lose it“ (používej to nebo to ztratíš). Nemluvě o flexorech kyčlí, zkrácených prsních svalech, ochablém středu těla, ztuhlé hrudní páteři, bolesti za krkem, v bedrech a dál už se mi to nechce vypisovat. Pak se můžeš divit, když si jednou za rok zajdeš s dětmi zahrát fotbal, zalyžovat si nebo vystoupíš na nějakou horu a urveš si vazy v koleni. Proč asi? Na tu bolest si časem zvykneš a budeš s tím možná v pohodě žít. Problém je, že to vše má přímý dopad i na psychiku, stres, následuje polykání pilulek a to už mi tak v pohodě nepřijde.

Existuje taky přímá úměra mezi sezením a množstvím viscerálního (vnitřní tuk kolem organů) tuku, který je mnohem nebezpečnější než tuk podkožní. Tato forma tuku má výrazný vliv na vznik závažných onemocnění, kterými tě už strašit asi nechci. Nicméně bych chtěl na závěr říct, ze ani dlouhé stání či ležení není zrovna fajn. Asi ti došlo, že jsme zkrátka zrození k pohybu a žádná statická poloha není nejlepší, protože nejlepší poloha je ta, která se neustále mění…

Jestli jsi dočetl až sem, tak děkuji za tvůj čas, chválím tě a dám ti pár tipů pro kompenzaci sedu:

  • každou cca půl hodinu vstaň a protáhni se
  • když sedíš, zatínej sem tam půlky
  • dá se koupit polohovací stůl, kde můžeš stát
  • když nejsi v práci, snaž se pozice střídat
  • dřepni si nebo si lehni do pozice kobry, když pracuješ na notebooku
  • snaž se hýbat každý den, chodit po schodech a tak
  • i 10 intenzivních minut denně je více než hodina ve fitku

PS: tu DEgeneraci Y0 jsem si vymyslel, ale jestli chceš vidět konkrétní videa a jednoduché cviky na zlepšení výše zmíněných problémů, dej like, ať to vím a když jich bude aspoň 30, tak je uvidíš

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Mášík napsal:

    Tak u toho uz nesed a jdi treba behat ✌😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..